<< Назад

Головне меню   

 2. Аналіз заходів, вжитих МІСЦЕВими ОРГАНами виконавчої ВЛАДИ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ ЗА НАСЛІДКАМИ ЩОРІЧНОЇ ДОПОВІДІ УПОВНОВАЖЕНОГО З ПРАВ ЛЮДИНИ

Конституцією України проголошено, що гарантія забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави. Згідно зі ст.2 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” до основних завдань державних адміністрацій віднесено забезпечення виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади, а також забезпечення законності і правопорядку, додержання прав і свобод громадян. Це зобов’язує держадміністрації, їх підрозділи та посадових осіб, у межах компетенції та наданих їм повноважень, спрямовувати свою діяльність на суворе дотримання прав і свобод людини.

Виходячи з ролі, яку мають відігравати у забезпеченні прав та свобод громадян державні адміністрації, та на підставі ст.101 Конституції України, законів України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, “Про звернення громадян”, Постанови Верховної Ради України “Про першу щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні” від 7 грудня 2000 р. та розпорядження Прем’єр-міністра України від 18 грудня 2000 р. Уповноваженим 5 січня 2001 р. були направлені подання на ім’я Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голів обласних державних адміністрацій, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій стосовно вжиття ними заходів щодо усунення виявлених порушень прав і свобод людини.

На ці подання Уповноваженим отримані відповіді від абсолютної більшості облдержадміністрацій, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та Київської міської державної адміністрації. На жаль, Сумська, Хар-ківська обласні та Севастопольська міська державні адміністрації проігнорували вимоги чинного законодавства і не поінформували Уповноваженого про вжиті заходи щодо забезпечення прав та свобод людини в цих регіонах.

Аналіз, зроблений Уповноваженим з прав людини, свідчить, що більшість облдержадміністрацій приділяє увагу питанням дотримання прав і свобод людини. Водночас деякі посадові особи місцевих органів виконавчої влади належно не поставилися до подання Уповноваженого, виявили нерозуміння вимог Конституції та законів України щодо забезпечення прав та свобод людини. Це змусило Уповноваженого надати у цій доповіді конкретний аналіз відповідей, які надійшли з держадміністрацій щодо вжитих ними заходів за наслідками Першої щорічної доповіді Уповноваженого з прав людини.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим. У відповіді за підписом голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим С.Куніцина надана інформація про те, що Радою міністрів була проведена конкретна робота по аналізу стану дотримання прав і свобод людини. Для цього було доручено всім міністерствам і республіканським комітетам, райдержадміністраціям і виконкомам міських рад подати в Раду міністрів відпо-відну інформацію з даного питання з урахуванням специфіки своєї діяльності.

У складному комплексі різноманітних прав людини Рада міністрів приділяла протягом 1998–2000 рр. і продовжує приділяти пріоритетну увагу проблемам, пов’язаним із реалізацією прав кримчан на працю, своєчасну і гідну винагороду за результати праці, правам на соціальний захист і підтримку малозабезпечених і соціально незахищених категорій громадян.

Питання своєчасної виплати пенсій, допомоги, заробітної плати працівникам бюджетної сфери регулярно розглядалися на засіданнях Ради міністрів республіки. Досить сказати, що в 1999–2000 рр. ці питання понад тридцять разів обговорювалися на засіданнях уряду. У результаті, починаючи з 1 серпня 2000 р., пенсії у Криму виплачуються своєчасно та у повному обсязі. Значно зменшилась заборгованість із заробітної плати, а до 1 квітня 2001 р. поставлене завдання повної ліквідації заборгованості перед працівниками бюджетної сфери.

Право громадян на звернення до органів державної влади. Протягом двох зазначених років до Ради міністрів АРК надійшло 10 753 звернення громадян. До місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування лише в 2000 р. надійшло 212,9 тис. пропозицій, заяв і скарг. Загалом у республіці на 10 тис. населення припадає 991 звернення. Кожне третє звернення – від інвалідів, ветеранів війни і праці, пенсіонерів, багатодітних сімей та осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Всього перед органами влади кримчани порушили понад 230 тис. різних питань.

Виконуючи вимоги Закону України «Про звернення громадян», Указу Президента України «Про заходи по забезпеченню конституційних прав громадян на звернення», практикувалися прийом громадян за місцем роботи і мешкання, проведення днів відкритого прийому, організація прямого телефонного зв’язку з людьми, завдяки чому вони мали можливість вирішити свої питання, не виїжджаючи з населеного пункту.

Питання вдосконалення організації роботи зі зверненнями громадян тричі обговорювалися на засіданнях Ради міністрів. Урядом визначені додаткові заходи щодо усунення недоліків.

Уповноважений зазначає, що надана Радою міністрів АРК інформація містить лише короткий моніторинг звернень громадян до органів виконавчої влади без конкретного аналізу ефективності вжитих заходів щодо забезпечення прав і свобод людини. Не надано ніякої інформації щодо виконання програми облаштування людей у місцях компактного проживання репатріантів, а також вирішення проблеми біженців і мігрантів.

Вінницька обласна державна адміністрація. Відповідь голови Вінницької обласної державної адміністрації Ю.Іванова дає можливість зробити висновок, що у області стало більше уваги приділятися забезпеченню конституційних прав і свобод людини. Важливо, що облдержадміністрацію особливо хвилює питання дотримання конституційного права людини на життя, що для області є гострою проблемою.

Громадянські права. Як повідомила обласна держадміністрація, за результатами перевірок органів прокуратури області у 2000 р. задоволено 159 протестів на незаконні правові акти, внесено 281 припис і подання. На підставі розгляду документів прокурорського реагування притягнуто до дисциплінарної, матеріальної та адміністративної відповідальності 138 осіб, у тому числі 81 посадову особу. Водночас в інформації підкреслюється ускладнення криміногенної ситуації на території Вінницької області та подальше поширення серед населення, особливо серед молоді, немедичного вживання наркотичних речовин.

Право на життя та охорону здоров’я. В області зберігається тенденція зменшення населення, кількість померлих у 2000 р. перевищувала кількість народжених на 13 662 особи. Коефіцієнт народжуваності порівняно з минулим роком зменшився на 3,5% і становив 8,4 народжених на 1000 осіб.

Оскільки на Вінниччині не проводилося скорочення кількості закладів охорони здоров’я, вдалося зберегти їх широку мережу. На сьогодні медичну допомогу населенню надають 125 лікарняних закладів стаціонарного типу загалом на 14 435 ліжок та 329 закладів амбулаторно-поліклінічного типу. Крім цього, в області функціонує 966 фельдшерських пунктів. Ведеться будівництво 35 об’єктів охорони здоров’я на селі.

Право на працю. Важке соціально-економічне становище зумовлює зростання безробіття в області. На 1 січня 2001 р. у державній службі зайнятості перебувало на обліку 40,3 тис. осіб, або на 11,9% більше, ніж на відповідну дату минулого року. 39,3 тис. мешканцям області надано статус безробітних. Рівень зареєстрованого безробіття на початок 2001 р. становив 4,3% населення працездатного віку. В цілому в області навантаження на одне вільне робоче місце порівняно з минулим роком збільшилося з 31 до 35 осіб. Досить високим залишається рівень нещасних випадків на виробництві (у тому числі зі смертельними наслідками), виробничого травматизму, профзахворюваності, виникнення пожеж.

Право громадян на своєчасну оплату праці. Органами прокуратури за результатами перевірок з питань дотримання законодавства щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат за 2000 р. внесено 1023 документи реагування, у тому числі 138 протестів, 102 подання, 783 приписи. Притягнуто до різних видів відповідальності 156 осіб. Порушено 111 кримінальних справ. Цілеспрямована робота дала змогу “переломити” негативну тенденцію до зростання заборгованості та забезпечити її зменшення (з 253,9 млн. грн. у липні до 161,9 млн. грн. – у грудні 2000 р). Надзвичайно актуальним залишається питання забезпечення виплати поточної заробітної плати.

Право на підприємницьку діяльність. У малому бізнесі працює близько 73 тис. осіб. Упродовж останніх двох років тут створено майже 3 тис. робочих місць. Кількість зареєстрованих малих підприємств зросла за цей період більш як на 1 тис. і становить майже 10 тис., але діє із них менше половини, що свідчить про недостатньо сприятливі умови для розвитку підприємництва.

Право на соціальний захист. Значна увага приділяється захисту прав пенсіонерів та інвалідів. Завдяки ряду заходів у вересні 2000 р. повністю погашена заборгованість із виплати пенсій. Наприкінці цього ж року в області повністю погашено заборгованість із компенсацій інвалідам за санаторно-курортне лікування. Незважаючи на вкрай скрутну фінансово-економічну ситуацію, в 2000 р. 667 інвалідів оздоровилися в санаторіях, 620 осіб були забезпечені інвалідськими візками, 35 інвалідів отримали автомобілі “Таврія”.

Право на освіту. В області функціонує 1905 закладів, де навчається та виховується близько 300 тис. дітей. У 1069 загальноосвітніх школах навчається понад 243 тис. учнів. У сільській місцевості функціонує 886 загальноосвітніх шкіл, або 85% загальної кількості, де навчається понад 119 тис. учнів. Наявна мережа задовольняє освітні потреби населення області. Також функціонує 756 дошкільних виховних закладів, з них 555 – у сільській місцевості, де виховується понад 22 тис. дітей. У стадії будівництва – 93 школи та 25 дошкільних виховних закладів. Професійно-технічну освіту можна здобути у 32 училищах. Отримати вищу освіту можна у 19 вищих навчальних закладах – технікумах, коледжах, університетах.

Водночас у діяльності навчально-виховних закладів є чимало проблем, зумовлених недостатнім фінансуванням. Погіршується матеріально-технічна база, згортають роботу гуртки. Комерціалізація соціальної сфери обмежує задоволення освітніх, культурних та спортивно-оздоровчих потреб дітей, їхньої позашкільної освіти.

Право громадян на свободу світогляду та віросповідання. За станом на 1 січня 2001 р. в області зареєстрована 1421 релігійна громада. Серед віруючих – представники 42 релігійних конфесій, течій, напрямів. В області діє 952 культові споруди, будівлі та пристосовані під молитовні, 180 приміщень орендується релігійними громадами. Упродовж 2000 р. не зафіксовано порушень чинного законодавства з питань свободи совісті та віросповідання представниками влади.

Право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. В області існує ряд проблем, пов’язаних з незадовільним санітарно-технічним станом екологічно небезпечних об’єктів та низьким рівнем проведення природоохоронних заходів підприємствами, установами та організаціями. Значної шкоди природним ресурсам Вінниччини, особливо лісам, було завдано стихійним лихом, якого область зазнала наприкінці листопада – на початку грудня 2000 р.

Право громадян на звернення до органів державної влади. На адресу облдержадміністрації, райдержадміністрацій та органів місцевого самоврядування у 2000 р. надійшло 175 383 звернення (на 15% більше, ніж у 1999 р.). Майже кожне четверте звернення (понад 40 тис.) було пов’язане з реформуванням агропромислового комплексу і земельних відносин. На особистому прийомі отримано 119 247 звернень. Від інвалідів Великої Вітчизняної війни, вдів загиблих у цій війні, ветеранів, пенсіонерів надійшло 71,2 тис. звернень (40,6%). 38,2 тис. звернень, або 21,7% загальної кількості, стосувалося питань соціального захисту, зокрема, затримки заробітної плати, пенсій, встановлених компенсацій. Громадяни скаржилися також на відсутність палива, скрапленого газу, незадовільні житлово-побутові умови, роботу комунальних підприємств, неспроможність оплатити житлово-комунальні послуги.

Стурбованість громадян викликає стан забезпечення законності та охорони правопорядку, з приводу чого надійшло 11 тис. листів.

Уповноважений зазначає, що Вінницькою облдержадміністрацією надана конкретна і об’єктивна інформація про стан дотримання конституційних прав і свобод громадян в області, причому аналіз зроблено за змістом Першої щорічної доповіді Уповноваженого, яка базується на Конституції України та міжнародних стандартах у галузі прав людини.

Волинська обласна державна адміністрація. За повідомленням голови обласної державної адміністрації Б.Клімчука, облдержадміністрація, її структурні підрозділи, райдержадміністрації та органи місцевого самоврядування приділяють значну увагу своєчасному та об’єктивному усуненню виявлених недоліків та вживають необхідних заходів щодо по-ліпшення соціального захисту громадян, забезпечення конституційних прав та свобод відповідно до чинного законодавства України.

Право громадян на судовий захист. Протягом 2000 р. районними та міськими судами розглянуто значну кількість справ громадян з приводу захисту від незаконного звільнення, захисту права на своєчасне одержання винагороди за працю. У результаті 57 осіб поновлені на роботі, задоволено 2636 з 2666 цивільних справ про стягнення невиплаченої заробітної плати на загальну суму 2 563 710 грн., задоволено 70 з 81 позову зі спорів на право приватної власності.

Право на освіту. У 2000–2001 навчальному році в області функціонувало 829 загальноосвітніх навчально-виховних закладів, де навчалися 164 019 дітей. Для обдарованих дітей відкрито шість гімназій (5043 учні) і два ліцеї (769 учнів). Для дітей, які мають вади розумового і фізичного розвитку, працює 13 спеціальних навчальних закладів, в яких навчається 1576 учнів.

За станом на 1 січня 2001 р. у закладах освіти області навчалися і виховувалися 1484 дитини-сироти. Всі вони безоплатно забезпечені єдиними квитками та учнівською формою. Особлива увага приділяється випускникам-сиротам. У 2000 р. з-поміж сиріт і дітей, позбавлених опіки батьків, закінчили 9 класів 119 осіб, з них продовжують навчання у вузах І–ІІ рівнів акредитації 13 осіб, у 10-х класах денних і вечірніх шкіл – 72 особи, ПТУ – 29 осіб.

В області вживаються заходи щодо зменшення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам установ освіти, стипендій учням профтехучилищ. Якщо у 1999 р. заборгованість працівникам установ освіти становила 22,3 млн. грн., учням ПТУ – 1272,0 тис. грн., то за станом на 2 лютого 2001 р. вона становила відповідно 4175 млн. грн. і 42,5 тис. грн.

Право на життя. Триває зменшення населення області, яке за станом на 1 січня 2001 р. складало 1055,4 тис. осіб. Народжуваність дорівнює 11,3 на 1000 населення; смертність – 14,1; тобто природний приріст дорівнює  2,8.

Право на охорону здоров’я. Протягом 2000 р. не скорочено жодного закладу охорони здоров’я в сільській місцевості; реорганізовано 8 сільських лікарських амбулаторій на базі ФАПів у селах, де кількість населення перевищує одну тисячу жителів, що дало змогу підвищити якість і доступність медичної допомоги.

Ліжковий фонд області за станом на 1 січня 2001 р. нараховує 8533 ліжка, або 80,8 на 10 тис. населення (по Україні в цілому – 89,9), що дає змогу повною мірою забезпечити стаціонарною допомогою потреби населення області. Забезпеченість лікарями на 10 тис. населення в області – 36,7, середнім медперсоналом – 106,2.

Сьогодні у медичних закладах області перебуває на обліку 4559 інвалідів війни, 10 562 учасники бойових дій, 53 396 учасників війни та 8559 осіб, прирівняних до них. Організаційно-методичним центром із надання медичної допомоги ветеранам війни є обласний шпиталь для інвалідів війни на 160 ліжок.

Право на соціальний захист. Значна робота проводилася протягом 2000 р. органами праці та соціального захисту населення, де на обліку перебуває понад 294,9 тис. одержувачів різних видів пенсій. У тому числі: 205,8 тис. пенсіонерів за віком, 53,7 тис. інвалідів, 21,4 тис. одержувачів пенсій за втратою годувальника. На виплату пенсій витрачається в середньому понад 228,0 млн. грн. на рік.

З серпня 2000 р. вдалося повністю погасити заборгованість перед пенсіонерами. Починаючи з вересня цього року, пенсії в області виплачуються без порушення встановлених термінів. Велика увага приділяється наданню інвалідам адресної соціальної допомоги. У 2000 р. було обстежено житлово-побутові умови більш як 125 тис. осіб. З них було надано грошову адресну допомогу 12 917 інвалідам на загальну суму 535,8 тис. грн., 84 965 інвалідів одержали допомогу в натуральній формі на загальну суму 1095,5 тис. грн.

