<< Назад

Головне меню  >>

Від  Закарпатських до Кримських вершин
(Моніторинг Уповноваженого з прав людини в регіонах за повідомленнями прес-служби)

 

Закарпаття

Український Омбудсман здолала карпатські вершини

Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова протягом останніх днів вивчала стан дотримання прав і свобод мешканців Закарпаття. За період діяльності до українського Омбудсмана тільки письмово звернулись за захистом своїх прав близько 4 тис. мешканців цієї області.

Всупереч очікуванням, пов’язаним з економічними зрушеннями, рівень бідності в Закарпатській області залишається найвищим у країні і становить понад 46%. Болючою проблемою в краї є безробіття. Чисельність безробітних в області, тільки за офіційними даними, становить понад 40 тис. осіб і збільшилась порівняно з минулим роком на 8,4%.

Крім цього, як було зазначено Уповноваженим з прав людини у Спеціальній доповіді, оприлюдненій у Верховній Раді України, про стан дотримання та захисту прав громадян України за кордоном, на заробітки в різні країни щорічно виїжджає близько 300 тис. жителів Закарпаття. Головною причиною цього явища є безправність громадян, позбавлених найелементарнішого – роботи за місцем проживання.

Ще загрозливіша ситуація склалася в окремих районах області, зокрема в Міжгірському районі, в чому Уповноважений пересвідчилася особисто. Тут майже з кожної родини хтось змушений перебувати за кордоном. Це призводить, зокрема, до того, що діти залишаються без батьківського піклування, дедалі більше дітей припиняють відвідувати школу.

Вивчаючи стан дотримання прав дітей, Уповноважений з прав людини побувала також у м.Мукачевому, у Чинадіївському дитячому будинку, який вона вперше відвідала ще 1998 р. після повені. Дітям-сиротам Ніна Карпачова передала подарунки.

29 червня Уповноважений з прав людини здійснювала моніторинг за дотриманням конституційних виборчих прав громадян під час виборів міського голови м.Мукачевого: вивчався процес голосування та стан забезпечення права на вільні вибори майже на третині виборчих дільниць міста. Уповноважений зустрілася з виборцями, членами виборчих комісій, спостерігачами від кандидатів на посаду міського голови та об’єднань громадян. Як засвідчив моніторинг, залишаються проблеми із складанням списків, що примушує членів дільничних виборчих комісій додатково перевіряти списки виборців, виключати померлих, або осіб, які вибули з території регіону тощо. Тому актуальним залишається висновок, зроблений ще в Першій щорічній доповіді Уповноваженого з прав людини, про необхідність запровадження Єдиного державного реєстру виборців України.

Під час відвідування представниками Уповноваженого виборчих дільниць, зокрема дільниці № 18, з’ясувалося, що багато виборців, які належать до циганської (ромської) меншини, потребують послуг перекладача, оскільки не володіють державною мовою. Проте наявність перекладачів на виборчих дільницях не передбачена чинним законодавством. Тому для Закарпаття вельми актуальною залишається проблема забезпечення виборчих прав національних меншин.

Ситуація під час виборів загострилася через надходження до міліції м.Мукачевого анонімного повідомлення про замінування всіх виборчих дільниць. Це призвело до того, що органи міліції вжили заходів щодо безпеки громадян, а за дві години до завершення виборів запропонували припинити роботу всіх дільничних виборчих комісій.

Уповноважений з прав людини оперативно вивчила цю проблему. Відбулися зустрічі з керівництвом органів МВС м.Мукачевого та Закарпатської області, першим заступником міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чоpнобильської катастрофи В.Чучковським, який також перебував в м.Мукачевому у зв’язку з анонімними повідомленнями.

Як поінформували Уповноваженого зазначені посадові особи, всі 36 виборчих дільниць було взято під охорону ще 27 червня ц.р. працівниками міліції. Після попередніх анонімних повідомлень про їх мінування, всі ці дільниці перевірені працівниками правоохоронних органів та Міністерства з питань надзвичайних ситуацій. Вибухівки не знайдено на жодній дільниці.

За рекомендацією Уповноваженого було прийняте рішення продовжити роботу виборчих дільниць, оскільки реальної загрози життю людей не було виявлено. Це дало змогу завершити вибори міського голови м. Мукачевого відповідно до чинного законодавства та реалізувати всім виборцям їхні конституційні права.

Під час робочого візиту до Закарпатської області Уповноважений з прав людини ознайомилась зі станом дотримання прав осіб, які перебувають в Ужгородському СІЗО та Рахівському ІТТ. Омбудсман залишилася задоволеною ставленням правоохоронців у Рахівському ІТТ до затриманих і проведеним ремонтом усіх приміщень.

