Будь-які реформи в суверенній Україні
мають відбуватися заради людини, її прав та свобод
Шановний читачу!
Черговий, третій номер “Вісника” продовжує знайомити з питаннями захисту прав і свобод людини та діяльності в Україні інституції Уповноваженого з прав людини.
Створення в Україні цього конституційного органу стало надзвичайно важливим кроком у справі захисту прав людини. Попри об’єктивні та суб’єктивні труднощі, відсутність на початку діяльності фінансування, приміщення та інших необхідних умов для роботи, Уповноваженим з прав людини робилось усе можливе, аби виконувати свої функції належним чином.
Сьогодні можна стверджувати, що інституція Омбудсмана України відбулася, вона діє і продовжує вдосконалювати свою роботу. За цей час розв’язано чимало важливих питань в долях людей, часто співгромадяни звертаються до нас як до своєї останньої надії. Широкого розголосу набули резонансні провадження Уповноваженого з прав людини щодо повернення заощаджень громадянам України, в рамках якого мені довелось відстоювати права мільйонів громадян України у Конституційному Суді, захисту прав матері зниклого журналіста Георгія Гонгадзе, батьків закатованого насмерть в СІЗО СБУ Юрія Мозоли, тощо.
Обмін думками про це відбувся під час “круглого столу” “Захист прав людини в Україні на сучасному етапі: проблеми і перспективи”, який проводився з нагоди третьої річниці утворення в Україні інституції Уповноваженого з прав людини. В його роботі взяли участь народні депутати України, керівники вищих державних установ, представники засобів масової інформації та неурядових організацій. Стенограму цього “круглого столу” розміщено у “Віснику”.
У червні 2001 року в Харкові на честь 5-ї річниці прийняття Конституції України відбулася наукова конференція “Конституція України – основа модернізації держави та суспільства”. В її роботі взяли участь Президент України, керівники центральних органів виконавчої влади, судді Конституційного та Верховного судів України, науковці, студенти. На конференції Уповноважений виступила з доповіддю на тему: “Уповноважений з прав людини в системі конституційних механізмів захисту прав і свобод людини в Україні”, у якій було обгрунтовано значення інституції Омбудсмана для забезпечення прав і свобод людини в Україні. Текст доповіді повністю вміщено у “Віснику”.
Попри заходи, що вживаються владою України, в країні тривають масові брутальні порушення прав людини. Болючими залишаються питання дотримання прав інвалідів, пенсіонерів, хворих, інших. Напередодні Міжнародного дня прав людини Уповноваженим було проведено “круглий стіл” на тему: “Захист прав і свобод найбільш уразливих груп населення”, на якому між урядовцями, народними депутатами України, представниками міжнародних установ та правозахисних організацій відбулася гостра та принципова розмова з цих питань.
9 листопада 2001 р. виповнилося 25 років від дня утворення Української гельсінкської групи, яка першою в Україні розпочала боротьбу з порушеннями прав людини, спираючись на міжнародні договори, зокрема, Гельсінкські угоди. У членів Української гельсінкської групи – складна доля, багато хто не дожив до створення незалежної Української держави. Проте не можна забувати про їхній внесок у правозахисний рух та становлення прав людини. Саме на цьому наголошувалося у виступах Уповноваженого з прав людини під час заходів з нагоди 25-річчя утворення Української гельсінкської групи. Виступи представлено у “Віснику”.
У “Віснику” також розміщено фотодокументи щодо діяльності Уповноваженого з прав людини, згаданих “круглих столів”, проваджень, конференцій.
З добрими побажаннями до всіх, хто не
байдужий до питань захисту прав людини, Ніна КАРПАЧОВА