На обліку в органах праці та соціального захисту населення перебуває 107 482 сім’ї, які одержують різні види допомог більш як на 185 тис. неповнолітніх дітей. У зв’язку з недостатністю коштів місцевих бюджетів, за рахунок яких виплачуються допомоги, виникла велика заборгованість. Якщо за станом на 1 січня 2000 р. сума заборгованості становила 7,5 млн. грн., то у результаті вжитих заходів заборгованість вдалося значно скоротити, і за станом на 1 лютого 2001 р. вона дорівнювала 2,3 млн. грн.

За станом на 1 січня 2001 р. в області субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг користувалися 60,6 тис. сімей, що становить 18,7% загальної кількості сімей у регіоні. Крім цього протягом року 6 тис. сімей звернулися за субсидіями на придбання твердого палива і скрапленого газу. Субсидії було призначено 5,7 тис. сім’ям (95% тих, хто звернувся). Внаслідок незадовільного перерахування коштів із місцевих бюджетів паливно-постачальним організаціям з 5,7 тис. сімей, яким призначено субсидію, її отримали лише 2,7 тис. сімей.

У 2000 р. до служби зайнятості області за сприянням у працевлаштуванні звернулися 40 065 громадян, із яких працевлаштовано 12 901 особу, що становить 16,3% зареєстрованого незайнятого населення.

Захист прав потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи. На 1 січня 2001 р. заборгованість із їх виплати становила 23,2 млн. грн., у тому числі населенню, що проживає в зоні радіоактивного забруднення області – 20,6 млн. грн. За станом на 1 січня 2001 р. не забезпечено житлом 318 сімей інвалідів Чорнобиля, що перебувають на квартирному обліку з 1992 – 1999 рр.

Право громадян на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації. За станом на 5 лютого 2001 р. в області легалізовано 367 об’єднань громадян та 68 благодійних громадських організацій, із них протягом 2000 р. – 93 об’єднання. З метою оперативного розгляду справ при управлінні юстиції функціонує Регіональне відділення Національного бюро у справах дотримання Конвенції про захист прав та основних свобод людини.

Право громадян на свободу світогляду та віросповідання. За станом на 1 січня 2001 р. релігійна мережа нараховувала 1072 релігійні організації. Лише за минулий рік кількість релігійних організацій, що зареєстрували свої статути, збільшилась на 62. У 2000 р. кількість висвячених священнослужителів зросла на 49 і нині складає 962 особи, з яких 10 є іноземними громадянами. Протягом 1992–2000 рр. в області жодній релігійній громаді не було відмовлено у реєстрації статуту.

Право на громадянство. Свобода пересування. У 2000 р. до області в’їхали 3942 іноземці та особи без громадянства; з них 165 одержали дозвіл на постійне проживання; 363 набули громадянства України. За цей же час зареєстровано 8 заяв на отримання статусу біженця і трьом особам такий статус надано. Правоохоронними органами на території області затримано і депортовано 152 нелегальних мігранти.

Право на звернення до органів державної влади. Протягом 2000 р. до обласної, районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування надійшло 219 351 звернення громадян, що на 31 913 більше, ніж у 1999 р. 24,8% звернень стосувались питань соціального захисту населення. Значна частина звернень громадян – 31,5% – надійшла з приводу сільського господарства та землекористування.

Спостерігається тенденція до збільшення кількості листів з питань виплати проіндексованих грошових заощаджень, перерахування їх із вкладів на оплату житлово-комунальних послуг, лікування, навчання, придбання житла.

У зв’язку з реалізацією Указу Президента України щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки, у 6,8 раза зросла кількість заяв і скарг громадян із цих питань. Серед них було чимало колективних листів, у яких селяни скаржилися на порушення, що допускалися при видачі земельних та майнових паїв.

Особлива увага приділялася розгляду звернень найбільш незахищених верств населення. Інвалідам війни та праці, учасникам війни, багатодітним та одиноким матерям, пенсіонерам надавалася матеріальна та гуманітарна допомога, виділялися продукти харчування. Так, Володимир-Волинською райдержадміністрацією цій категорії населення було виділено 18 490 грн., Ковельською – 22 120, Рожищенською – 12 805, Луцьким міськвиконкомом  – 74 525 грн. одноразової грошової допомоги.

Уповноважений зазначає, що інформація, яка надана обласною державною адміністрацією, досить широко розкриває проблеми регіону. Особливо слід відзначити наявність конкретних даних про стан охорони здоров’я та освіти.

Дніпропетровська обласна державна адміністрація. Згідно з інформацією голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації М.Швеця, питанням дотримання та захисту прав і свобод людини облдержадміністрацією приділялася належна увага, вони перебувають на постійному контролі. Поліпшення стану економіки області дає змогу значно краще вирішувати соціальні питання. Так, у галузі охорони здоров’я вдалося позитивно вплинути на стан здоров’я населення, вирішити проблему забезпечення усіма видами спеціалізованої медичної допомоги.

У 2000 р. у Дніпропетровську розпочало роботу регіональне відділення Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, що дало можливість молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам отримати пільгові довготермінові державні кредити на будівництво та реконструкцію житла. Реалізуються заходи щодо надання безоплатної допомоги з боку адвокатів неповнолітнім, передусім сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, для забезпечення захисту їхніх прав під час досудового слідства та в суді. З 1998 р. службою облдержадміністрації у справах неповнолітніх реалізується програма “Співпричетність”, мета якої – надання допомоги і підтримки неповнолітнім, які перебувають в особливо складних умовах.

Затверджено Програму залучення в економіку області промислового потенціалу установ виконання покарань.

Право на охорону здоров’я. Лікувально-профілактичні заклади області забезпечені життєво необхідними медикаментами: інсуліновими (для 13 266 хворих – на 7301,4 тис. грн.), протитуберкульозними (на 132,2 тис. грн.), препаратами для лікування онкологічних захворювань (на 53 390 хворих – 142,4 тис. грн.), кардіостимуляторами, спеціальним автотранспортом.

Понад 30% коштів, які виділяються на медикаменти, витрачається на безоплатне та пільгове забезпечення ними ветеранів, інвалідів війни та інших пільгових категорій населення. Для видачі медикаментів за безоплатними рецептами в містах і районах області визначено 64 аптеки. 423 аптеки здійснюють видачу ліків ветеранам, інвалідам та пенсіонерам зі знижкою до 20%. Повністю фінансується забезпечення стоматологічного і слухового протезування ветеранів та інвалідів війни.

Право на працю. Рівень безробіття протягом 2000 р. зріс з 4,21 до 4,33%. З метою поліпшення ситуації на ринку праці протягом цього року здійснено професійне навчання 7,5 тис. осіб, у громадських роботах взяли участь 6,1 тис. осіб, що удвічі більше, ніж у попередньому році.

Заборгованість із виплати зарплати з грудня 1999 р. по грудень 2000 р. зменшилася на 1599 млн. грн. (на 10 січня 2001 р. становила 418,2 млн. грн.). Її зовсім немає у бюджетній сфері. Середня зарплата в цілому по народному господарству за цей період зросла з 249,4 грн. до 354,2 грн.

У 2000 р. в області заброньовано за квотою для молоді понад 7 тис. робочих місць; звернулися до державних органів із питання працевлаштування – 74,2 тис. молодих людей, з яких працевлаштовано 18,7 тис. осіб. Допомогу з безробіття отримали 12,5 тис. осіб.

Право на соціальний захист та достатній життєвий рівень. В області 1,059 млн. пенсіонерів регулярно отримують пенсії. За рік середній розмір пенсії зріс із 74,46 грн. до 87,12 грн. Субсидії як вид адресної допомоги протягом року отримували 223 475 сімей, або 16,6% їх загальної кількості.

Дотримання прав людини в місцях позбавлення волі. У 2000 р. установами виконання покарань у Дніпропетровській області укладено 200 договорів на виготовлення продукції та надання послуг. За станом на 1 грудня 2000 р. обсяг виробництва товарної продукції підприємствами пенітенціарної системи становив 18,3 млн. грн.

Облдержадміністрацією надано допомогу Дніпропетровському слідчому ізолятору № 3 у придбанні для неповнолітніх 12 телевізорів, шкільних дошок, парт, стільців, зошитів тощо. В області функціонує 9 притулків, у яких щороку надається допомога понад 2200 неповнолітнім та один центр медико-соціальної реабілітації.

Нагальною залишається проблема зростання чисельності засуджених, хворих на туберкульоз. За станом на 1 грудня 2000 р. у пенітенціарних установах області утримувалися 5300 хворих на туберкульоз, що становить 22% загальної кількості засуджених (у тому числі – 2,5 тис. з активною формою). На базі виправної колонії № 89 у м.Дніпропетровську створена спеціалізована лікарня, де лікуються 1900 засуджених. Проте кошти, що виділяються з бюджету на лікування та придбання ліків (29,3 тис. грн.) з урахуванням доходів від праці засуджених (98,2 тис. грн.), дають змогу надавати допомогу хворим засудженим лише на 1,5–2 коп. на добу.

Такі ж проблеми фінансового характеру зумовлюють неналежну орга-нізацію харчування засуджених. Кошти, виділені з бюджету у 2000 р. (480,3 тис. грн.), дають змогу годувати спецконтингент з розрахунку 10–12 коп. на добу, тоді як за денної норми харчування 1 грн. 76 коп. на одну особу для забезпечення всіх засуджених області потрібно 1 млн. 300 грн. на місяць.

Уповноважений з прав людини зазначає, що в матеріалах облдержадміністрації надана значна інформація щодо роботи органів виконавчої влади по забезпеченню прав і свобод людини в області, достатньо критично представлено проблему захисту прав людини в місцях позбавлення волі. Водночас недостатньо висвітлено стан соціального захисту населення (виплата заборгованості заробітної плати, пенсій, соціальних компенсацій). Не надано інформації про дотримання конституційних прав і свобод людини в агропромисловому комплексі та усунення порушень економічних і соціальних прав при проведенні реформування колективних сільськогосподарських підприємств. Уповноважений звертає увагу на мізерність коштів, які виділяються із державного бюджету для лікування хворих та засуджених.

Донецька обласна державна адміністрація. Відповідно до подання щодо Першої щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Донецькою облдержадміністрацією, як повідомив її голова В.Янукович, було ретельно проаналізовано стан дотримання прав і свобод людини в області. Аналіз наданої інформації свідчить про те, що практично кожному напряму, представленому в доповіді Уповноваженого, державними органами приділяється увага.

Право на охорону здоров’я та освіту. В області здійснено ряд заходів щодо поліпшення медичної допомоги ветеранам війни; сесією обласної ради затверджено програму поліпшення медикаментозного забезпечення; вживається заходів для збереження сільських медичних закладів; практично вирішені питання забезпечення медичними кадрами сільських лікувальних закладів, станцій швидкої медичної допомоги, мережі дільничних лікарів.

Реалізовано програму розвитку освіти в області на 1998–2000 рр. Значна увага приділяється соціальному захисту неповнолітніх.

Право людини на особисту недоторканність, повагу до гідності та свободу від катувань. За незаконну відмову в порушенні кримінальної справи до дисциплінарної відповідальності притягнуто 51 співробітника органів внутрішніх справ; за укриття злочинів від обліку – 20; за незаконне адміністративне затримання – 11. Так, за перевищення влади та службових повноважень до трьох років позбавлення волі засуджено співробітника відділу боротьби з організованою злочинністю м.Маріуполя А.Сороколіта; до трьох років позбавлення волі засуджено співробітника відділу державної служби охорони Макіївського міського управління УМВС України в Донецькій області А.Химича; до трьох років позбавлення волі засуджено співробітника відділу карного розшуку Пролетарського районного відділу Донецького міського управління УМВС України в Донецькій області С.Заяріна.

Дотримання прав і свобод людини в місцях позбавлення волі. Кримінально-виконавча система Держдепартаменту України в Донецькій області за станом на 1 січня 2001 р. налічує 20 установ, де утримується 31 197 осіб. Ситуація з розміщенням та утриманням засуджених у Донецької області залишається дуже напруженою. Щомісячно до місць позбавлення волі прибуває 1200–1700 осіб, що значно загострює проблеми розміщення, працевлаштування та створення належних умов їх утримання.

Упродовж останніх двох років спостерігається стійка тенденція зростання кількості засуджених осіб. У 1999 р. в установах утримувались 23 914 осіб, у 2000 р. – 25 090 (зростання на 4,9%). Слідчі ізолятори та установи переповнені понад встановлені норми на 3906 осіб. Особливо складна ситуація має місце в слідчих ізоляторах, де внаслідок постійного переповнення порушуються встановлені санітарно-гігієнічні норми та умови утримання.

Вживаються заходи щодо своєчасного виявлення та надання допомоги хворим на туберкульоз. Але, незважаючи на комплексне рентгенофлюорографічне обстеження, захворюваність на туберкульоз зросла на 51%.

Захист прав потерпілих від Чорнобильської катастрофи. За станом на 1 січня 2001 р. кількість постраждалих унаслідок аварії на ЧАЕС по Донецькій області становить 33 201 особу. Сума недоплати по підприємствах і установах області становить 18,8 млн. грн., погашення перехідних боргів минулих років – 16,1 млн. грн. Незадовільним залишається стан забезпечення постраждалих від аварії на ЧАЕС житлом та фінансування їх оздоровлення.

Захист прав споживачів. Протягом 2000 р. Донецьким обласним управлінням у справах захисту прав споживачів перевірено 3384 підприємства торгівлі, громадського харчування та надання послуг. У 3129 суб’єктів господарювання (92,5%) виявлено 21 012 порушень чинного законодавства. Такі грубі порушення, як обман покупців і замовників, виробництво і реалізація товарів (робіт, послуг) неналежної якості, без супровідних документів встановлено на кожному третьому підприємстві. До адміністративної відповідальності притягнуто 3201 особу. За порушення законодавства накладені економічні санкції на суму 322,9 тис. грн.

Всі звернення і скарги громадян стосовно реалізації прав споживачів розглянуті; з 1144 звернень 90,7% обґрунтовані та вирішені позитивно.

Право на інформацію, свободу слова, думки, вільного вираження поглядів, світогляду та віросповідання. В області зареєстровано 707 друкованих періодичних видань, постійно виходить 437 видань. В інформаційному просторі області функціонують 112 електронних засобів масової інформації, у тому числі 39 ефірних телекомпаній, 19 ефірних та 8 радіоорганізацій проводового мовлення. Кількість періодичних друкованих видань українською мовою зросла майже на 62%, зареєстровано 48 друкованих періодичних видань, які використовують грецьку, новогрецьку, англійську, німецьку, французьку, білоруську мови.

Цілком забезпечуються права громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про організацію яких своєчасно інформуються органи виконавчої влади та місцевого самоврядування.

У 2000 р. зареєстровано 160 релігійних організацій, при цьому відмов у реєстрації не було.

Право на звернення до органів державної влади. Протягом 2000 р. до облдержадміністрації звернулося 16 589 громадян; понад 400 громадян отримали матеріальну допомогу; різні види допомоги отримали інваліди війни, праці, учасники бойових дій, багатодітні родини, одинокі матері, малозабезпечені та громадяни похилого віку.

Із загальної кількості звернень 51% надійшов від найменш соціально захищених категорій населення. Тому майже кожне друге (45,6%) звернення, яке надходить до облдержадміністрації, береться на особистий контроль; кожне восьме за підсумками 2000 р. – вирішене задовільно.

Уповноважений на підставі наданої інформації вважає за необхідне зазначити, що посадові особи органів державної адміністрації Донецької області стали більш конкретно займатися забезпеченням прав і свобод людини. Конкретно і правдиво надано інформацію про притягнення до відповідальності працівників органів внутрішніх справ області.