В Ужгородському слідчому ізоляторі №9 трималося 372 особи, у тому числі: 192 підслідних; 180 засуджених. Серед них – 22 неповнолітніх та 9 жінок. Ніна Карпачова особисто відвідала приміщення, де перебували неповнолітні, жінки, та інші камери, у яких трималися ув’язненні, провела з ними ґрунтовні бесіди. Було розглянуто і взято на контроль деякі клопотання заарештованих. У цілому умови тримання затриманих та заарештованих осіб у СІЗО № 9 відповідають Закону України “Про попереднє ув’язнення”. Водночас, як засвідчила перевірка Уповноваженого, залишаються проблеми із забезпеченням заарештованих осіб у достатній кількості ліками, адже фінансування з розрахунку 5 грн на місяць на одну особу вкрай недостатньо.

Ніна Карпачова також відвідала Мукачівський жіночий монастир та Ужгородський собор Христа Спасителя.

За наслідками роботи у Закарпатській області Уповноважений зустрілася з головою обласної державної адміністрації І.Різаком, а також провела прес-конференцію для регіональних ЗМІ.

28 червня ц.р. Уповноважений з прав людини разом зі своєю командою здійснила сходження на найвищу вершину України – гору Говерлу, де встановила державний прапор з нагоди Дня Конституції України.

2 липня 2003 р.

Український Омбудсман захищає місцеве самоврядування

Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова здійснює постійний моніторинг за дотриманням конституційних виборчих прав громадян. Під час виборів міського голови м.Мукачевого 29 червня 2003 р. Уповноважений з прав людини особисто здійснювала парламентський контроль за забезпеченням права на вільні вибори у цьому місті.

У зв’язку із загрозою зриву виборів міського голови на підставі анонімних повідомлень про мінування виборчих дільниць у м.Мукачевому, український Омбудсман, спільно з представниками Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи вживала заходів реагування для перевірки вказаних повідомлень та забезпечення конституційних прав виборців. Попри всі провокації, вибори відбулися. Право мешканців м.Мукачеого на свободу волевиявлення під час виборів було захищене.

Загострення суспільно-політичної ситуації, що відбувається у м.Мукачевому Закарпатської області, змусили Уповноваженого з прав людини вжити негайних заходів щодо недопущення порушення конституційних прав мешканців цього міста на місцеве самоврядування.

Уповноважений з прав людини внесла до Конституційного Суду України подання, в якому пропонує розглянути питання про невідповідність Конституції України Указу Президента України “Про заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян та нормалізації життєдіяльності м.Мукачевого Закарпатської області”.

Водночас український Омбудсман звернулася з поданням на ім’я Президента України, у якому пропонує призупинити дію вищезазначеного Указу до прийняття рішення Конституційним Судом України.

Також Ніна Карпачова 29 грудня ц.р. зустрілася з виконуючим обов’язки міністра внутрішніх справ Сергієм Гусаровим. Під час зустрічі вона звернула увагу на неприпустимість втручання працівників міліції в діяльність органів місцевого самоврядування. Український Омбудсман закликала правоохоронців не застосовувати силових методів, а забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок.

За інформацією виконуючого обов’язки міністра внутрішніх справ, до Мукачевого терміново відбув заступник міністра Віктор Зубчук.

29 грудня 2003 р.

Львів

Ніна Карпачова захищає права жертв Скнилівської трагедії

Рік тому Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова, перервавши відпустку, приїхала до Львова, щоб особисто сприяти забезпеченню прав потерпілих внаслідок авіакатастрофи на Скнилівському летовищі. Вона двічі відвідала в лікарнях всіх постраждалих, що перебували на стаціонарному лікуванні, взяла участь у роботі урядової комісії з поховання загиблих.

Питання захисту прав потерпілих під час цієї трагедії протягом року були під постійним особистим контролем Уповноваженого з прав людини.

Напередодні річниці трагічних подій у Скнилові Ніна Карпачова здійснила робочий візит до Львова з метою перевірки заходів, вжитих органами державної влади та місцевого самоврядування по забезпеченню прав потерпілих та родичів загиблих.

Уповноважений з прав людини зустрілася з головою обласної держадміністрації О.Сендегою та головою обласної ради М.Сендаком, провела нараду за участю заступників керівників облдержадміністрації та керівників обласних управлінь соціального захисту, охорони здоров’я, паливно-енергетичного комплексу, сім’ї та молоді, які поінформували українського Омбудсмана про медичне і соціальне забезпечення потерпілих та розподілу державної і благодійної допомоги.

Керівник Львівського відділення банку “Аваль” М.Вознюк надав Уповноваженому з прав людини інформацію про фінансові надходження благодійної допомоги потерпілим, у т.ч. в іноземній валюті, та її використання. Відбулася також зустріч з С.Козаком – головою громадської організації “Скнилівська трагедія”, яка об’єднує потерпілих осіб.

Ніна Карпачова, спільно з працівниками Секретаріату Уповноваженого провела прийом 77 громадян, а також відвідала вдома інвалідів Скнилівської трагедії першої групи – Ігоря Тарабаєва, Наталію Малих, Надію Ковбак.