Попри вжиті заходи, в умовах економічної кризи у регіоні поширилися порушення соціально-економічних прав громадян, і насамперед – найбільш незахищених: пенсіонерів, інвалідів, дітей, постраждалих під час чорнобильської трагедії, шахтарів. Уповноважений стурбований станом боротьби з туберкульозом не тільки в місцях позбавлення волі, а й у цілому серед населення області. На жаль, у наданій інформації не розкриті такі пекучі проблеми регіону, як забезпечення конституційних прав і свобод людини у місцях закриття шахт, працевлаштування вивільнених робітників, дотримання законності та правопорядку.

Житомирська обласна державна адміністрація. Відповідь, що надійшла від Житомирської обласної державної адміністрації, викликає подив своїм фактичним нехтуванням як подання Уповноваженого з прав людини щодо стану дотримання прав і свобод мешканців регіону, так і постанови Верховної Ради України та розпорядженням Прем’єр-міністра України.

Відповідь цитується повністю.

“Шановна Ніно Іванівно! В обласній державній адміністрації Ваше подання та доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні” з 14 квітня 1998 р. по 31 грудня 1999 р. уважно розглянуто.

Повідомляємо, що обласна державна адміністрація, її структурні підрозділи у своїй діяльності постійно керуються Конституцією та іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, розпорядженнями голови обласної державної адміністрації і рішеннями обласної ради.

Питаннями контролю за дотриманням прав і свобод людини відповідно до чинного законодавства займаються правоохоронні органи області. Житомирська обласна державна адміністрація і надалі спрямовуватиме свою діяльність на створення якомога кращих умов для реалізації прав і свобод громадян, гарантованих Конституцією України, та дотримання міжнародних актів з прав людини, ратифікованих Україною.

З повагою, заступник голови державної адміністрації І.Рафальський

Таким чином, головна думка у відповіді викладена досить чітко: контролюють дотримання прав людини правоохоронні органи (!?), а обласна адміністрація займається лише створенням умов...

За цієї позиції облдержадміністрації не будемо нагадувати про норми Конституції України, тим більше про Закон України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”. Нагадаємо лише про Закон України “Про місцеві державні адміністрації”, згідно з п.2 ст.2 якого до основних завдань облдержадміністрацій віднесено як забезпечення законності й правопорядку, так і додержання прав і свобод людини.

Подальші коментарі, як кажуть, зайві.

Закарпатська обласна державна адміністрація. Голова Закарпатської обласної державної адміністрації В.Балога поінформував Уповноваженого, що, ознайомившись з текстом доповіді “Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні” та проаналізувавши стан цієї важливої ділянки роботи в діяльності облдержадміністрації, підвідомчих їй органів, керівництво Закарпатської облдержадміністрації вважає за необхідне вжити додаткових заходів, спрямованих на усунення недоліків щодо неухильного дотримання вимог ст.21–68 Конституції України, ст.38 Закону “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 р., ст.25 Закону “Про місцеві державні адміністрації” від 9 квітня 1999 р., інших нормативних документів, які передбачають захист прав і свобод громадян.

Далі у відповіді зазначається, що керівництвом області дано доручення вивчити на черговій колегії обласної держадміністрації стан розгляду звернень та організації особистого прийому громадян райдержадміністраціями, виконкомами всіх рівнів за підсумками 2000 р. та розробити заходи щодо поліпшення цієї роботи.

Керівникам райдержадміністрацій і міськвиконкомів вказано на необхідність вивчення стану дотримання і захисту прав людини за участю керівників правоохоронних, контролюючих і підвідомчих органів на місцях і вжиття необхідних заходів. Виконання рекомендацій Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в області перебуватимуть під постійним контролем керівництва облдержадміністрації.

З наданої інформації голови Закарпатської обласної державної адміністрації Уповноважений з прав людини може, на жаль, зробити лише один висновок: в області “вживаються заходи”, “звертається увага”, “даються вказівки”, “виконання береться на контроль”. Проте незрозуміло, які ж наслідки цих дій, спрямованих на поновлення порушених прав і свобод людини. Прикро, що у відповіді облдержадміністрації було проігноровано навіть проблему, яка розглядалася на державному рівні: забезпечення прав і свобод мешканців регіону за наслідками повені.

Запорізька обласна державна адміністрація. Перший заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації С.Сазонов у своїй відповіді Уповноваженому з прав людини констатував, що питання запровадження правозахисних механізмів, передбачених Конституцією України, на думку облдержадміністрації, здійснюється на місцях, передусім через звернення громадян до органів влади та правової пропаганди серед широких верств населення.

Виходячи з цього було проаналізовано стан розгляду звернень громадян обласною державною адміністрацією, її структурними підрозділами та місцевими органами виконавчої влади.

Право звернення громадян до органів державної влади. У 2000 р. до облдержадміністрації надійшло понад 5900 звернень від 9452 громадян, що на 30% більше порівняно з 1999 р. Розглянуто 6492 питання, порушених у зверненнях, частина з яких повністю задоволена, а на інші надані відповідні кваліфіковані роз’яснення.

Основними причинами, що породжують скарги громадян, є тривалий розгляд справ у судах, несвоєчасна підготовка судових рішень, протоколів судових засідань, видача судових документів, а також невиконання або неналежне виконання судових рішень, неправомірні дії працівників державної влади, відділів реєстрації актів громадянського стану.

Всього до органів державної влади та місцевого самоврядування за 2000 рік надійшло понад 54 тис. письмових звернень та близько 84 тис. звернень на особистому прийомі посадових осіб. Їх аналіз засвідчив, що найчастіше порушення прав (22,3%) було пов’язане з питаннями реформування агропромислового комплексу, 18,3% – соціального захисту населення, 17,3% – з житлово-побутовими проблемами; майже 5% звернень стосувалося питань порушення законності та правопорядку. Значною проблемою залишається порушення конституційних прав громадян на працю, освіту, охорону здоров’я, безпечне для життя довкілля.

Уповноважений з прав людини вважає, що у відповіді влучно вказано одну з головних причин, яка породжує чисельні скарги громадян – це загальмована судова реформа. Проте підхід до проблеми дотримання та захисту прав людини тільки через аналіз звернень громадян до органів влади є дуже обмеженим й, по суті, формальним.

Прикро, що в наданій Уповноваженому відповіді не міститься навіть належної оцінки заходів органів державної влади, пов’язаних із забезпеченням прав і свобод людини.

Івано-Франківська обласна державна адміністрація. За інформацією голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації М.Вишиванюка, питання стану дотримання прав і свобод людини в діяльності обласної державної адміністрації та підвідомчих їй органів, інших обласних установ і організацій розглянуто на розширеній нараді в облдержадміністрації за участю керівництва УМВС, облпрокуратури, Головного управління праці та соціального захисту, управлінь освіти, культури, сім’ї і молоді, у справах національностей, міграції та релігій, преси та інформації, обласного центру зайнятості, а також представників засобів масової інформації.

Проаналізовані причини збільшення звернень громадян Івано-Франківської області щодо надання допомоги одиноким та багатодітним сім’ям, випадків невиконання судових рішень з виплати заробітної плати, тяганини при розгляді судових справ, фактів неправомірних дій працівників міліції, інших контролюючих органів. Обговорювались питання розв’язання проблеми, пов’язаної з насильством над жінками та дітьми і торгівлі ними, профілактики правопорушень серед неповнолітніх, порушень в освітянській сфері, проблем із несвоєчасною виплатою заробітної плати вчителям.

Право на працю. Рівень безробіття в області на 1 січня 2001 р. становив 5,58% порівняно з 6,23% на 1 січня 2000 р. Протягом 2000 р. службою зайнятості області працевлаштовано 20 516 осіб, що майже вдвічі більше, ніж 1999 р. Крім цього, на тимчасові громадські роботи було влаштовано 4804 особи, на сезонні роботи – 2190 осіб, пройшли профе-сійне навчання 3788 осіб.

Ситуація з виплатою заборгованості заробітної плати поліпшилася. Невиплати зменшилися порівняно з 1999 р. на 29,4%.

Право на свободу світогляду та віросповідання. Непрості конфесійні стосунки між віруючими УГКЦ та УАПЦ в с.Текуча Косівського району та с.Діброві Рогатинського району розглядалися за участю керівників районних державних адміністрацій; дано доручення щодо врегулювання ситуації відповідно до чинного законодавства.

Проаналізувавши інформацію, надану облдержадміністрацією, Уповноважений з прав людини вважає важливим заходом розширену нараду в облдержадміністрації за участю всіх зацікавлених організацій та ЗМІ, де розглядалось питання дотримання прав і свобод мешканців регіону. Проте Уповноважений має відзначити обмеженість підходів у реагуванні на порушення прав людини в області, оскільки, крім поверхового ана-лізу рівня безробіття в регіоні, у відповіді реально нічого більше не наведено.

Київська обласна державна адміністрація. На думку Уповноваженого, зразком бюрократичної відписки можна вважати інформацію, надану першим заступником голови Київської обласної державної адміністрації М.Баранюком. Попри те що з Київської області до Уповноваженого надходить чи не найбільше звернень громадян щодо порушення їхніх конституційних прав і свобод, в інформації замість ґрунтовного аналізу стану та причин порушень прав людини, містяться лише загальні фрази.

Надаємо витяг з цієї інформації:

“Інформуємо, що відповідні служби облдержадміністрації ознайомились з повним текстом щорічної доповіді “Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні”.

Ми повністю погоджуємося з тим, що Доповідь за значенням та змістом є унікальним документом, в якому вперше в історії нашої держави окреслено стан дотримання громадянських, політичних, економічних, соціальних та культурних прав людини відповідно до Конституції, чинного законодавства України і міжнародних стандартів прав людини.

Управліннями облдержадміністрації, іншими підвідомчими організаціями проаналізовано стан дотримання прав і свобод людини в області, визначені основні напрями цієї роботи.

Особлива увага приділяється питанням поліпшення діяльності органів юстиції та судочинства, захисту прав громадян, які постраждали внас-лідок Чорнобильської катастрофи, інших категорій населення.

Питання забезпечення прав громадян на працю, освіту, охорону здоров’я, підприємницьку діяльність перебувають у центрі уваги діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування області. Стан реалізації цих прав систематично розглядається колегіями місцевих державних адміністрацій, на сесіях обласної та місцевих рад.

В області і надалі вживатимуться ефективні дії представників усіх гілок влади, засобів масової інформації, громадськості щодо утвердження принципів верховенства права та поваги до прав людини.

З повагою, перший заступник голови облдержадміністрації М.Баранюк”.

Жодного конкретного прикладу, відсутність будь-якого аналізу.

Кіровоградська обласна державна адміністрація. На жаль, заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації А.Перевізник також вважає, що порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина в області вимірюється кількістю поданих звернень громадян та порушеними в них питаннями.

У 2000 р. облдержадміністрацією одержано 5083 звернення, що на рівні 1999 р. Письмових звернень надійшло 4060, або 79,8% усіх звернень; 1023 громадян побували на особистому прийомі голови облдержадміністрації та його заступників, що становить 21,2%; 60% цих громадян – жителі м.Кіровограда.

У 2000 р. від Уповноваженого надійшло в облдержадміністрацію 27 звернень, 22 з яких перебували на контролі, сім вирішені позитивно. Звернення гр. Е.Білецької (с.Іванівка Новоукраїнського району), яка є опікуном двох неповнолітніх дітей, а її сім’я проживала в аварійному будинку, було задоволено як виняток її прохання і їй були надані кошти на придбання житла.

Декілька звернень стосувалося виплати заборгованості з державної допомоги на дітей та надання допомоги на лікування; ці питання вирішені позитивно. Гр. З.Гусейнова  (с.Липняжка Добровеличківського району) просила сприяти в оформленні пенсії з інвалідності 13-річній доньці, хворій на ахондроплазію; згідно з висновком ВКК було вирішено питання про оформлення пенсії терміном на 5 років.

Багато листів про надання матеріальної допомоги на прожиття, лікування, оплату комунальних послуг надходять від багатодітних та неповних сімей. Причиною цього стала як відсутність коштів у місцевих бюджетах на повне погашення заборгованості з виплати державної допомоги на дітей, так іноді і небажання уважно розглядати такі звернення, надавати відповіді на всі порушені у листах питання та за необхідності – допомагати.

У зв’язку з реалізацією Указу Президента України про прискорення реформування аграрного сектора економіки, незважаючи на проведену в області роз’яснювальну роботу, у чотири рази зросла кількість звернень з питань земельних відносин. Так, до обласної державної адміністрації протягом 2000 р. надійшло 816 таких звернень (276 – у 1999 р.) Найбільшу частину – 582, або 71%, становлять питання виділення земельних та майнових паїв.

Не менше звернень надійшло до обласної державної адміністрації з питань житлово-комунального господарства, особливо щодо надання субсидій; про виділення вугілля та скрапленого газу згідно з пільгами, передбаченими законодавством; особливо в зв’язку з боргами за комунальні послуги.

Враховуючи велику кількість звернень у 1999 р. з питань надання допомоги на лікування, проводиться робота по створенню в області лікувальних кас, які вже діють у Долинському, Знам’янському, Кіровоградському та Компаніївському районах. Вирішено питання про безоплатне лікування хворих на туберкульоз. За рахунок коштів районних державних адміністрацій та міськвиконкомів проводиться ремонт санаторію “Лісова поляна” для лікування таких хворих.

Затверджено порядок прийому громадян керівниками обласної державної адміністрації. В області вдосконалюються форми організації особистого прийому громадян.

У наданій інформації, попри наведені конкретні приклади розгляду звернень, що є, безперечно, позитивним, дивує те, що лише констатуються, зокрема, порушення конституційних прав людини в агропромисловому комплексі, а також їхнє значне зростання. Про заходи, які вживаються щодо відновлення конституційних прав селян на власність (надання земельних та майнових паїв) у реформованих господарствах області, нічого не зазначається. Також лише констатується зростання кількості звернень з питань охорони здоров’я. Велику надію на кращі зрушення у майбутньому породжує той факт, що нарешті “затверджено порядок прийому громадян керівниками обласної державної адміністрації”.

Луганська обласна державна адміністрація. За інформацією заступника голови Луганської обласної державної адміністрації Є.Свиридова, наведені у Першій щорічній доповіді Уповноваженого факти, які характеризують стан дотримання політичних, економічних, соціально-культурних прав і свобод громадян та законодавчого забезпечення реалізації громадянських і особистих прав людини, окреслили низку проблем регіону. Їх аналіз став предметом пильної уваги місцевих органів державної влади, широких кіл громадськості області та засобів масової інформації. Так, особлива увага приділялася виплаті заборгованої заробітної плати у вугільній галузі. Зменшено заборгованість із заробітної плати на підприємствах холдингових компаній «Ровенькиантрацит», «Свердловськантрацит», «Луганськвугілля» та «Краснодонвугілля». Водночас ця проблема до кінця ще не розв’язана, і потребує розв’язання ряд складних соціально-економічних проблем.

Вдалося позбутися такого ганебного явища, як заборгованість з виплати пенсій, яка була повністю погашена на 1 вересня 2000 р., але ситуація з наданням пільг і виплатами компенсацій в області залишається складною.

Дуже непростим в області є й демографічне становище. Залишається напруженою епідемічна ситуація з туберкульозом. Для подолання поширення туберкульозу тут вжито заходів щодо кадрового забезпечення тубзакладів, комплектування вакантних ставок лікарів-фтизіатрів за рахунок випускників медичного університету, а також забезпечення молодих фахівців житлом.

Право громадян на своєчасну оплату праці. За станом на 10 січня 2001 р. фонд оплати праці становив 1984,3 млн. грн., що на 310 млн. грн., або на 18,5% більше порівняно з 1999 р. Своєчасно сплачено 35,1% фонду оплати праці (у 1999 р. – 16,7%) . З порушенням термінів виплачено 863,2 млн. грн., що становить 78,7% поточного фонду оплати праці (у 1999 р. – 66,9%). У вугільній промисловості цей показник доведено до 82,9%, у системі охорони здоров’я – до 95%, у соцзабезпеченні – 93,2%.

Заборгованість з виплат заробітної плати за станом на 10 січня 2001 р. становила 465, 6 млн. грн., що на 112,6 млн. грн., або на 19,5% нижче рівня минулого року. У промисловості вона зменшилася на 20,6%, у вугільній галузі – на 18,6, у будівництві – на 24,2, на транспорті – на 6,6, у житлово-комунальному господарстві – на 16,5, у сільському господарстві – на 5,6%. Сума заборгованості з виплати заробітної плати порівняно з початком минулого року зменшилася на 10% і становила 68 млн. грн., з яких 57% – заборгованість минулих років, у розрахунку на одного працюючого – 1275 грн., або 11 місяців. Середньомісячна заробітна плата одного робітника агроформувань становить 118 грн., що на 20% більше, ніж у цілому в Україні (99 грн.). Погашено заборгованість в установах бюджетної сфери.

На ДВАТ «Шахта ім. М.Баракова» ДХК «Краснодонвугілля» розроблено графік погашення заборгованості із заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 18 травня 2000 р. за № 827 «Про додаткові заходи щодо погашення у 2000 році  заборгованості із соціальних виплатах з бюджетів усіх рівнів». За станом на 1 жовтня 2000 р. заборгованість із заробітної плати порівняно з 1 січня 1999 р. була зменшена на 6395 тис. грн., з регресних виплат – на 328 тис. грн. Повністю ліквідована заборгованість із заробітної плати за 2000 р.

Право на охорону праці. Незважаючи на деяке зменшення, в цілому високим залишається рівень виробничого травматизму, який нині складає 6483 випадки на рік (у 1999 р. – 7309). 5834 випадки припадають на вугільну промисловість, 179 – на агропромисловий комплекс, 133 – на машинобудування.

Як і раніше, залишається невирішеним питання забезпечення працівників вугільної промисловості спецодягом та засобами індивідуального захисту. За станом на 1 лютого 2001 р. забезпеченість працюючих спецодягом та засобами індивідуального захисту у вугільній галузі становить: спецодягом – 53,4%, засобами індивідуального захисту – 73,7%. Для забезпечення працюючих засобами індивідуального захисту в повному обсязі необхідне фінансування у обсязі 47 млн. 650 тис. грн.

Право на працю. У період 1999–2000 рр. офіційний рівень безробіття зріс лише на 0,2%. У зв’язку з реструктуризацією вугільної промисловості у м.Брянці та м. Стаханові рівень безробіття за станом на 1 січня 2001 р. відповідно становив 4,7% та 3,4%.

Право на життя та охорону здоров’я. У 2000 р. народжуваність зросла з 6,1 на одну тисячу населення до 6,9, або на 1,6%. Водночас смертність зросла на 4,6% і досягла 17,5 та тисячу населення при 16,1 у 1999 р.

Захворюваність на всі форми туберкульозу становить 75,7 хворих на 100 тис. населення. Захворюваність дітей та підлітків – 8,7 хворих на 100 тис. населення (по Україні в 1999 р. – 8,8). Смертність від туберкульозу зросла з 23,3 випадку в 1999 р. до 35,0 у 2000 р. на 100 тис. населення.

У січні 2000 р. за рахунок коштів державного бюджету отримано протитуберкульозних препаратів на суму 1,3 млн. грн., які були розподілені по тубзакладах області. Проводиться хіміопрофілактика туберкульозу. Профілактичними оглядами на туберкульоз у 2000 р. було охоплено понад 1,5 млн. осіб.

Для поліпшення надання спеціалізованої медичної допомоги з питань ендокринології були підготовлені 466 лікарів та 766 середніх медичних працівників. У 2000 р. на придбання інсулінів у бюджеті були заплановані кошти на суму 1,812 млн. грн. Це дало змогу в другому півріччі повністю забезпечити хворих на цукровий діабет інсулінами вітчизняного виробництва. Вжиті заходи сприяли зменшенню кількості ускладнень на 4,5%.

В області мала місце тенденція до зростання кількості дітей із захворюваннями органів дихання (12,7 тис.), органів травлення (9,1 тис.), серцево-судинної системи (7,3 тис.). На базі Рубіжанської та Новоайдарської санаторних шкіл-інтернатів було створено навчально-реабілітаційні багатопрофільні центри для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи, хворобами органів травлення та хворих на сколіоз.

Право людини на особисту недоторканність, повагу до гідності та свободу від катувань. У доповіді Уповноваженого особливу увагу було приділено фактам жорстокого, принижуючого ставлення до громадян з боку працівників УМВС. За всіма фактами незаконних дій, зокрема, застосування тортур працівниками міліції Луганської області, були проведені службові перевірки.

Зазначені в доповіді Уповноваженого відомості про неправомірні дії співробітників Луганського міського УМВС у Луганській області К.Кияницького, О.Сербіна і Р.Ущеповського щодо гр. А.Жовтана у ході перевірки підтвердилися. За скоєний злочин ці особи притягнуті до кримінальної відповідальності за ознаками ч.2 ст.166 КК України.

Дотримання прав і свобод у місцях позбавлення волі. Уповноваженим були виявлені недоліки у санітарному стані ІТТ ЛМУ і Краснолуцького МВ УМВС, а саме – недостатнього освітлення в камерах, високої вологості та відсутності триразового харчування. Для організації належного харчування спецконтингенту, який утримується в ізоляторах тимчасового тримання МРВ УМВС у Луганській області, згідно з вимогами наказу МВС України за № 421-92 на рік необхідно коштів на суму 1 млн. 400 тис. грн. У 2000 р. на харчування спецконтингенту було виділено 119 тис. 600 грн. Через відсутність необхідного фінансування ІТТ у жодному з них не організовано гарячого триразового харчування відповідно до наказу МВС України. У добовому раціоні немає необхідних м’ясних, рибних, овочевих продуктів.

Право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. У 2000 р. на території області зареєстровано 233 надзвичайних ситуації, в яких загинули 176 осіб, у тому числі двоє дітей; травмовано 128 осіб, серед яких 9 дітей. Матеріальні збитки становлять 15 945,5 тис. грн.

Надзвичайна ситуація загальнодержавного масштабу виникла 11 березня 2000 р. на шахті ім. М.Баракова ДХК «Краснодонвугілля», внаслідок якої загинули 80 осіб, матеріальні збитки склали 14 857 тис. грн.

Складною залишається в області екологічна ситуація. У регіоні розташовано близько 500 промислових підприємств, у тому числі 15 підприємств металургії, 19 – хімічної та нафтохімічної промисловості, 67 – діючих шахт та 28 – вуглезбагачувальних фабрик. Кожного року в атмосферу викидається понад 500 тис. тонн забруднюючих речовин. В області спостерігається накопичення промислових відходів, у тому числі на промислових площах, де фактично не вирішується питання їх утилізації.

Значно погіршують екологічне становище регіону процеси, пов’язані з ліквідацією неперспективних шахт. У ході реструктуризації підприємств вугільної промисловості в області фактично кожна третя шахта виведена з виробництва. За станом на 1 січня 2001 р. на природоохоронні заходи, які супроводжують закриття шахт, виділено лише 278,5 млн. грн. з передбачених проектами 1254,7 млн. грн. (22%). Загострилося питання збереження підземних вод, які є головним джерелом питного водопостачання. З року в рік кількість запасів підземних вод, які відповідають держстандартам, зменшується і на сьогодні становить лише 8% загальної кількості.

Захист прав споживачів. У липні–серпні 2000 р. перевірено 2405 господарюючих суб’єктів, які реалізують алкогольні напої та тютюнові вироби. Вилучено 10 392 літри спирту, виявлено 14 місць його незаконного виробництва та зберігання, значну кількість етикеток, марок акцизного збору повторного використання. За виявленими фактами порушено три кримінальні справи. Знято з реалізації алкогольних напоїв на суму 441 тис. грн., тютюнових виробів – на 116,4 тис. грн.

Під час перевірки дотримання прав споживачів було перевірено 26 АЗС, на кожній з яких виявлені порушення; забраковано 36 тонн бензину, у зв’язку із заниженим октановим числом, механічними домішками та підвищеною температурою кипіння. Постійно здійснюються перевірки якості та безпеки м’ясних продуктів вітчизняного та імпортного виробництва.

У цілому за 2000 р. до адміністративної відповідальності притягнуто 1135 осіб, а сума накладених штрафів становить 67,0 тис. грн., у тому числі за випуск та реалізацію продукції без сертифікатів відповідності – 18,3 тис. грн. До господарюючих суб’єктів застосовані економічні санкції на суму 155,6 тис. грн. Тимчасово припинено діяльність 58 підприємств торгівлі, громадського харчування та послуг. У 969 випадках припинялася реалізація товарів.

Потрібно зазначити, що облдержадміністрація надала розгорнутий аналіз стану дотримання та захисту прав людини в області; Уповноваженим з прав людини зроблено певні висновки після ретельного вивчення ситуації в регіоні. Однак відповідь не задовольнила Уповноваженого і були здійснені додаткові перевірки стану окремих проблем і питань, що порушувалися в Першій щорічній доповіді.

Про наслідки цих перевірок докладніше йтиметься у відповідних розділах доповіді. Все це підтверджує висновок Уповноваженого про те, що посадові особи органів виконавчої влади в Луганській області, попри всі зусилля та заходи, ще не змогли домогтися припинення масового і брутального порушення прав людини в регіоні.

Львівська обласна державна адміністрація. Як випливає з відповіді, надісланої головою Львівської обласної державної адміністрації С.Сенчуком, реагування на подання Уповноваженого з прав людини звелося в області тільки до аналізу звернень громадян до органів державної влади.

Відповідно до наданої інформації рівень виконавчої дисципліни та робота зі зверненнями громадян знаходиться тут на належному рівні, згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян». Звернення інвалідів війни розглядаються відповідно до ст.15 Закону України «Про звернення громадян» особисто першими керівниками державних органів, установ, організацій і підприємств. Особистий прийом громадян проводиться керівниками і посадовими особами органів державної влади регулярно у встановлені дні та години згідно з графіком прийому, який доведений до відома громадськості.

У 2000 р. до органів державної виконавчої влади усіх рівнів та органів місцевого самоврядування надійшло 259 543 звернення громадян, у тому числі 133 449 – поштою, та 126 094 – на особистому прийомі, що на 532 звернення менше порівняно з 1999 р. До обласної державної адміністрації надійшло 10 116 звернень громадян, у тому числі 7807 – поштою, та 2309 – на особистому прийомі.

Головою обласної державної адміністрації протягом 2000 р. надано матеріальну допомогу з позабюджетного фонду обласної ради 768 особам на суму 107 420 грн. (у 1999 р. – 990 особам на суму 92 150 грн.). Керівництвом облдержадміністрації прийнято на особистому прийомі 1155 громадян, у тому числі головою облдержадміністрації – 672 особи, що становить 58% загальної кількості.

З 7807 письмових звернень громадян, що надійшли до облдержадміністрації, 1358 звернень задоволено, що становить 17,3%. Основними питаннями, які порушуються у зверненнях, є проблеми поліпшення житлових умов, оплати комунальних послуг, надання допомоги у безоплатному лікуванні та матеріальної допомоги.

Велика кількість громадян не задоволена вирішенням у місцевих органах влади питань землекористування, регресних виплат шахтарям Червонограда і Стебника. У 2000 р. облдержадміністрації вдалося домогтися виплати регресних коштів по стебницькому ДГХП «Полімінерал».

Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Дрогобицькою райдержадміністрацією вирішені питання виконання протипаводкових робіт у с. Почаєвичі Дрогобицького району. В цьому селі на каналі встановлено шлюз-регулятор для запобігання підтопленню земельних угідь.

Попри такі “оперативні” заходи обласної державної адміністрації, кількість звернень до Уповноваженого щодо порушення конституційних прав громадян з регіону зростає. У 2000 р. Уповноваженим проведено комплексне вивчення стану дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні. Результати цієї роботи свідчать, що на Львівщині мають місце масові порушення прав і свобод людини. Докладно аналіз цих порушень зроблено у відповідних розділах доповіді.

Миколаївська обласна державна адміністрація. За інформацією голови Миколаївської обласної державної адміністрації О.Гаркуші, в області триває вивчення, аналіз та здійснюється контроль за забезпеченням конституційних прав і свобод людини.

В управліннях, відділах, інших структурних підрозділах облдержадміністрації, районних державних адміністраціях, органах місцевого самоврядування проведено вивчення Першої щорічної доповіді Уповноваженого з прав людини. Проаналізовано стан дотримання прав і свобод людини в діяльності облдержадміністрації і підвідомчих їй органів, ке-рівникам відповідних місцевих органів виконавчої влади доручено вжити додаткових заходів стосовно неухильного дотримання вимог Конституції України щодо прав і свобод людини і громадянина.

Тема “Права, свободи та обов’язки людини і громадянина” включена до програми правового навчання працівників апарату та інших структурних підрозділів облдержадміністрації, районних державних адміністрацій. Питання забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина перебувають на постійному контролі обласної державної адміністрації.

Уповноваженим з прав людини позитивно сприйнято низку заходів, проведених облдержадміністрацією щодо аналізу стану дотримання прав і свобод людини, представлених у Першій щорічній доповіді Уповноваженого. Проте щодо конкретних дій органу державної влади в регіоні, за винятком проведення правового навчання, майже ніякої інформації не надано. Така відповідь не може задовольнити Уповноваженого. Звернення і скарги громадян, що надходять з області, свідчать про наявність багатьох  невирішених проблем, пов’язаних з порушенням прав і свобод людини.

Одеська обласна державна адміністрація. В інформації та аналітичних матеріалах щодо забезпечення конституційних прав, свобод людини і громадянина в області, які було надано головою Одеської обласної державної адміністрації державною адміністрацією Є.Гриневецьким, основну увагу приділено стану освіти та охорони здоров’я в регіоні. Відзначається наявність в області проблеми охоплення навчанням дітей шкільного віку. Основними чинниками такого становища стали соціальні умови. По-перше, це важке матеріальне становище сімей, які мають дітей, відсутність у них через бідність одягу, взуття. Неспроможність багатьох сімей забезпечити дитині нормальні умови життя та безвідповідальність деяких батьків призводять до того, що діти нерідко тиняються просто на вулиці, займаються жебрацтвом та бродяжництвом.

В інформації також зазначається, що епідеміологічна ситуація в області, зокрема, з ВІЛ-інфекції та СНІДу, залишається напруженою. Через відсутність фінансування не проведена реконструкція обласної станції переливання крові з будівництвом морозильної камери для збереження замороженої плазми крові для подальшого виготовлення препаратів; не створена комп’ютерна аналітично-інформаційна мережа по обміну інформацією між закладами охорони здоров’я для контролю за поширенням ВІЛ-інфекції, наркоманії та венеричних захворювань; не організовано кабінет по підготовці фахівців–освітян, лікарів, працівників відділів у справах сім’ї та молоді для профілактичної роботи серед широких верств населення на базі обласного центру СНІД.

Право на забезпечення законності і правопорядку. У 2000 р. до органів прокуратури області надійшло 3518 скарг та звернень громадян із питань порушення їхніх конституційних прав і свобод, з яких задоволено 889. На захист конституційних прав і свобод громадян органами прокуратури області внесено 2644 приписи та подання, згідно з якими до різних видів відповідальності було притягнуто 1084 винних особи, з яких 487 – посадові.

За провадженнями, порушеними органами прокуратури області, до адміністративної  та  дисциплінарної  відповідальності  притягнуто 896 працівників правоохоронних органів, з яких 737 – працівники органів внутрішніх справ, 37 – працівники УБОЗу, 80 – працівники податкової міліції, 7 працівників СБУ та 35 митників.

Право на соціальний захист. У межах реалізації обласних програм зайнятості населення на 2000 р. за сприяння служби зайнятості з-поміж незайнятого населення, яке перебувало на обліку, було працевлаштовано 16,8 тис. осіб, що становить 30,7% загальної кількості зареєстрованих, у тому числі: жінок з малолітніми дітьми – 971, молоді у віці до 28 років – 6499, випускників навчальних закладів – 997.

Кількість безробітних на 1 січня 2000 р. становила 12,8 тис. осіб. Рівень безробіття на цей час становив 0,92% працездатних. Допомога по безробіттю надавалася 8,2 тис. безробітних. З державного фонду сприяння зайнятості населення протягом 2000 р. на виплату допомоги по безробіттю витрачено 5988,6 тис. грн.