Викликає захоплення мужність наших людей, з якою вони долають труднощі. Так, попри те, що лікарі пророкували 21-річній Наталії Малих бути пожиттєво прикутою до ліжка, вона вже на милицях виходить на вулицю, розпочала навчання на юридичному факультеті, оволодіває комп’ютером.

Побувавши на Скнилівському летовищі, Омбудсман поклала на місці трагедії вінок живих квітів, ознайомилася з ходом будівництва каплиці та меморіального комплексу, які споруджуються на доброчинні кошти, зустрілася з командуванням та особовим складом 14 авіаційного корпусу, підрозділ якого обслуговує це летовище.

За результатами моніторингу Уповноважений з прав людини зазначила, що в області проводиться значна робота по забезпеченню прав тих, хто постраждав, та родичів загиблих; відповідальні особи володіють інформацією щодо всіх 534 осіб, визнаних потерпілими. Згідно з рішенням урядової комісії їм надана матеріальна, медична та соціальна допомога; тяжко потерпілим визначені групи інвалідності і пенсії. Погашена заборгованість за комунальні полуги, газ та водопостачання. Вирішується питання надання путівок до санаторно-лікувальних закладів. 30 дітей з потерпілих родин поїдуть на оздоровлення до міжнародного дитячого центру “Артек”.

Проте Уповноваженим з прав людини було висловлено і чимало зауважень щодо недотримання прав окремих потерпілих, зокрема – негнучкості визначення категорій, неналежного надання їм благодійної допомоги, протезування, путівок у санаторій за профілем захворювання. Є потреби окремих потерпілих щодо виділення місця під гараж, забезпечення житлом.

Залишається невирішеним питання придбання томографа для Львівської міської лікарні швидкої допомоги. Більшість потерпілих зберігають виділені їм кошти у банку “Аваль”. Проте деякі з них не знають умов співпраці з банком.

Ніна Карпачова вважає нагальною проблемою надання Кабінетом Міністрів України особливого статусу громадянам, які внаслідок Скнилівської трагедії стали інвалідами. Це захистить їх соціально – надасть можливість отримувати пенсію, на яку вони зможуть жити. Адже сьогодні людям, які втратили здоров’я внаслідок трагічного випадку, за який несе відповідальність держава, призначено пенсію за загальним захворюванням.

З питання надання потерпілим особливого статусу Уповноважений з прав людини планує звернутися з поданням до Прем’єр-міністра України.

 

18 липня 2003 р.

Автономна Республіка Крим та м.севастополь

Уповноважений з прав людини прагне захистити громадян забутого владою міста-героя Керч

Уповноважений Верховної Ради України Ніна Карпачова звернеться з поданням до Прем’єр-міністра України та керівників відповідних міністерств з приводу грубих порушень конституційних прав громадян у місті Керчі (Автономна Республіка Крим). Ці порушення були виявлені у ході комплексної перевірки в Автономній Республіці Крим, що з 8 вересня проводиться українським Омбудсманом.

Зокрема, Уповноважений відстежувала стан дотримання прав українських та російських громадян на поромній переправі, що з’єднує Керч з Кубанню. Ніна Карпачова побувала на російському березі, зустрілася зі своїм колегою – регіональним Уповноваженим Російської Федерації з прав людини у Краснодарському краї. За підсумками спільної перевірки встановлено ряд порушень прав українських громадян при перетині кордону, зокрема, виявлено факти поборів з боку російських правоохоронців.

Ніна Карпачова вважає, що загалом варто оптимізувати режим на поромній переправі, яка для прикордонної Керчі є “дорогою життя”. Уповноважений має намір обговорити з вищим керівництвом України та Російської Федерації питання збільшення обсягів перевезення пасажирів та вантажів, зокрема – шляхом відновлення залізничної поромної переправи. Такий крок, на її думку, буде особливо доречним у рік Росії в Україні, коли наголос робиться на реалізації взаємовигідних проектів.

Сьогодні питання функціонування поромної переправи було в центрі уваги під час двогодинної зустрічі Ніни Карпачової з Прем’єр-міністром Автономної Республіки Крим Сергієм Куніциним. Найближчим часом Уповноважений має намір провести повторну перевірку стану дотримання прав громадян на поромній переправі у Керчі.

Ніна Карпачова відвідала суднобудівний завод “Залив”, який був флагманом галузі у колишньому СРСР, де працювало понад 10 тис. осіб. Перевіркою виявлено, що нині підприємство працює переважно за іноземними замовленнями. Погашається заборгованість із заробітної плати, створюються нові робочі місця. Однак із введенням у дію нового Митного кодексу ситуація стане критичною, оскільки буде проблемним ввезення іноземних суден для
ремонту в Україні. Щоб захистити інтереси 2,5 тис. працівників підприємства, зокрема їхнє право на працю, Уповноважений має намір через Верховну Раду України терміново ініціювати зміни до митного законодавства.