Борги із заробітної плати в області за 2000 р. зменшилися з 206,0 млн. грн. до 156,5 млн. грн., тобто на 50,3 млн. грн. Заробітна плата на 10 січня 2001 р. своєчасно не була виплачена 267,6 тис. осіб. У бюджетній сфері заборгованість із заробітної плати зменшилася на 13,4 млн. грн.

Право на освіту. У 1999–2000 навчальному році в області налічувалося 333 161 учень, у тому числі 329 647 учнів загальноосвітніх шкіл. У 2000–2001 навчальному році у 926 загальноосвітніх навчальних закладах навчалися 333 129 учнів. За оперативними даними районних та міських відділів освіти, за станом на 1 лютого 2001 р. не навчалися 411 учнів. Майже 70% з них – це діти з неповних або багатодітних сімей, кожна третя дитина – з сільської родини.

З обласного та місцевих бюджетів були виділені кошти на придбання одягу та взуття для учнів з малозабезпечених сімей, надана грошова адресна допомога. Налагоджено підвіз майже 9 тис. учнів, які мешкають на відстані понад три кілометри від школи. Організовано безоплатне харчування понад 30 тис. дітей пільгових категорій. Ужито заходів для відновлення роботи пришкільних інтернатів.

Дітям з малозабезпечених сімей, сиротам та дітям, які перебувають під опікою, виділено понад 2 млн. грн., безоплатно видавалися одяг та взуття. У восьми районах області облаштовано притулки для дітей з асоціальних сімей. До шкіл-інтернатів направлено протягом минулого навчального року понад 900 дітей. Відкрито навчальні класи при обласному притулку для неповнолітніх.

Право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. До території області належать гирлові частини великих річок Дунаю та Дністра, води яких несуть значну частину забруднюючих речовин у берегову зону Чорного моря; до цього спричиняється також винесення у прибережну смугу Одеської області брудних вод з басейну Дніпра.

На загальному тлі зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин зростають обсяги викидів від пересувних джерел. Викиди забруднюючих речовин від автотранспорту в містах Одесі, Ізмаїлі, Іллічівську становлять понад 70% загальних обсягів.

В області 101 населений пункт повністю або частково користується привізною водою. Налічується 5376 поверхневих та підземних водозаборів. Майже 8% наявних свердловин перебувають у незадовільному технічному стані і потребують ремонту чи тампонажу.

В області експлуатується 151 комплекс каналізаційних очисних споруд. Необхідно зазначити, що більшість очисних споруд та каналізаційних мереж побудована 20–40 років тому. Ці споруди та мережі морально й фізично застаріли, не відповідають сучасним вимогам, перебувають в аварійному стані.

Право на життя та охорону здоров’я. Найвиразніше свідчать про стан погіршення здоров’я населення показники загальної смертності, малюкової смертності, захворюваності та поширеності хвороб. Малюкова смертність у 1999 р. дорівнювала 12,7 осіб на тисячу населення. У 2000 р. кількість померлих дітей склала 12,5 осіб на тисячу населення. Первинна захворюваність і поширеність хвороб за станом на 1 січня 2000 р. становила 61 517,5 осіб.

На 1 січня 2000 р. забезпеченість лікарями становила 43,1%, середніми медичними працівниками – на 93%. Забезпеченість населення ліками на одного мешканця у грошовому вимірі за 9 місяців 2000 р. складала 6 грн. 22 коп.

В обласній дитячій лікарні додатково розгорнуто 10 дитячих ендокринологічних ліжок (усього – 20). Хворі на цукровий діабет у повному обсязі забезпечені медикаментами Діти, які хворіють на цукровий діабет, повністю забезпечені людськими інсулінами та шприц-ручками. Позитивно вирішено питання про надання санаторних ліжок у санаторії ім. М.Горького для реабілітації таких дітей.

Найважливішою складовою частиною програми профілактики, виявлення та лікування туберкульозу є фінансування основних протитуберкульозних заходів за рахунок обласного та місцевих бюджетів. Профінансовано 564,5 тис. грн., але це становить лише 8,1% фактичної потреби за програмою. Спеціальні кошти на утримання стаціонарних тубвідділень центральних районних лікарень (на що передбачалося 1578,4 тис. грн.) не виділялися, як і кошти на придбання пересувної флюорографічної техніки. Таким чином, замість чотирьох таких установок, придбання яких передбачалося програмою, придбано лише одну.

На 25 грудня 2000 р. нараховувалося 13 515 виявлених ВІЛ-інфікованих осіб, серед них ін’єкційних наркоманів – 49%. Кількість осіб, інфікованих статевим шляхом, зросла до 39,3%.

Кількість дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів, становить 142. Хворих на СНІД – 277 (у тому числі двоє дітей), у 1999 р. – 241, у 1998 р.– 138. Померлих від СНІДу – 217, у 1999 р. – 59, у 1998 р. – 37 осіб.

Право на звернення до органів державної влади. До обласної, міських і районних державних адміністрацій у 2000 р. надійшло 246 220 письмових та усних звернень, у тому числі: до обласної адміністрації – 6241, міськвиконкомів–21 414, райдержадміністрацій – 28 543.

Попри представлену інформацію про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в регіоні, складається враження, що ця проблема болить лише відділу по взаємодії з правоохоронними органами та органами державного контролю, а з поля зору керівництва Одеської обласної держадміністрації це питання майже повністю виключено.

Полтавська обласна державна адміністрація. Цією державною адміністрацією було проаналізовано стан дотримання прав і свобод людини в Полтавській області, роботу облдержадміністрації та підвідомчих органів, яка проводилася з метою вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень. Відповідні матеріали було надіслано Уповноваженому головою Полтавської обласної державної адміністрації Є.Томіним. У цих матеріалах надано широку, конкретну, розгорнуту інформацію щодо забезпечення конституційних прав і свобод людини в регіоні  відповідно структури Доповіді Уповноваженого з прав людини.

Право людини на життя. За даними органів РАГС, у 2000 р. зареєстровано 11 694 народження, 29 798 смертей. Порівняно з 1999 р. кількість народжених зменшилася на 5%, а померлих, навпаки, збільшилася на 3%, і відношення смертей до народжень становила 139,2%. Середня очікувана тривалість життя громадян області складає 67 років (для чоловіків – 62, жінок – 73 роки).

Право на громадянство. Свобода пересування. У 2000 р. паспорти громадян України одержали 154 415 осіб, розглянуто 13 887 клопотань про видачу закордонного паспорта. Притягнуто до адміністративної відпо-відальності за порушення правил перебування в Україні 1360 іноземних громадян. Із суворим дотриманням чинного законодавства та на підставі рішень судів про усиновлення дітей іноземцями відділом паспортної, реєстраційної та міграційної роботи УМВС у 2000–2001 рр. оформлено проїзні документи для виїзду за кордон на 82 дітей.

Право громадян на судовий захист, справедливий, неупереджений суд та правову допомогу. У 2000 р. через неповноту слідства та порушення вимог кримінального і кримінально-процесуального законодавства з 13  657 справ, які перебували в провадженні слідчих області, повернуто на додаткове розслідування 298 (5,7%); з них 124 (2,4%) повернуто судами, 174 (3,3%) – прокурорами. За 2000 р. судами області розглянуто 57 362 судові справи, що на 12,4% більше, ніж у 1999 р. У тому числі кримінальних – 7229, цивільних – 30 519.

Судами області застосовано такі міри покарання: позбавлено волі – 2339 осіб, або 33,4% загальної кількості засуджених; відправлено на виправні роботи – 8,4%; дано відстрочки виконання вироку – 32%; присуджено штрафи – 3,7%. Звільнено від покарання за амністією –409 осіб. За навмисне вбивство двох осіб засуджено до довічного позбавлення волі.

Право на особисту недоторканність, повагу до гідності людини та свободу від катувань. Протягом 2000 р. до органів внутрішніх справ області надійшло 30 843 письмових звернення громадян про соціально-побутові проблеми, що на 24% більше порівняно з попереднім роком. З них 75,6% (23 324) – це заяви, скарги та звернення громадян, що потребують втручання органів міліції, згідно з їх компетенцією. Завдяки вжитим заходам удалося зменшити на 3,5% (усього – 17 042) загальну злочинність. На 3,4% (усього–14452) зменшилася кількість злочинів по лінії карного розшуку, у тому числі на 8,2% (усього–5747) тяжких.

Право на працю. Протягом 2000 р. на обліку в службі зайнятості перебувало 108 441 громадян, з них 28 650 працевлаштовано за сприяння служби зайнятості, тобто працевлаштований кожен четвертий, при навантаженні на кожне вільне робоче місце по області – 22 безробітних. Рівень безробіття на кінець 2000 р. становив 5,33% всіх працездатних.

Відносно невисокий рівень безробіття в цілому по області частково пояснюється тим, що підприємства надають перевагу утриманню надлишкових працівників та наданню їм адміністративних відпусток, переведенню на роботу в режимі неповного робочого дня.

У 2000 р. на обліку в службі зайнятості перебувало 14 319 вивільнених осіб, що на 2,8% менше, ніж у 1999 р. Службою зайнятості вживаються заходи щодо запобігання вивільненню працівників.

Право на підприємницьку діяльність. Процеси ринкових перетворень вплинули на зменшення кількості підприємств державної форми власності, які на сьогодні становлять 14%, але в процесі роздержавлення та приватизації збільшилася кількість підприємств колективної (80%) та приватної форм власності (6%).

На 1 січня 2001 р. в області налічується 6400 підприємств малого бізнесу, що на 1265 одиниць більше, ніж у 1999 р. Зареєстровано понад 41 тис. фізичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю. Протягом 2000 р. зареєстровано 8200 таких осіб. У сфері торгівлі налічується 19 тис. підприємців.

Крім цього в області є 1426 селянських (фермерських) господарств. На 10 тис. населення припадає 33 малих підприємства.

Право на освіту. У всіх дошкільних закладах забезпечено право на безплатну освіту. Створено оптимальну мережу таких закладів. У 642 дитсадках виховується 36 865 дітей. Відповідно до потреб населення в області функціонує 108 груп компенсуючого типу, де виховується 1484 дитини. Це групи для дітей з вадами мови, слуху, зору, інтелекту, порушеннями постави. Для дітей, які часто хворіють, і тубінфікованих створено 37 окремих груп.

Наявна мережа задовольняє потреби населення в отриманні повної загальної середньої освіти (функціонує 941 середній заклад, у тому числі 455 – І–III ступенів). Діє 896 україномовних, 931 двомовна та 6 російських шкіл. Усього державною мовою навчається 201 879 учнів (93,1%). Для задоволення освітніх потреб національних меншин діють дві німецькі та одна єврейська недільні школи у Полтаві та Кременчуці. У 2000–2001 навчальному році 580 (0,22%) дітей не охоплені навчанням.

Створено умови, що сприяють здобуттю освіти: гаряче харчування одержує 131,8 тис. учнів (61,8%), підвозяться 14 973 (83,9%) учнів сільських шкіл. Забезпечення підручниками становить 51,37%. Виконуються вимоги щодо соціального захисту дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування, дітей пільгових категорій (безоплатне харчування, підручники, шкільна форма). Проведено оздоровлення понад 182 тис. дітей.

У 40 професійно-технічних закладах області навчається 17 485 учнів, з яких 11 747 отримують одночасно загальну і середню освіту. Навчання в профтехучилищах здійснюється за рахунок державного бюджету тільки в межах державного замовлення.

Право на охорону здоров’я та медичну допомогу. Згідно з наданою Уповноваженому інформацією, в області особлива увага приділяється охороні здоров’я громадян. Триває робота, спрямована на збереження мережі медичних закладів області, наближення спеціалізованої медичної допомоги до сільських жителів. Її надають 22 обласних лікувально-профілактичних заклади, 25 центральних районних лікарень, 9 номерних районних лікарень, 109 дільничних лікарень, 89 лікувальних амбулаторій, 799 ФАПів. Виїзними лікарськими амбулаторіями, які створені при обласній дорослій та дитячій лікарнях, проконсультовано у 2000 р. 11 210 хворих, відібрано на госпіталізацію – 985.

Збереглася позитивна динаміка у зниженні рівня малюкової смертності з 11,2 у 1999 р. до 7,8 у 2000 р. (Україна – 12,0 на 1000 народжених) та материнської смертності з 23,8 до 16,8 на 100 тис. народжених живими.

Право на безпечне для життя і здоров’я людини довкілля. Останніми роками спостерігається чітка тенденція до зменшення скидів забруднюючих речовин у річки та викидів у атмосферне повітря. Так, 2000 р. порівняно з попереднім викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зменшились на 2,4 тис. тонн, скидання недостатньо очищених стічних  вод  у  поверхневі  водні об’єкти області зменшилося на 15 млн. м3. Значним джерелом забруднення атмосферного повітря є автотранспорт, якого нині в області близько 430 тис. одиниць.

В області залишається ряд проблем, що потребують вирішення на державному рівні. Одна з них – водна абразія 50 км лівого берега Кременчуцького водосховища, з яких 5 км потребують негайного укріплення. У минулому році закріплено 0,7 км, на що використано майже 900 тис. грн. державних коштів. Але інші ділянки продовжують розмиватися, загрожуючи руйнуванням житловим будинкам у районі м.Градизька. Подібна ситуація склалася на річці Псел у районі Шишацької ГЕС, де також іде розмив лівого берега. Під загрозою опинилися господарські житлові будівлі, внаслідок чого неможлива експлуатація ГЕС.

Роками не вирішується проблема утилізації заборонених до використання, непридатних та невизначених отрутохімікатів, яких у області накопичилось 788 тонн.

Право на достатній життєвий рівень, соціальний захист та свободу від бідності. В органах праці та соціального захисту населення на обліку перебуває майже половина жителів області, у тому числі 504 тис. пенсіонерів, 163 тис. отримувачів субсидій, майже 90 тис. сімей з дітьми, 5 тис. осіб, які потерпіли від аварії на ЧАЕС. Серед цього контингенту понад 88 тис. інвалідів різних категорій і груп, 197 тис. ветеранів війни, 260 тис. ветеранів праці, майже 60 тис. самотніх людей похилого віку, у тому числі 16 тис. немічних, які потребують соціальної допомоги на дому.

Усі соціальні виплати проводяться своєчасно; до 1 липня в області повністю погашено заборгованість з виплати пенсій сільським пенсіонерам. Середній розмір пенсії по області разом з цільовою грошовою допомогою становить 82 грн. 09 коп. на місяць, що на 21,3% більше порівняно з 1999 р. Водночас у 94,5% пенсіонерів розмір отримуваних пенсій нижчий, встановленої на той час межі малозабезпеченості (118,3 грн.).

У 2000 р. з місцевих бюджетів відшкодовано витрати, пов’язані з наданням пільг ветеранам війни, на суму 15,9 млн. грн., що на 2,7 млн. грн. більше, ніж передбачено бюджетом. Крім цього відповідно до урядових постанов погашено заборгованість із надання пільг на енергоносії на суму 49,6 млн. грн.

Для обслуговування у стаціонарних умовах в області діє 14 будинків-інтернатів, у яких на повному державному утриманні перебуває майже 2,2 тис. самотніх людей похилого віку та інвалідів, у тому числі 400 дітей з вадами фізичного та розумового розвитку.

У 2000 р. на утримання таких будинків-інтернатів виділено з обласного бюджету 10,8 млн. грн.

Право на інформацію, свобода слова, думки. За станом на 1 січня 2001 р. управлінням у справах преси та інформації в області зареєстровано та перереєстровано 309 видань. З них газет – 279, журналів – 30. Право на інформацію, вільне вираження поглядів гарантують 40 обласних, міських і районних газет, заснованих з участю органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їхніх структурних підрозділів. Ці ЗМІ друкувалися загальним тиражем 230 тис. примірників – майже половина всієї передплачуваної полтавцями періодики.

Мовна ситуація характеризується такими показниками: 67% видань в області друкується українською мовою; українською і російською – 27% і 5% – російською мовою. У 2000 р. за передплатою полтавці одержували: газет України – 296 144 примірники, українських журналів – 59 384 примірники, газет зарубіжних країн (переважно з Росії) – 682 примірники, зарубіжних журналів – 1664 примірники. Якщо взяти до уваги весь обсяг передплачуваних видань, то на одного статистичного жителя області торік припадало 0,33 примірника, або один примірник на сім’ю.

Право на свободу світогляду та віросповідання. В 2000 р. релігійна ситуація в області залишалася в цілому спокійною і передбачуваною. За станом на січень 2001 р. на Полтавщині діяла 621 релігійна організація. Найчисленнішим серед конфесій, що функціонують в області, є православне віросповідання – 419 релігійних громад (333 – УПЦ, 78 – УПЦ КП, 8 – УАПЦ). У релігійних громадах області пастирською діяльністю зайняті 579 священнослужителів.

Захист прав споживачів. У 2000 р. управлінням виявлено і попереджено 3314 порушень законних прав та інтересів споживачів у сфері торгівлі, громадського харчування, надання платних послуг, захисту авторських прав та дотримання рекламного законодавства на 938 підприємствах та в організаціях з 1141 перевірених.

Завдяки своєчасному втручанню управління та вжитим заходам до столу жителів регіону не потрапили неякісні товари на загальну суму 557,7 тис. грн., що становить 59,4% загальної кількості перевірених.

За допущені порушення до відповідальності притягнуто 1125 осіб, у тому числі до адміністративної – 1065. Сума застосованих управлінням фінансових санкцій та адміністративних штрафів за 2000 р. склала 290,3 тис. грн., які поповнили державний бюджет та місцеві бюджети всіх рівнів.

Стан дотримання прав інвалідів. У області на обліку перебуває 88,3 тис. інвалідів різних категорій і груп, з них: інвалідів війни – 12,3 тис.; інвалідів армії – 0,6 тис.; інвалідів загального захворювання – 66,3 тис.; інвалідів з дитинства – 9,1 тис., у тому числі дітей-інвалідів – 4,2 тис. Порівняно з 1999 р. спостерігається тенденція до збільшення кількості інвалідів загального захворювання та інвалідів з дитинства в цілому на 3,3 тис. осіб. Протягом року вперше групу інвалідності встановлено 7715 особам, що на 383 більше, ніж у 1999 р.

Середній розмір пенсії інвалідів становить 72 грн. 97 коп., що порівняно з 1999 р. на 20% більше. Майже 2,9 тис. осіб отримують пенсію внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, середній розмір якої – 78 грн. 66 коп. 914 осіб отримують допомогу по догляду за дитиною-інвалідом.

На обліку для забезпечення інвалідськими візками перебували 1100 інвалідів, у тому числі 82 інваліди війни. За рік одержано 486 візків, крім цього, 7 придбано за рахунок спонсорів; це становить 44% потреби. Всі інваліди війни забезпечені кімнатними візками.

У 2000 р. в області у повному обсязі ліквідовано заборгованість із компенсаційних виплат інвалідам на бензин та транспортне обслуговування, за невикористані санаторно-курортні путівки. На це спрямовано 1 485 998 грн.

Надається фінансова допомога дитячим спеціалізованим установам, де виховуються і здобувають освіту діти-інваліди. Наприклад, з метою вдосконалення навчального процесу Полтавській школі-інтернату для дітей, які погано чують, виділено 11 100 грн. на придбання звукопідсилювальної апаратури колективного користування.

Захист прав потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи.      В області мешкає 32 308 осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. З них: учасників ліквідації аварії – 15 378, у тому числі інвалідів – 1565; переселенців із зон радіоактивного забруднення – 6495; потерпілих дітей – 10 820, у тому числі 36 дітей-інвалідів; 5 дітей-сиріт та 265 дітей-напівсиріт. Заборгованість із соціальних виплат постраждалим чорнобильцям понад 8,05 млн. грн.

За рахунок надходження з Чорнобильського фонду коштів на вирішення житлових проблем (ця сума становила у 2000 р. лише 350 тис. грн.) отримали житло 8 сімей переселенців, у складі яких є діти-інваліди; ще 7 сімей забезпечені житлом за рахунок взаємозаліків. Проте на квартирному обліку залишається ще 1097 сімей переселенців та 197 сімей чорнобильців-інвалідів. При цьому загальна потреба в коштах становить 5 млн. грн.

З Чорнобильського фонду надано 17 200 тис. грн. на пільги та компенсації, що становить 55% потреби. На спеціалізовану медичну допомогу витрачено 289 тис. грн. На 252 тис. грн. закуплене медичне обладнання для лікувальних закладів. 36,5 тис. грн. використано на оплату оперативного лікування тяжко хворих чорнобильців у спеціалізованих клініках області.

Право на звернення до органів державної влади. До обласної державної адміністрації в 2000 р. надійшло 7407 звернень, 6531 з яких – листи. Це більше, ніж минулого року, відповідно на 16,3 та 20,2%. На особистому прийомі звернулися 876 громадян. Порушено 8515 питань. Значно зросла порівняно з попереднім роком кількість питань з сільського господарства (на 789), житлових (на 123), комунального господарства (на 86), науки і освіти (на 81), праці (на 67), роботи місцевих органів влади (на 119).

Усього по області протягом 2000 р. надійшло 272 042 звернення, в яких порушувалося 278 062 питання.

Звернення стосувалися низьких розмірів пенсій, несвоєчасної виплати заробітної плати, відключення в житлових будинках природного газу та їх знеструмлення, особливо у працівників освіти й медицини, яким призупинили пільги на оплату послуг. Гострою залишається проблема повернення проіндексованих грошових заощаджень. Третина звернень стосується проблем сільського господарства.

Уповноважений зазначає, що в Полтавській обласній держадміністрації зроблено детальний моніторинг стану дотримання прав людини, зокрема, в системі охорони здоров’я, освіти, судового та соціального захисту, а також проблемних питань прав інвалідів та потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи. Це дало змогу облдержадміністрації виявити негативні тенденції, зокрема, погіршення стану здоров’я пенсіонерів, ветеранів Великої Вітчизняної війни та інвалідів і своєчасно вжити заходів для поліпшення ситуації. Уповноважений підтримує такий конструктивний підхід до забезпечення прав і свобод людини у регіоні та поновлення порушених прав громадян.

Рівненська обласна державна адміністрація. Інформація заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації П.Сауха базується лише на аналізі звернень громадян до органів державної влади та місцевого самоврядування.

У 2000 р. до обласного управління юстиції надійшло 1237 звернень громадян, з яких 135 – повторно (за 1999 р. надійшло 1256). Найбільша кількість звернень (заяв та скарг) надходить з приводу тривалого нерозгляду або непризначення справ до слухання в касаційній інстанції. У 2000 р. таких звернень надійшло 178.

На невидачу копій вироків, рішень, ухвал, постанов, несвоєчасне виготовлення цих процесуальних документів, а також протоколів судових засідань у 2000 р. надійшло 18 звернень (загальна кількість звернень зменшилася на 68%).

Протягом 2000 р. до відділу організаційного забезпечення діяльності судів обласного управління юстиції з Секретаріату Уповноваженого з прав людини надійшло для перевірки три звернення громадян з приводу орга-нізації роботи судів. Зокрема, це звернення гр. Т.Мосійчук щодо тяганини розгляду справи Кузнецовським міським судом. За результатами перевірки цього звернення голові суду було вказано на необхідність прискорення розгляду цивільної справи за позовом гр. Т.Мосійчук. Вимоги позивачки були задоволені згідно з рішенням суду від 7 грудня 2000 р.

Уповноважений наголошує, що у наданій облдержадміністрацією інформації зовсім не розкрито стан дотримання в області конституційних прав і свобод людини, зокрема, прав на соціальний захист, охорону здоров’я, освіту, безпечне довкілля. Треба також відзначити незадовільний стан виконання рішень судів, переважно з виплати заборгованості із заробітної плати та відновлення власності на майно.

Тернопільська обласна державна адміністрація. Уповноважений з прав людини вважає, що Тернопільська обласна державна адміністрація виявила небажання співпрацювати з Уповноваженим, проігнорувавши подання щодо аналізу стану дотримання прав і свобод людини у регіоні. Це підтверджується формальною інформацією, наданою першим заступником голови обласної державної адміністрації А.Жукінським, в якій відсутній будь-який аналіз.

Так, облдержадміністрація повідомляє, що “... на основі щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні” обласною державною адміністрацією, її структурними підрозділами та обласними управ-ліннями проведено відповідний аналіз стану справ. Районним державним адміністраціям, Тернопільському міськвиконкому, структурним підрозділам облдержадміністрації, обласним управлінням доручено постійно аналізувати стан дотримання прав і свобод людини у своїй діяльності та діяльності підвідомчих органів; вживати своєчасних і необхідних заходів щодо недопущення та усунення порушень у цій сфері; неухильно дотримуватися вимог Конституції України, чинного законодавства держави і міжнародних стандартів щодо прав та свобод людини і громадянина.”

Херсонська обласна державна адміністрація. Інформація заступника голови Херсонської обласної державної адміністрації В.Лебедя містить детальний аналіз стану дотримання конституційних прав і свобод людини в області. Значна увага приділяється захисту материнства та дитинства в регіоні.

Відзначаються також негативні явища. Так, протягом 1998–2000 рр. тут ускладнилася ситуація з нелегальним поширенням наркотичних засобів і поширенням наркоманії. Для своєчасного виявлення доклінічних форм наркоманії та токсикоманії при обласному наркодиспансері відкрито відділення обов’язкових профілактичних наркологічних оглядів. Лікарями облнаркодиспансеру у приймальнику-розподільнику для неповнолітніх та в притулку для неповнолітніх щомісяця проводяться огляди дітей та підлітків. У всіх інтернатних закладах створені необхідні умови для проживання підопічних, медичне обслуговування здійснюється цілодобово; є необхідна медична апаратура та устаткування. Всі будинки-інтернати повністю й у належному асортименті забезпечені продуктами харчування.

Для подолання наслідків торгівлі жінками і дітьми в області здійснюється відкриття реабілітаційно-кризових центрів і притулків для осіб, які потерпіли від насильства чи стали жертвами торгівлі.

Право людини на життя. Право на охорону здоров’я та медичну допомогу. За станом на 1 січня 2001 р. зареєстровано 756 ВІЛ-інфікованих осіб, з яких 20 хворі на СНІД. У 2000 р. виявлено 439 ВІЛ-інфікованих, що у 2,5 раза більше, ніж у 1999 р. У 2000 р. серед 21,7 тис. донорів виявлено 9 ВІЛ-позитивних. На обліку перебуває 29 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Всім дітям виплачується грошова допомога. Троє дітей, залишених батьками, перебувають у дитячих відділеннях за місцем проживання.

У 2000 р. захворюваність на туберкульоз в області зросла на 24% порівняно з 1999 р. Смертність від цього захворювання зменшилася (у 1999 р. – 64,5 на 100 тис. населення, у 2000 р. – 61,8), але залишається високою. Поетапна система лікування туберкульозу в повному обсязі проводиться тільки щодо дітей (стаціонар, санаторій, амбулаторне). Діти в достатній кількості забезпечені туберкуліном та протитуберкульозною вакциною. Імунопрофілактика туберкульозу у дітей віком до року виконана на сто відсотків. Дорослі та підлітки санаторно не лікуються через їхню матеріальну неспроможність. У грудні 2000 р. областю отримані протитуберкульозні препарати за рахунок Державного бюджету на суму 1,5 млн. грн. для організації безплатного лікування хворих на активну форму туберкульозу.

Кількість зареєстрованих хворих на наркоманію і токсикоманію зросла до 3,1 тис. осіб (у 1999 р. – 2,7 тис.).

Право на охорону материнства і дитинства. Знизилися показники втрат немовлят з 13,2 на 1000 новонароджених у 1999 р. до 10,8 – у 2000 р.; материнської смертності – з 86,7 на 100 тис. жінок у 1999 р. до 19,6 – у 2000 р.

Під час літніх канікул відпочили понад 115 тис. дітей області (з яких 2351 – діти-сироти, 32 289 – діти з багатодітних та малозабезпечених сімей). Належна увага приділяється харчуванню дітей в інтернатах області, 85% з них охоплено безплатним харчуванням.

На постійному контролі дотримання порядку передачі дітей, які є громадянами України, на усиновлення громадянам України й іноземним громадянам. У 2000 р. узято на облік 514 дітей, під опіку – 346. Також усиновлено 254 дитини, з них: громадянами України – 171, іноземними громадянами – 83. Направлено до інтернатів 303 дитини, до дитячих будинків – 99, встановлено опіку над 233 дітьми.

За станом на 1 лютого 2001 р. на обліку служб у справах неповнолітніх було 30 813 дітей. У Херсонському притулку для неповнолітніх упродовж 2000 р. перебувало 579 неповнолітніх. Повернуто: в сім’ї – 2382 дітей, до закладів освіти – 897, у тому числі до інтернатів – 257.

Надано адресну допомогу 10 412 неповнолітнім, у тому числі: речову – 4765, матеріальну – 2208, консультативну – 3439. Працевлаштований 201 неповнолітній.

Право громадян на судовий захист, справедливий, неупереджений суд та правову допомогу. У 2000 р. надійшло 1983 звернення, що на 263 (або 11,7%) звернення менше, ніж у 1999 р. Переважна більшість звернень – про неналежне виконання рішень, передбачених законом – 1685 (або 85%). У 2000 р. щодо роботи судів надійшло 237 звернень (скарг), з яких 29 (або 12%) визнано обґрунтованими.

Право на працю. Протягом 2000 р. на обліку служб зайнятості в області перебувало 55,9 тис. громадян. З них 26,7 тис. мають статус безробітних, що спричиняє рівень безробіття у 3,51%. Працевлаштовано 12,8 тис. громадян, які шукали роботу, і 8,9 тис., що мають статус безробітних.

Право на підприємницьку діяльність. Захист прав споживачів. В області функціонує 4879 малих підприємств із загальною кількістю працюючих 20,9 тис. осіб, з яких 18,1 тис. – штатні працівники. Серед суб’єктів малого підприємництва приватну форму власності мають 46,6%, колективну – 49,2, державну – 4,0%. В області стабільно зберігається тенденція до зростання кількості нових суб’єктів підприємницької діяльності. У 2000 р. на території області додатково зареєстровано 7679 осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність, з яких 1468 – юридичних та 6211– фізичних осіб.

Управлінням у справах захисту прав споживачів у 2000 р. перевірено товарів на суму 475,8 тис. грн.; забраковано та знято з продажу товарів на суму 121,3 тис. грн.

Широкого розмаху набули факти продажу фальсифікованих алкогольних напоїв. З 103 дал, перевірених у грудні 2000 р., 25 дал (або 24%) були підробками.

Право на безпечне для життя і здоров’я людей довкілля. Внаслідок дії зливових та талих вод, підпору води з Каховського водосховища, активної фільтрації каналів та комунальних мереж в умовах підтоплення опинилися 174 населені пункти, 11,5 тис. будинків та 8558 кв. км орних земель, що становить понад 30% території області. Була надана фінансова допомога мешканцям, які постраждали від підтоплення.

Через фізичну зношеність (до 90%) комунальних мереж та їх проривів підтоплюються деякі житлові будинки м. Херсона, а також райцентри Генічеськ, Гола Пристань, Скадовськ. Постраждали житлові будинки, передусім “гнучкої” конструктивної схеми м. Херсона; потребують негайного відселення 312 сімей. Для цього необхідно близько 15,4 млн. грн., які мають бути спрямовані на придбання нових квартир або будівництво багатоквартирних будинків.

Підвищення рівня ґрунтових вод відбувається через несправність дренажних свердловин. Більшість дренажних свердловин працює понад чверть віку, їх обладнання застаріле. Великої шкоди завдають безперервні відключення електроенергії, коли гідроудари виводять з ладу свердловини. На теперішній час з 360 свердловин працює лише 80.

Право на достатній життєвий рівень, соціальний захист та свободу від бідності. За станом на 1 січня 2001 р. житловими субсидіями скористалися 57,3 тис. сімей, що становить 17% їх загальної кількості. Середній розмір субсидій на скраплений газ та тверде паливо проти минулого року збільшився на 50 грн. і становив 157,4 грн. Середній розмір субсидії на оплату житлово-комунальних послуг порівняно з аналогічним періодом минулого року зріс до 30 грн. і становить 71,1 грн. В області за станом на 1 січня 2001 р. право на державну соціальну допомогу мають 59,6 тис. сімей з дітьми. Впродовж 2000 р. із місцевих бюджетів на виплату державної допомоги спрямовано 6,8 млн. грн. із 8,7 млн., що були заплановані.