Низку порушень виявлено під час вивчення стану справ на Камиш-Бурунському залізорудному комбінаті. Підприємство вважається одним з найбільш проблемних у регіоні, майже не працює. Із 5 тис. тут залишилося близько 460 працівників. У результаті спільних зусиль Уповноваженого з прав людини і Ради міністрів АРК нині визначені терміни запуску ТЕЦ комбінату, на підприємстві організовується виробництво вапняку, встановлені конкретні строки передачі відомчого житлового фонду селища Аршинцево на баланс Керченського міськвиконкому.

На рибоконсервному заводі виявлено факти ошукування акціонерів підприємства, коли через незаконні механізми воно фактично доведене до банкрутства. Це питання Омбудсман тримає на особистому контролі.

Водночас Уповноважений відзначила високий рівень організації виробництва на підприємстві “Крим-пак” Українського товариства сліпих, яке очолює інвалід-ветеран Володимир Лютиков. Тут серед 330 працюючих  –210 інвалідів, право на працю яких надійно захищене, а саме підприємство працює зі щорічним нарощуванням обсягів виробництва. На переконання Ніни Карпачової, “Крим-пак” може стати прикладом захисту прав інвалідів для всієї України.

Кричущі факти порушення прав громадян виявила Уповноважений у комунальній сфері міста Керчі. Зокрема, у вкрай жалюгідному стані перебуває водогін, яким надходить вода до міста, а також міські водомережі. Через це у місті по кілька днів немає води. Окрім цього, від’єднуються на тривалий час від електропостачання цілі будинки, екстрені медичні заклади, зокрема, станція переливання крові. Саме з цими болючими проблемами звернулися до Ніни Карпачової під час особистого прийому 132 мешканці міста Керчі, а також – з Ленінського району.

Відвідавши військову частину берегової оборони, Ніна Карпачова виявила, що з вини мерії Керчі 49 родин офіцерів та прапорщиків не одержали виділені ордери на житло. Це питання було взяте під контроль. А вже сьогодні Уповноваженому повідомили, що військовим уже видані перші 10 ордерів на квартири.

Факти порушення конституційних прав громадян Уповноважений усуватиме, привертаючи до них увагу представників вищих керівних структур Сімферополя та Києва. Ніна Карпачова переконана, що місто-герой Керч заслуговує на краще ставлення всіх владних структур Криму і України.

Комплексна перевірка в Автономній Республіці Крим триває. З 15 вересня Уповноважений розпочала роботу в Сімферополі та прилеглих районах. Вчора на особистому прийомі громадян, який тривав допізна, Ніна Карпачова прийняла понад 400 кримчан.

Під час прийому вона виїжджала до парку імені Ю.Гагаріна для розгляду звернення більш як 300 мешканців Сімферополя з приводу початку будівництва в цьому єдиному міському парку елітного житлового будинку. Уповноважений взяла участь у сході громадян, куди були запрошені мер Сімферополя Валерій Єрмак, а також екологічний прокурор, представник міністерства будівництва та архітектури АРК, головний архітектор міста. Ведеться конструктивний пошук шляхів врегулювання проблеми і захисту прав мешканців міста.

 

18 вересня 2003 р.

Адмінзаарештованих у Сімферополі більше не триматимуть в антисанітарних умовах

Через порушення санітарних норм тримання заарештованих за адміністративні правопорушення, 16 вересня у Сімферополі закрито спецприймальник ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим. Такого радикального заходу вжито санітарною службою після втручання Уповноваженого з прав людини Ніни Карпачової, яка цими днями проводить комплексну перевірку дотримання прав громадян в Автономній Республіці Крим.

У ході перевірки спецприймальника для осіб, які піддані адміністративному арешту, представником Уповноваженого виявлені грубі порушення прав заарештованих. Зокрема, людей не годують, і вони виживають лише за рахунок передач від родичів.

У цьому закладі відсутнє природне освітлення, не працює система витяжної вентиляції камер, немає постільної білизни, не відремонтована кімната для харчування, систематично порушується режим проведення дезінфекцій. В таких умовах протягом минулого року тут утримувалося 1380 заарештованих, а за вісім місяців цього року через спецприймальник пройшла майже одна тисяча осіб.

Після перевірки фактів заступник головного державного санітарного лікаря ГУ МВС України В.Лахно прийняв рішення про тимчасове закриття закладу, де відбувають адміністративне покарання особи, заарештовані за дрібні правопорушення, до усунення недоліків.

Як відзначила Ніна Карпачова, правоохоронні органи АРК уперше так оперативно і принципово відреагували на виявлені нею грубі порушення прав людини у місцях позбавлення волі.

18 вересня 2003 р.

Захищає військових Уповноважений з прав людини

Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова звернеться з поданням до Прем’єр-міністра України Віктора Януковича щодо захисту конституційних прав військовослужбовців, зокрема – берегової оборони в Автономній Республіці Крим. Ці ж питання вона має намір обговорити з міністром оборони Євгеном Марчуком в рамках виконання положень Закону України “Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави”, що набув чинності у вересні цього року. Положеннями цього документа Уповноважений наділяється повноваженнями перевіряти стан додержання конституційних прав і свобод осіб, які проходять військову службу.

Ситуацію, що склалася у війську, Ніна Карпачова вивчала під час комплексної перевірки стану дотримання прав людини в Автономній Республіці Крим. Вона провела зустріч з особовим складом військової частини, розташованої в Керчі, та керівним складом військ берегової оборони у Сімферополі.

Серед проблем, які найбільше непокоять захисників України, – надто стрімке, на їхнє переконання, реформування армії, зокрема, скорочення чисельності Збройних Сил. У результаті цього лише в Криму без роботи, а отже, без засобів існування, можуть залишитися понад 500 офіцерів та 200 прапорщиків. Більшість з них не зможе отримати військову пенсію та гарантованого державою житла.

Проаналізувавши звернення військових, Ніна Карпачова має намір винести найбільш актуальні проблеми на розгляд Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони, щоб спільно з парламентаріями знайти законодавчий шлях їх вирішення. Зокрема, на її думку, доцільною є пропозиція щодо зміни законодавства про пенсійне забезпечення військових, яким передбачено диференційований підхід при призначенні пенсії у разі скорочення військ. Такий крок, на її думку, дасть можливість значно зменшити соціальну напруженість після скорочення чисельності армії, а також – піднести престиж професії офіцера українського війська.

У ході комплексної перевірки Уповноважений відвідає Севастополь, де ознайомиться зі станом дотримання та захисту прав військовослужбовців Військово-Морських Сил України.

19 вересня 2003 р.

Ніна Карпачова: у місті-герої Севастополі – нелюдські умови тримання в ІТТ

Умови, в яких тримають людей в ізоляторі тимчасового тримання УМВС України в місті Севастополі, є тортурами, знущанням над нашими співвітчизниками. Такого висновку дійшла Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова після ознайомлення з умовами тримання у цьому закладі. Пенітенціарні заклади півострова Уповноважений відвідує в рамках комплексної перевірки стану дотримання прав людини в Автономній Республіці Крим.

Зокрема, ізолятор розрахований на тримання 82 осіб. Але в ньому нині перебуває 203 заарештованих та засуджених. Замість 6–8, у кожній з камер утримується по 16–20 людей. На одне ліжко припадає по 3–4 особи.

Санітарний стан камер незадовільний, вони погано освітлені, немає доступу природного світла та свіжого повітря. Санвузли не відгороджені. Вікна закриті зсередини металевими гратами, а ззовні – щитами-“баянами”. Щоб врятуватися від задухи та високої температури в приміщенні, люди вимушені роздягатися до нижньої білизни.

Затриманих та заарештованих не виводять на прогулянки, оскільки в ІТТ взагалі немає прогулянкового майданчика. І все це при тому, що серед них 20  – хворі на туберкульоз, 19 – жінки, з яких 3 – багатодітні матері, 2 – хворі і 1 – вагітна. 9 неповнолітніх на порушення чинного законодавства утримуються разом з дорослими.

Під час спілкування Уповноваженого з особами, які утримуються в ізоляторі, було багато нарікань на невиправдано тривале тримання під вартою, порушення права на захист, низький рівень досудового слідства та тяганину з розглядом справ. Даючи дозвіл на арешт, суди не визначають мотивацію арешту, а лише констатують, що людина скоїла тяжкий злочин. Окремі громадяни роками чекають судових рішень.

Працівникам системи МВС у АРК на ці недоліки вказувалося ще у вересні 2000 р. у звіті Європейського комітету із запобігання тортурам після перевірки кримських пенітенціарних закладів представниками цього Комітету. Проте заходів на виправлення недоліків досі не вжито.

Уповноважений з прав людини порушила ці питання під час зустрічі з прокурором міста Севастополя Володимиром Дерезою, начальником УМВС України в місті Севастополі Віталієм Маліковим. За її пропозицією прийнято рішення про негайне обладнання прогулянкового дворика в ізоляторі. Буде прискорено судовий розгляд кількох справ, де в попередніх, надто суворих рішеннях були допущені порушення прав людини.

Уповноваженим перевірені умови тримання затриманих осіб у райвідділах міліції. Як засвідчила перевірка, у кімнатах Ленінського райвідділу санітарні норми не відповідають елементарним вимогам. Тому санітарна служба, яка здійснила перевірку закладу на пропозицію представника Уповноваженого, прийняла рішення про його тимчасове закриття до усунення недоліків.

У кімнаті для затриманих Ленінського райвідділу міліції протягом минулого року побувало 2820 осіб, а за 8 місяців цього року – 2658 затриманих.

 

25 вересня 2003 р.