У 2000 р. ліквідовано заборгованість з виплати пенсій та допомоги.

Соціальний захист інвалідів. В області налічується 17,2 тис. одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, з них 8,2 тис. потребують обслуговування вдома. Налічується 27 відділень соціальної допомоги, під патронатом яких перебувають 7,3 тис. громадян похилого віку та інвалідів. На базі двох районів – Білозерського та Нововоронцовського функціонують стаціонари постійного проживання громадян цих категорій. Високопільський, Іванівський, Нижньосірогозький райони і м.Нова Каховка мають стаціонари тимчасового проживання, де 2000 р. оздоровились 409 осіб.

Для розв’язання проблеми забезпечення громадян цієї категорії продуктами харчування за доступними цінами в області працює 180 торгівельних куточків та 13 магазинів, які у звітному періоді надали торгівельні послуги на загальну суму 738,7 тис. грн. Адресна допомога інвалідам та одиноким надається також через відділення організації надання грошової та натуральної допомоги, які працюють у 16 районах області. У 2000 р. надано допомоги 90 тис. громадян на загальну суму 1694 тис. грн., у тому числі 74,4 тис. осіб отримали продукти харчування, промислові товари, медикаменти тощо на суму 1430,4 тис. грн.

У семи будинках-інтернатах Херсонської області проживає 1464 підопічних, з них – 410 дітей-інвалідів. У Цюрупинському та Дніпрянському дитячих будинках-інтернатах на повному державному утриманні перебуває 362 дітей-інвалідів, з них 133 – сироти або такі, що залишилися без батьківської опіки. 56 дітей-інвалідів проходять реабілітацію у соціально-трудовому центрі.

Право громадян України на свободу світогляду та віросповідання. За станом на 1 січня 2001 р. у області представлені 26 конфесій, у межах яких діє 503 офіційно зареєстровані релігійні громади. Найбільше громад: УПЦ – 240, УПЦ КП – 43, ЄХБ – 55, християн повного Євангелія (харизмати) – 26, мусульман – 20 тощо. Діє два монастирі: православний (УПЦ ) та греко-католицький. У діючих в області релігійних громадах налічується 372 священнослужителі (у тому числі 6 іноземців).

Захист прав постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи. За станом на 1 січня 2001 р. у області проживає 8994 особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Серед них 3156 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (зокрема 441 інвалід); 3502 переселенці із зони радіоактивного забруднення (з яких 243 – інваліди) та 2336 дітей. Протягом 2000 р. оздоровлено 618 дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (серед них 9 дітей-інвалідів).

На квартирному обліку перебуває нині 537 сімей – переселенців із зони радіоактивного забруднення та 69 сімей інвалідів-чорнобильців. Отримали житло у 2000 р. 6 сімей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Право на звернення до органів державної влади. Протягом 2000 р. до облдержадміністрації надійшло 5178 звернень, у тому числі на особистому прийомі – 4571, поштою – 607. За змістом це переважно звернення з питань виплати заборгованої компенсації за продукти харчування, оздоровлення, компенсації вартості проїзду, повернення заощаджень, забезпечення постраждалих санаторно-курортним лікуванням, будівництва житла.

Уповноваженим відзначається конструктивний підхід Херсонської обласної держадміністрації до забезпечення конституційних прав громадян на охорону здоров’я та захист інвалідів. Водночас посиленої уваги органів виконавчої влади потребує забезпечення права громадян на захист по безробіттю шляхом надання відповідної матеріальної допомоги, прямого працевлаштування або професійної переорієнтації. Нагального вирішення потребує питання захисту населених пунктів області від підтоплення, адже це одна з гострих проблем регіону.

Хмельницька обласна державна адміністрація. Як свідчить відповідь керівника апарату Хмельницької обласної державної адміністрації В.Палія на подання Уповноваженого з прав людини, реагування посадових осіб облдержадміністрації звелося до захисту правомірності та законності своїх розпоряджень, замість досконалого аналізу стану дотримання конституційних прав і свобод мешканців області. Ось ця відповідь:

Інформуємо Вас, що нами вживаються заходи щодо недопущення порушень прав і свобод громадян. Зокрема, проводиться перевірка розпоряджень голів районних державних адміністрацій на відповідність їх Конституції України та іншим нормативно-правовим актам України. У разі їх невідповідності вживаються заходи щодо скасування таких розпоряджень. Прокуратурою Хмельницької області протягом 2000 р. не опротестовано жодного розпорядження голови обласної державної адміністрації. Крім того, в судовому порядку також не було скасовано жодного розпорядження голови облдержадміністрації.

Відповідно до вимог чинного законодавства України в обласній державній адміністрації проводиться прийом громадян її керівництвом. Під час прийомів вживаються відповідні заходи в межах наданих законодавством повноважень до відновлення порушених прав і свобод громадян.

Для перевірки виявлених фактів порушень нерідко проводяться виїзні перевірки, за результатами яких безпосередньо на місці вживаються заходи щодо їх усунення.

З метою відновлення порушених прав і свобод громадян обласною державною адміністрацією направляються відповідні матеріали правоохоронним органам для вжиття дієвих заходів.

Для усунення зазначених у доповіді недоліків у роботі обласної державної адміністрації та забезпечення дотримання прав і свобод громадян керівникам структурних підрозділів обласної державної адміністрації дана вказівка проаналізувати Вашу доповідь за напрямами роботи і вжити вичерпних заходів щодо недопущення порушень прав і свобод громадян у подальшій роботі.

З повагою керівник апарату держадміністрації В.Палій”.

Черкаська обласна державна адміністрація. Для захисту конституційних прав і свобод людини в Черкаській області, як було поінформовано Уповноваженого з прав людини заступником голови державної адміністрації А.Чабаном, управління та відділи облдержадміністрації, органи місцевої виконавчої влади та місцевого самоврядування, правозахисні органи проводять відповідну організаційну та практичну роботу.

Право на дотримання законності і правопорядку. Вжитими заходами не допущено зростання кількості вчинених тяжких тілесних ушкоджень, зґвалтувань, пограбувань, шахрайств, хуліганських проявів, крадіжок державного майна. Спостерігається позитивна тенденція динаміки злочинності у бік її скорочення. По всіх лініях служб зареєстровано 13 998 (менше на 2,6%) злочинів, у тому числі тяжких – 5631 (менше на 2,5%), по лінії карного розшуку – 11559 (менше на 3,0%), у тому числі тяжких – 5167 (менше на 3,6%). Поліпшилися результати розкриття окремих видів злочинів по лінії карного розшуку.

Право на охорону дитинства. У 2000 р. служби у справах неповнолітніх провели 718 перевірок дотримання чинного законодавства щодо охорони прав та інтересів неповнолітніх. Виявлено 807 неповнолітніх, які потребують соціально-правового захисту. Вжито 552 заходи щодо захисту майнових та житлових прав неповнолітніх, у результаті чого відновлено право на житло 23 дітей, у 40 випадках вдалося запобігти незаконному продажу майна, що належить неповнолітнім.

Право на освіту. У 768 дошкільних закладах громадським вихованням охоплено 56% дітей віком від одного до шести років. Потреби населення у громадському вихованні дошкільнят задовольняються повністю. На кожні 100 місць у дитячих садках виховується, навчається й отримує оздоровчі послуги 84 дитини. Зросла мережа спеціальних дитячих садків для дітей, що мають вади розвитку. Сьогодні у 9 садках і 173 групах отримує корекцію розвитку 3 тис. вихованців.

У 2000 р. в області функціонувало 716 шкіл (з них три приватні) з контингентом 199 220 учнів. Усього охоплено різними формами навчання 207 077 дітей шкільного віку. Не підлягає навчанню за станом здоров’я 422 дитини.

На базі 11 навчальних закладів створена мережа профтехучилищ, що задовольняють потреби ринку праці та державних органів зайнятості у професійному навчанні та перепідготовці незайнятого населення. У 2000 р. до вищих навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації прийнято 6 тис. студентів, з них – 570 осіб, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС; 3 тис. осіб – молодь з сільської місцевості. У вузах III–V рівнів акредитації на перший курс зараховано 6,1 тис. студентів, з яких 2,5 тис. – із сільської місцевості та 255 постраждалих від аварії на ЧАЕС. Третина студентів навчається за рахунок бюджетних коштів.

Право на працю. У 2000 р. з метою перевірки стану виплати та погашення заборгованості з заробітної плати перевірено 1392 підприємства та організації і за виявленими порушеннями надані відповідні рекомендації. Протягом року збережено тенденцію до своєчасності виплати заробітної плати працівникам навчально-виховних закладів, які утримуються за рахунок місцевих бюджетів.

Право на охорону здоров’я. За станом на 1 січня 2001 р. на 10 тис. населення було 84,8 ліжка. Щорічно стаціонарну допомогу отримують майже 325 тис. хворих.

Упродовж останніх років рівень захворюваності на туберкульоз в області залишається нижчим, ніж у цілому по Україні. Первинна захворюваність на всі форми активного туберкульозу становить 46 на 100 тис. населення (по Україні – 54,4).

Проводиться робота по вивченню та впровадженню зарубіжного досвіду запобігання ВІЛ-інфекції. З 1988 р. на території області зареєстровано 848 ВІЛ-інфікованих, з яких 9 захворіли на СНІД і 6 померли.

Захист прав постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи. В області мешкає 201 638 громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі 63 176 дітей. Кошти, виділені на виплату компенсацій та надання пільг постраждалим громадянам, потреб не задовольняють. За станом на 1 січня 2001 р. заборгованість із названих виплат становить 16,8 млн. грн.

Найболючішою для чорнобильців є проблема надання житла. На черзі за станом на 1 січня 2001 р. перебувало 240 сімей ліквідаторів 1 категорії та 439 сімей – переселенців із забруднених радіонуклідами територій України, 10 сімей – із зони обов’язкового відселення.

Право громадян на свободу об’єднання. У 1999 р. обласним управлінням юстиції було зареєстровано 9 нових обласних осередків політичних партій і за станом на 1 січня 2001 р. їх нараховувалось 43. У регіоні легалізовані і діють 9 обласних та 15 міських національно-культурних об’єднання національних меншин.

Право громадян на свободу світогляду та віросповідання. В області зареєстровано 775 релігійних громад, у тому числі у 2000 р. – 70. Тут діють 476 православних, 8 католицьких, 268 протестантських, 12 іудейських, три мусульманські, 8 інших релігійних громад, 7 релігійних центрів, чотири монастирі, чотири місії, одне братство та один біблійний інститут.

Уповноважений з прав людини зазначає, що заходи, проведені в області в сфері охорони здоров’я, були спрямовані на забезпечення життєво необхідних видів і обсягів медичної допомоги, що дало певний ефект. Проте необхідно звернути увагу на ненадання більш повної інформації про забезпечення права громадян на працю, соціальні виплати, свободу від бідності тощо.

Чернівецька обласна державна адміністрація. Згідно з інформацією, наданою Уповноваженому з прав людини заступником голови обласної державної адміністрації К.Нікітовичем, облдержадміністрацією приділяється значна увага стану дотримання прав і свобод людини у контексті виконання нею повноважень, визначених ст.25 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”. Основний акцент при цьому робиться на належному рівні організації роботи зі зверненнями громадян. Доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини” обговорена на нараді за участю голови облдержадміністрації, керівників її структурних підрозділів та силових структур області.

У 2000 р. до обласної державної адміністрації звернулися (як письмово, так і на особистому прийомі) 19 285 громадян. Ними порушено 21 560 питань, з яких понад 60% вирішено по суті. Порівняно з 1999 р. кількість звернень зменшилася на 6%. На особистому прийомі до облдержадміністрації звернулися 8973 особи, що на 34% менше, ніж 1999 р.

Зменшення кількості звернень громадян у 2000 р. пояснюється насамперед регулярністю виплати пенсій у області, погашенням заборгованості із заробітної плати, особливо у бюджетній сфері. На 53,4% зменшилася кількість звернень мешканців області з питань житлового та житлово-комунального господарства, а кількість звернень з цих питань мешканців м.Чернівців зменшилася майже на 48%.

Облдержадміністрацією систематично проводяться перевірки стану розгляду звернень громадян в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях районів області. Результати таких перевірок заслуховуються на засіданнях колегій обласної та ра-йонних державних адміністрацій. Практикується також проведення керівництвом облдержадміністрації, її структурних підрозділів у закріплених за ними районах особистих прийомів громадян за місцем їх проживання.

Важливо, що матеріали Першої Доповіді Уповноваженого з прав людини обговорювалися на нараді в облдержадміністрації за участю силових структур. Проте, на жаль, не сталося більш широкого обговорення проблем дотримання прав людини, як це було зроблено, наприклад, в Івано-Франківській області, де також на таку нараду було запрошено низку зацікавлених організацій та ЗМІ.

Як вже наголошувалося, Уповноважений з прав людини не може погодитися з практикою, коли питання дотримання конституційних прав і свобод людини керівниками області розглядаються тільки крізь звернення громадян, як це сталося і в Чернівецькій обласній держадміністрації, хоча ці питання і перебувають на постійному контролі в місцевих органах виконавчої влади та місцевого самоврядування, правоохоронних та контролюючих інституціях області. Відсутність комплексного аналізу дотримання конституційних прав людини в області свідчить і про недостатнє усвідомлення цієї проблеми та відсутність дієвого механізму запобігання порушенням прав і свобод людини в регіоні.

Чернігівська обласна державна адміністрація. Стан дотримання конституційних прав і свобод людини в області відповідно до подання Уповноваженого з прав людини, за інформацією першого заступника голови обласної державної адміністрації Г.Панченка, був проаналізований обласною державною адміністрацією. Особливу увагу було приділено забезпеченню конституційних прав на працю, соціальний захист, охорону здоров’я, освіту, захист прав інвалідів та постраждалих від Чорнобильської катастрофи, а також погашенню заборгованості із заробітної плати, пенсій та комунальних виплат.

Право на працю. У 2000 р. вдалося стабілізувати ситуацію на обласному ринку праці. При цьому слід зазначити, що позитивні зміни відбулися в усіх районах і містах області. Вагомим досягненням у цій сфері є зниження рівня безробіття з 7,67% (за станом на 1 січня 2000 р.) до 5,79% (за станом на 1 січня 2001 р.). У 2000 р. на виробництві трапилося 408 нещасних випадків, що на 8% менше ніж, у 1999 р. Кількість загиблих на виробництві зменшилась і становить 38 осіб (у 1999 році – 41).

На зареєстрованому ринку праці у 2000 р. перебувало 100 тис. незайнятих громадян (у 1999 р. – 94,0 тис.). За допомогою служб зайнятості області було працевлаштовано 22,2 тис. осіб, що на 5,2 тис. більше, ніж у 1999 р. Рівень працевлаштування по області у 2000 р. зріс з 18,1% до 22,3%. За 9 місяців 2000 р. на підприємствах, в організаціях та установах області створено 6,7 тис. нових робочих місць, що в 1,2 раза більше, ніж за весь 1999 р. У 2000 р. служба зайнятості майже удвоє збільшила обсяги оплачуваних громадських робіт і надала тимчасову роботу 8,1 тис. громадян.

У 2000 р. на обліку в центрах зайнятості перебувало 13 дітей-сиріт, 9 з них працевлаштовано на заброньовані робочі місця, троє направлені на навчання, одна молода людина працевлаштувалася самостійно.

Місцевими органами виконавчої влади на 2000 р. на підприємствах та в організаціях області заброньовано 2746 робочих місць для громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці. Службою зайнятості на заброньовані робочі місця працевлаштовано 917 молодих людей.

Право на соціальний захист та достатній життєвий рівень. За станом на 1 січня 2001 р. у області своєчасно призначалися та виплачувалися пенсії і різні види допомоги. Заборгованість із пенсій, яка на 1 січня 2000 р. становила 84 259,7 тис. грн., та допомога сім’ям з дітьми – 988,9 тис. грн., погашені. 4,4 тис. пенсіонерам, середньомісячний сукупний дохід яких не перевищує 53,98 грн., виплачена адресна грошова допомога на загальну суму 609,5 тис. грн. Усього у 2000 р. допомогу отримали 62,2 тис. осіб на загальну суму 17,8 млн. грн.