Конституційні права моряків – особлива турбота Уповноваженого з прав людини

Різке скорочення чисельності Військово-Морських Сил України призводить до порушення конституційних прав військовослужбовців. Такого висновку дійшла Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова після зустрічі з особовим складом ВМС України у Севастополі в рамках комплексної перевірки стану дотримання та захисту прав громадян в Автономній Республіці Крим. Ознайомлення з ситуацією в сфері захисту прав військових Ніна Карпачова здійснює на виконання положень Закону України “Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави”.

Ніна Карпачова звернула увагу, що реформування війська випереджає темпи, визначені законодавством. Внаслідок цього тисячі висококваліфікованих військових, багато з яких передпенсійного віку, змушені пристосовуватися до цивільного життя, не маючи гарантованого державою житла, засобів для існування, професії. На думку Уповноваженого, нині ця проблема має бути у центрі уваги не лише Міністерства оборони, а й усіх гілок влади нашої держави.

Ніна Карпачова закликала військових бути наполегливішими у захисті своїх конституційних прав: у разі їх порушення звертатися до судів, а також – до Омбудсмана. Вона зазначила, що у свою чергу робитиме все від неї залежне, щоб голос військових моряків почули у вищих ешелонах влади.

Моряки звернули увагу Уповноваженого на відсутність в Україні державної морської політики. Через це, на їхнє переконання, затримується розвиток усіх сфер суспільної діяльності, пов’язаних з мореплавством, зокрема – морської науки та військового флоту. Непокоїть їх також невизначеність у законодавстві державних соціальних гарантій військовим, що в результаті призводить до порушення їх конституційних прав.

Народний депутат України Віктор Заічко, який супроводжував Ніну Карпачову під час її перебування в місті-герої Севастополі, повідомив, що у проекті бюджету на 2004 р. для потреб військових закладено на 1 млрд грн більше, ніж 2003 року. З цієї суми певну частину планується використати для підвищення заробітної плати військових моряків, щоб поступово прирівнювати її до платні моряків російського флоту.

Уповноважений ознайомилася з пропозиціями військових моряків, яких прийшло на зустріч понад 300. Йшлося про поліпшення роботи шпиталю, будівництво дороги до нового мікрорайону Севастополя тощо. Відповідальні керівники міста, які супроводжували Ніну Карпачову, дали конструктивні доручення щодо виправлення ситуації. Омбудсман також уперше відвідала військовий корабель “Вінниця” і на місці ознайомилася з умовами служби наших військових моряків.

 

26 вересня 2003 р.

Севастопольців не задовольняє діяльність судової гілки влади та правоохоронних структур

Переважна більшість севастопольців незадоволена діяльністю судової гілки влади. Такий висновок зробила Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова за підсумками особистого прийому громадян у Севастополі. Дуже багато звернень стосувалося саме цієї проблеми. Скарги на суди, прокуратуру, міліцію склали майже третину усіх звернень.

Прийом також засвідчив, що у Севастополі надзвичайно гострими є житлові питання. Адже саме це турбувало 62-х громадян, які просили захистити їхні конституційні права; вони становили майже 12% усіх прийнятих. Звернення про порушення трудових прав севастопольців, у тому числі прав інвалідів з трудового каліцтва, становили 6,4% від загальної кількості; про неправомірні дії представників владних структур – 5,6%.

Особистий прийом громадян та їхніх звернень у Севастополі Уповноважений проводила в рамках комплексної перевірки стану дотримання прав і свобод людини в Автономній Республіці Крим. До неї прийшли 520 севастопольців, що стало свідченням існування проблем у діалозі жителів міста з владою. Прийом тривав допізна і був продовжений наступного робочого дня. Крім цього, Ніна Карпачова надала вичерпні відповіді на запитання севастопольців у прямому ефірі регіональної державної телекомпанії.

Прийом проводився силами двадцяти співробітників Секретаріату Уповноваженого з прав людини за участю відповідальних працівників міської державної адміністрації. За його підсумками під час зустрічей з керівниками міста і районів Уповноважений порушила найбільш актуальні проблеми, що непокоять громадян і які можна розв’язати на місцевому рівні. Використовуючи такий механізм, багато питань вдалося вирішити оперативно.

Перебуваючи у Севастополі, Уповноважений з прав людини зустрілася з трудовими колективами Севастопольського морського заводу, агрофірми “Золота балка”, Першої міської лікарні ім. Пирогова, військовослужбовцями ВМС України, відвідала колишній флагман риболовецького флоту – підприємство “Атлантика”, Севастопольське управління океанічного риболовства. Ніна Карпачова та члени її бригади побували у місцевих судах, ізоляторі тимчасового тримання, кімнатах для затриманих кількох райвідділів міліції.

26 вересня 2003 р.

Уповноважений з прав людини контролює дотримання права на медичну допомогу психічно хворим

‘‘Аморально зловживати коштами, які виділяються на лікування психічно хворих’’, – заявила під час відвідання Республіканської клінічної психіатричної лікарні у Сімферополі Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова. У цій лікарні Уповноважений побувала в рамках комплексної перевірки стану дотримання прав і свобод людини в Автономній Республіці Крим.

У 16 відділеннях медичного закладу, розрахованого на 1020 ліжок, нині лікуються 1005 хворих. Ніна Карпачова зустрілася з хворими та медперсоналом, поцікавилася їхнім побутом, уважно вислухала скарги, запитання і побажання.

Як засвідчила перевірка, лікувальний заклад своєчасно фінансується з державного бюджету. Проте стабільним фінансуванням лікарні поспішили скористатися сторонні організації. Так, два відділення із суворим наглядом охороняються працівниками міліції, які отримують заробітну плату з бюджету лікарні. Утримувати їх мають ГУМВС України та управління Держдепартаменту України з питань виконання покарань в Автономній Республіці Крим. Окрім того, на базі лікарні працює республіканське бюро судово-медичної експертизи та банно-пральний комбінат, який належить військовим. Ці організації не мають жодного відношення до психіатричної лікарні, але з її бюджету оплачується спожита ними електроенергія.

Як наслідок, на 1 вересня цього року лікарня стала боржником. Із забезпечення медикаментами заборгованість становила 96 тис грн, харчуванням – 94 тис, електроенергією – 65 700, за спожиту воду – 62 700 грн.

Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова зажадала від відповідальних осіб покласти цьому край.

 

26 вересня 2003 р.

Уповноважений неодмінно повернеться до Криму

Ніна Карпачова ознайомилася з роботою ДАК “Титан” та ВАТ “Кримський содовий завод”, вивчила позицію робітників підприємств щодо пропонованої їм приватизації і наголосила на тому, що вона має здійснюватися в інтересах простих трудівників і держави, а не вітчизняних чи іноземних олігархів. Адже ці два підприємства мають стратегічне значення для економічної
безпеки країни.

Зокрема, єдине підприємство в місті Армянську – “Титан”, розташоване у степовій частині Криму, перебуває у державній власності. Воно працює на повну потужність, забезпечуючи роботою 4,5 тис. осіб. Розвинута і підтримується на належному рівні соціальна сфера. Проте рентабельне підприємство хочуть приватизувати. Це хвилює робітників. Вони не вбачають потреби у зміні власника і заявляють про готовність, у разі крайньої необхідності, всім колективом викупити акції.

Таку позицію Ніна Карпачова назвала гідною схвалення і підтримки. Вона переконана, що досвід колективу “Титан” в захисті свого права на власність може стати прикладом для всієї України.

Занепокоєний майбутньою приватизацією й колектив іншого успішного підприємства – відкритого акціонерного товариства “Кримський содовий завод”. Його продаж може обернутися скороченням до 1,5 тис. робочих місць, згортанням виробництва. Працівники єдиного у місті Красноперекопську підприємства просили сприяння у перегляді строків приватизації і затримці виставлення підприємства на торги хоча б на п’ять років.

Уповноважений вважає, що на державному рівні негайно має бути порушене питання про збереження існуючої форми власності цих двох підприємств, які разом дають 26 % наповнення бюджету всієї Автономії і є єдиними роботодавцями у своїх регіонах. Вона переконана, що ефективна державна форма власності має повне право на існування поряд з іншими формами, тим паче, коли за такого господарювання забезпечене не лише право на працю, а й належний соціальний захист і впевненість людей у своєму майбутньому.

Ніна Карпачова зустрілася також з представниками Меджлісу кримськотатарського народу, наголосивши, що в неї, як в Уповноваженого і кримчанки, котрій не байдужа доля рідного краю, особливе занепокоєння викликають питання виділення земель родинам кримських татар. Ніна Карпачова підкреслила, що вона засуджує самозахоплення землі на південному узбережжі Криму, що призвело не лише до напруженості у відносинах з владою, а й до міжнаціонального протистояння. Український Омбудсман намагалася з’ясувати, що спонукало кримських татар до цього радикального кроку, щоб спільно знайти цивілізований шлях розв’язання конфлікту.

Активісти Меджлісу, народні депутати України Мустафа Джемілєв, Рефат Чубаров, звернули увагу Омбудсмана на недосконалість чинного законодавства щодо надання громадянства кримським татарам, на проблеми з відкриттям кримськотатарських шкіл та забезпечення їх необхідними підручниками, на ок-ремі непродумані дії владних структур, які можуть призвести до зіткнення релігійних інтересів кримськотатарського та слов’янського населення півострова.

Уповноважений з прав людини також відвідала так звану “поляну протесту” – наметове містечко кримських татар у селищі Сімеїз поблизу Ялти. Там розмістилося понад 300 представників кримськотатарських родин, вимагаючи виділення землі на південному узбережжі Криму.

Пікетуючі, переважно молодь, аргументують свій крок тим, що на цих землях жили їхні предки, а також тим, що біля моря, де більше відпочиваючих, легше облаштуватися, аніж у степових районах Криму, де частині з них виділили землю. Вони не виключають, що в разі незадоволення діючою владою їхніх вимог, будуть вдаватися до більш рішучих дій, які можуть “сколихнути весь Крим”.