На 1 січня 2001 р. в області налічується 80,7 тис. сімей, які користуються субсидіями. Нараховано субсидій на суму 52,1 млн. грн. (на 1 січня 2000 р. одержували субсидії 97,7 тис. осіб).

За станом на 1 січня 2000 р. заборгованість із заробітної плати пра-цівникам бюджетних установ становила 34,8 млн. грн., а з виплати державної допомоги сім’ям з дітьми – близько 1 млн. грн.; на 1 січня 2001 р. вона повністю погашена.

Захист прав інвалідів. В області створено 26 територіальних центрів, на обслуговуванні яких 1 січня 2001 р. перебувало 20 066 одиноких непрацездатних громадян та інвалідів. У 2000 р. прийнято до будинків-інтернатів 512 громадян.

У четвертому кварталі 2000 р. ліквідована заборгованість 10 992 інвалідам війни з компенсаційних виплат за санаторно-курортне лікування на суму 1482,5 тис. грн.; за бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів та транспортне обслуговування – 677,3 тис. грн.

Право на освіту. В області функціонує 825 загальноосвітніх навчальних закладів (162 296 учнів), 25 професійно-технічних училищ, у тому числі три філії (понад 9 тис. юнаків і дівчат). Мережу професійно-тех-нічних навчальних закладів м.Чернігова впорядковано шляхом об’єднання трьох однопрофільних училищ.

Створено обласний навчально-методичний центр професійно-технічної освіти, який об’єднав колишній методичний кабінет, Будинок художньої творчості та дитячо-юнацьку спортивну школу.

У 2000–2001 навчальному році в області функціонувало 16 загальноосвітніх закладів нового типу (1999–2000 навчальний рік – 12), три спе-ціалізовані школи. У вересні 2000 р. Краснохутірську загальноосвітню школу-інтернат Новгород-Сіверського району реорганізовано в школу-інтернат для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки.

Захист прав постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Всього протягом 2000 р. оздоровлено дітей, що постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дітей-сиріт та тих, які залишилися без батьківської опіки, дітей-інвалідів, з багатодітних та малозабезпечених сімей – 42 541. У області забезпечувалося безоплатне харчування дітей, які мають статус потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На території зони радіоактивного забруднення працює 90 шкіл, з яких у 87 налагоджене гаряче харчування. Крім цього в трьох школах, де немає для цього умов, згідно з чинним законодавством батьки одержують грошові компенсації (на 33-х учнів). Протягом року на дитяче харчування використано 6,9 млн. грн.; заборгованості з цих виплат немає.

Право громадян на охорону здоров’я. Порівняно з 1999 р. поліпшився  стан забезпечення медикаментами постраждалих від аварії на ЧАЕС. У 2000 р. для амбулаторного лікування постраждалих виділено 2991,3 тис. грн. У 9 районах організований відпуск ліків за зниженими цінами малозабезпеченим верствам населення. Проте збільшилася вартість одного ліжко-дня (в середньому на 9,1%), у тому числі медикаментів – на 20, харчування – на 21,3%.

Право людини на безпечне для здоров’я довкілля. Природоохоронні органи області провели у 2000 р. 4974 перевірки підприємств і організацій на дотримання природоохоронного законодавства. Вивчення засвідчило, що якісний стан природних водойм не набув суттєвих змін, якість води за більшістю показників не перевищує гранично допустимих концентрацій для водойм рибогосподарського призначення, окрім заліза та марганцю. Викликає занепокоєння стан малих річок.

За порушення правоохоронного законодавства до адмінвідповідальності притягнуто 1147 посадових осіб та громадян (в 1999 р. – 1092); сума накладених штрафів – 56,607 тис. грн. (у 1999 р. – 52,284 тис. грн.). За збитки, заподіяні державі через порушення природоохоронного законодавства, пред’явлено 158 позовів на суму 1466,619 тис. грн. (у 1999 р. – 119 позовів на суму 287,33 тис. грн.).

Право на судовий захист та правову допомогу. Захист прав і свобод людини і громадянина здійснювали також суди області, якими розглянуто понад 24 500 цивільних справ, у тому числі про поновлення на роботі – 202 (задоволено – 99), про виплату заробітної плати –7543 (задоволено – 7413). Якщо у 1999 р. органами прокуратури були визнані правомірними і задоволені 769 звернень, то у 2000 р. – 654.

Право громадян на звернення до органів державної влади. У 2000 р. органами виконавчої влади області розглянуто близько 200 тис. пропозицій, заяв і скарг громадян.

Так, на відкрите Уповноваженим з прав людини провадження у справі захисту порушених прав завідувача відділу культури з м. Ніжина Л.Шагана у зв’язку з тиском, який чинився на нього за участь у виборчій кампанії та підтримку кандидата у Президенти О.Мороза, міському голові м.Ніжина М.Приходьку внесено подання щодо порушення прав гр.Шагана та пропозиція вжити відповідних заходів. Про цей факт було поінформовано органи прокуратури Чернігівської області. За повідомленням секретаря Чернігівського обкому Соціалістичної партії України П.Полтка, після подання Уповноваженого тиск на заявника було припинено.

На подання Уповноваженого з прав людини до обласної державної адміністрації про порушення прав людини на соціальний захист та соціальну допомогу у зв’язку зі скаргою жительки м.Чернігова Н.Гуз про порушення права на відшкодування матеріальної та моральної шкоди сім’ї у зв’язку з втратою годувальника під час виконання трудових обов’язків, за інформацією Комітету наглядохоронпраці Мінпраці України по Чернігівській області, адміністрацією ВАТ Чернігівського заводу “Силікат” заявниці сплачена передбачена чинним законодавством допомога.

Також позитивно було вирішене питання, порушене у колективному зверненні до Уповноваженого з прав людини мешканців м.Щорса (53 особи) щодо несистематичної подачі тепла і гарячої води у будинки міста.

Повністю погашена заборгованість із заробітної плати працівникам бюджетних установ, але заборгованість із виплат працівникам на ряді недержавних підприємств ще має місце, особливо значна вона на підприємствах агропромислового комплексу.

Уповноважений зазначає, що після проведення комплексної перевірки стану дотримання прав і свобод людини у Чернігівській області, посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування було негайно вжито конкретних заходів щодо поновлення порушених прав людини. Як випливає з інформації облдержадміністрації, питання забезпечення прав і свобод людини в регіоні стали постійно перебувати у центрі уваги місцевих органів влади. Це дало змогу, зокрема, помітно зменшити рівень безробіття, удвоє збільшити обсяги оплачуваних громадських робіт, погасити заборгованість із заробітної плати працівникам бюджетних установ та з виплати пенсій тощо.

Водночас Уповноважений привертає увагу, що заборгованість з різних виплат працівникам низки недержавних підприємств ще має місце, особливо велика вона на підприємствах агропромислового комплексу.

Київська міська державна адміністрація. Згідно з інформацією, наданою заступником голови Київської міської адміністрації А.Толстоуховим, основна увага держадміністрації щодо дотримання конституційних прав і свобод людини в м.Києві приділяється забезпеченню конституційних прав на свободу політичної діяльності, проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій, світогляду і віросповідання, пересування, а також контролю за дотриманням чинного законодавства у цій сфері.

Головним управлінням з питань внутрішньої політики, Управлінням у справах релігій, Управлінням у справах національностей та міграції було проаналізовано стан дотримання прав і свобод людини у м.Києві за 2000 р. у частині компетенції згаданих структурних підрозділів. Фактів порушення не виявлено.

Право на свободу політичної діяльності, проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій. Постійно здійснюється пошук шляхів конструктивної взаємодії з різними політичними силами. У стосунках з ними використовується процедура переговорів і консультацій. Політичні об’єднання орієнтуються на збереження стабільності та громадянської злагоди у столиці.

З 517 заходів, заявлених на проведення у м.Києві протягом 2000 р., було здійснено 229 пікетувань центральних та місцевих органів влади, посольств іноземних держав та 72 мітинги й вуличні походи. Політичними партіями і політизованими громадськими організаціями було проведено 157 заходів внутрішнього характеру. Відповідні заявки об’єднань громадян розглядаються належним чином. За необхідності розв’язання конфліктних ситуацій оперативно відбувається в судовому порядку.

Для вдосконалення партнерських стосунків між міською владою та об’єднаннями громадян, активізації участі населення у розв’язанні життєво важливих проблем міста запроваджено різноманітні форми діяльності. Серед них: зустрічі керівництва міської державної адміністрації з партійними та громадськими лідерами, громадсько-творчі акції, соціологічні дослідження, інформаційно-роз’яснювальна робота тощо. Це сприяє виявленню та врахуванню позиції громадськості при прийнятті управлінських рішень.

Право на свободу світогляду і віросповідання. Відповідно до Конституції України та чинного законодавства про свободу совісті та релігійні організації забезпечуються права на свободу світогляду і віросповідання. Кияни безперешкодно відправляють одноособово або колективно свої релігійні культи та обряди, а також проводять релігійну діяльність. Релігійна мережа у м.Києві зросла з 26 релігійних організацій у 1990 р. до 670 організацій різних релігійних конфесій, течій, напрямів за станом на 15 лютого 2001 р.

За цей період віруючим передано близько 40 культових будівель, які використовувалися не за призначенням; збудовано 14 нових культових споруд. За кошти міського бюджету відбудовано Михайлівський Золотоверхий та Успенський собори, церкву Богородиці Пирогощі, церкву Святого Миколая на Аскольдовій могилі. Фінансову допомогу для будівництва низки культових споруд надано релігійними організаціями  м.Києва. Нині зводиться близько 20 культових будівель, а також розроблено схему розміщення понад 100 культових споруд.

Задовольняються релігійні потреби національних меншин, а саме: передано у безоплатне користування Німецькій євангелічно-лютеранській громаді кірху по вул.Лютеранській, 22; єврейській релігійній громаді – синагогу по вул. Ш.Руставелі, 13. Виділені земельні ділянки для будівництва культових споруд Грецької православної та Вірменської апостольської церков, зведено культову будівлю Новоапостольської церкви та мусульманську мечеть.

Право на громадянство. Свобода пересування. У 2000 р. Управлінням у справах національностей та міграції спільно з прокуратурою м.Києва та Державним департаментом у справах національностей та міграції Міністерства юстиції України були здійснені комплексні перевірки виконання у м.Києві Закону України “Про біженців”. Фактів порушення чинного законодавства не виявлено.

У структурних підрозділах Київської міської державної адміністрації проводиться постійна робота щодо підвищення правової культури працівників та неухильного дотримання в роботі вимог чинного законодавства України.

Уповноважений з прав людини зазначає, що відповідь Київської міськдержадміністрації містить недостатньо інформації щодо проблем забезпечення прав і свобод людини у столиці України. Так, відсутня інформація про вжиті заходи за фактами порушень прав людини у м. Києві, наведених у Першій щорічній доповіді Уповноваженого з прав людини. Не надано інформації щодо дотримання прав людини на житло та забезпечення житлово-комунальними послугами мешканців міста, звернення яких переважно з цих питань постійно надходять до Уповноваженого. Крім цього не йдеться про права людини на соціальне забезпечення, охорону здоров’я, безпечне довкілля тощо.

Підсумовуючи аналіз матеріалів Ради міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацій, Київської міської державної адміністрації, Уповноважений має зазначити, що, попри вжиті місцевими органами влади заходи, в регіонах України триває брутальне та масове порушення прав людини, зокрема соціально-економічних.

Системна економічна криза негативно вплинула на стан дотримання права громадян на охорону здоров’я, закріпленого ст.49 Конституції України. Масштаби порушень цих прав останніми роками неухильно зростають, проявляючись в обвальному падінні народжуваності, погіршенні стану здоров’я дорослих і дітей, що має наслідком стрімке скорочення середньої тривалості життя населення. Відсутність фінансування на забезпечення ліками зумовило погіршення якості медичних послуг, наданих населенню, зокрема, пільговим категоріям (інваліди, пенсіонери, ветерани Великої Вітчизняної війни та ін.). Чітка тенденція до зменшення народжуваності та зростання рівня смертності загрозливо змінює демографічну структуру суспільства.

Всупереч вимогам ст.53 Конституції України та Закону України “Про освіту”, навчальні заклади працювали у дуже складних умовах, пов’язаних з відсутністю фінансування навчальних програм, невиплати заборгованості із заробітної плати працівникам освіти.

Поширеними залишаються порушення конституційного права громадян на працю, закріпленого у ст.43 Конституції України, яка передбачає своєчасне одержання винагороди за працю. Скорочення промислового і сільськогосподарського виробництва призвело до різкого зменшення попиту на робочу силу. На ринку праці країни дуже загострилося питання працевлаштування, особливо жінок, надто одиноких матерів, які мають неповнолітніх дітей, випускників вузів і шкіл, молоді до 28 років. Узагалі безробіття цієї категорії громадян становить 60–70%. Цей стан має тенденцію до подальшого погіршення.

– Політика органів, які займаються зайнятістю населення, поки що не забезпечує надійного захисту від безробіття; розміри допомоги з безробіття замалі для матеріального утримання сімей безробітних. Тому на державному рівні слід запровадити статистичну звітність з метою чіткого визначення обсягів ринку праці в кожному регіоні з урахуванням форм власності та напрямів галузевого перерозподілу працівників; розробити механізм стимулювання підприємств, що створюють робочі місця для соціально незахищених категорій населення; конкретизувати соціально-економічні чинники, за рахунок яких прогнозується зниження рівня безробіття; визначити джерела фінансування заходів, спрямованих на забезпечення продуктивної зайнятості та стабілізацію ринку праці. Ці питання більш детально будуть розглянуті у відповідному розділі цієї Доповіді.

– За даними облдержадміністрацій, у своїх зверненнях громадяни переважно вимагали від органів державної виконавчої влади вжиття рішучих заходів з метою забезпечення їхніх конституційних прав на соціальний захист, дотримання законності та гідні умови життя. Гостро порушувалися питання роботи промислових та сільськогосподарських підприємств. Велику частку становлять звернення з питань охорони здоров’я, освіти, працевлаштування, надання матеріальної допомоги. У зв’язку з підвищенням тарифів на оплату житлово-комунальних послуг зросла кількість звернень з питань надання населенню житлових субсидій. Невдоволення громадян викликали тривалі затримки з виплатою пенсій, державних допомог сім’ям, регресних виплат та одноразових допомог у зв’язку з втратою працездатності.

– Слід окремо зауважити, що у повідомленнях Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних держадміністрацій, Київської міської держадміністрації майже не говориться про правове навчання працівників державних установ з метою оволодіння практикою захисту прав і свобод людини і громадянина. Дуже мало відомостей про органи у держадміністраціях, які відають конкретними питаннями захисту прав людини. Прикрим є і те, що, за деякими винятками, в нашій державі досі не створені регіональні бюро або консультаційні пункти у справах дотримання міжнародних угод і конвенцій, ратифікованих Україною. Слід зазначити і відсутність дієвої співпраці місцевих органів державної влади з вітчизняними та міжнародними правозахисними організаціями.

– У своїх інформаціях посадові особи місцевих органів виконавчої влади зазначають, що при затвердженні державного бюджету необхідно враховувати потреби на компенсацію підприємствам, які надають послуги пільговим категоріям громадян. На сьогодні рівень реалізації пільг ще залежить від фінансового стану кожного регіону, внаслідок чого одні й ті самі категорії громадян (ветерани війни і праці, інваліди, чорнобильці) мають різні можливості для задоволення своїх потреб.

Як підсумок, потрібно зазначити, що поряд з констатацією регіональних проблем щодо дотримання прав і свобод людини відповіді облдержадміністрацій надали можливість Уповноваженому одержати більш детальну інформацію про заходи органів місцевої влади, яких вони вживають для поновлення порушених прав громадян. Готуючи свою чергову доповідь “Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні”, Уповноважений прагнула привернути особливу увагу до тих питань, на вирішенні яких зосереджені зусилля органів державної влади на місцях.

 
<< Назад

На початок сторінки    ^^