У ході розмови, яка тривала до пізньої ночі, Ніна Карпачова закликала пікетуючих діяти зважено, правовими методами, в межах законодавчого поля України, щоб не допустити загострення протистояння, а також не вимагати розв’язання своїх проблем за рахунок порушення прав інших мешканців.

За результатами ознайомлення з ситуацією на місці Уповноважений дійшла висновку, що одним з факторів, які спонукають кримських татар до радикальних дій, є недостатня робота місцевих органів влади з колишніми депортованими в питаннях їх облаштування та інформування з правових проблем. Нерідко органи місцевої влади не виконують власних обіцянок, чим дають привід до протестних дій. Розв’язання ж проблем такими методами створює небезпечні прецеденти у надто делікатному питанні міжнаціональних відносин у Криму.

Уповноважений порушила питання земельних правовідносин у ході зустрічей з головою Ради міністрів АРК Сергієм Куніциним, головою Верховної Ради АРК Борисом Дейчем, прокурором Володимиром Доброрєзом, начальником ГУ МВС України в АРК Миколою Паламарчуком, головою Апеляційного суду АРК Михайлом Тютюнником.

Провівши аналіз звернень громадян АРК до Уповноваженого, Ніна Карпачова за кілька тижнів знову повернеться до Сімферополя, де остаточно підсумує результати комплексної перевірки стану дотримання прав і свобод людини в Автономії. За результатами поїздки планується провести прес-конференцію для представників ЗМІ.

 

3 жовтня 2003 р.

Уповноважений з прав людини захищає конституційне право
мешканців Сімферополя на безпечне для життя і здоров’я довкілля

Уповноважений з прав людини внесла до Генеральної прокуратури України подання про брутальне порушення конституційного права мешканців міста Сімферополя на безпечне для життя і здоров’я довкілля.

Приводом для подання стали численні звернення мешканців столиці Автономії з проханням захистити їхнє право на чисте довкілля. Зокрема, на особистому прийомі в Уповноваженого, який відбувся у вересні під час комплексної перевірки дотримання прав і свобод в АРК, до неї звернулися майже 300 сімферопольців з приводу рішення міської ради про будівництво елітного дев’ятиповерхового будинку на території міського парку.

Початок будівництва призвів до протистояння мешканців району, представників екологічних організацій та працівників ТОВ “Професіонал”, якому було виділено земельну ділянку. Ці дії набули широкого суспільного розголосу і зустріли справедливий опір громадськості.

З метою припинення протистояння Ніна Карпачова, перервавши особистий прийом громадян, виїхала на місце, де безпосередньо зустрілася з людьми, а також запросила туди мера міста Валерія Єрмака, прокурора з природоохоронних питань, представників Міністерства екології, Комітету з будівництва та архітектури, керівників будівельної фірми “Професіонал”. Тоді взаємні звинувачення вдалося припинити конструктивною пропозицією Уповноваженого переглянути питання доцільності виділення земельної ділянки у зоні парку. Уповноваженим було відкрите провадження і взято цю справу на контроль.

Але, як засвідчив перебіг подій, незважаючи на рішення Сімферопольської міськради про зупинення будівельних робіт, знищення паркових насаджень не припинялося. Про це Омбудсмана поінформували активісти Кримського регіонального республіканського відділення Партії зелених України. У їхньому зверненні наголошувалося, що 20 жовтня на території парку незаконно знищено 32 дерева цінних порід.

На момент вирубки дерев у парковій зоні набуло чинності рішення суду про заборону вирубки та знищення зеленого газону в міському парку, проте ТОВ “Професіонал” знехтувало цим документом.

Уповноважений з прав людини вважає, що ці брутальні порушення прав мешканців Сімферополя на безпечне для життя і здоров’я довкілля насамперед є наслідком повної бездіяльності Сімферопольської міської ради за фактичного потурання з боку органів міліції і прокуратури, що у свою чергу призвело до сутичок громадян з будівельниками із застосуванням фізичної сили.

Окрім цього, до Уповноваженого звернулися члени Кримської республіканської асоціації “Екологія і світ” з приводу знищення частини історичної огорожі та вирубки дерев представниками приватного бізнесу в Семінарському парку Сімферополя. Як стало відомо, прямо в декоративному саду краєзнавчого музею з відома міськради будуватимуть кафе. На переконання екологів, такі дії міських властей є грубим порушенням законодавства про землю, про музеї, про охорону культурної спадщини.

Ніна Карпачова занепокоєна екологічною ситуацією в місті Сімферополі. Вона звертається до Генпрокуратури з вимогою розглянути її подання та вжити необхідних заходів згідно з чинним законодавством, щоб запобігти порушенням конституційного права мешканців столиці Автономії на безпечне для життя і здоров’я довкілля.

 

26 листопада 2003 р.

 
<< Назад

На початок сторінки  ^^