<< Назад

Головне меню   

1.1. ЗАХОДИ, ВЖИТІ ОРГАНАМИ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ В РЕГІОНАХ УКРАЇНИ

Щорічна доповідь Уповноваженого з прав людини “Стан дотримання і захисту прав і свобод людини в Україні”, яку Уповноважений представляє у Верховній Раді України, є насамперед узагальненим актом реагування на виявлені факти порушення прав людини. Тому відповідно до ст.15, 22 Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” та на виконання Постанови Верховної Ради України №786-ІV від 15 травня 2003 р. Уповноваженим було направлено 11 липня 2003 р. відповідні подання головам Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій щодо вжиття заходів за наслідками цієї доповіді.

В цих поданнях Уповноважений, зокрема, просила Раду міністрів Автономної Республіки Крим та обласні державні адміністрації проаналізувати інформацію, що міститься в доповіді щодо дотримання та захисту прав і свобод людини в конкретному регіоні, а також здійснити моніторинг з цих питань на регіональному рівні.

Моніторинг вжитих заходів за наслідками Щорічної доповіді Уповноваженого на місцях свідчить, що більшість місцевих органів державної влади стала більш уважно ставитися до питань дотримання та захисту прав і свобод громадян України. Про це повідомляється в інформаціях керівників облдержадміністрацій. Проте в ряді регіонів посадові особи місцевих органів виконавчої влади виявляють нерозуміння вимог Конституції та законів України щодо забезпечення прав та свобод людини.

Здійснюючи парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина (ст.101 Конституції України), Уповноважений вважає за необхідне привернути увагу до того, як органи державної влади та місцевого самоврядування виконують свої конституційні обов’язки по забезпеченню прав і свобод людини. Тому Уповноваженим надається конкретний аналіз відповідей, які надійшли з цих питань, зокрема від місцевих органів виконавчої влади.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим. У відповіді за підписом голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим С.Куніцина повідомляється, що Радою міністрів проаналізована Щорічна доповідь Уповноваженого. Всім головам районних державних адміністрацій, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад надано доручення Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим проаналізувати Щорічну доповідь та провести моніторинг з питань дотримання і захисту прав і свобод жителів у своїх регіонах.

Право на соціальний захист. Погашення заборгованості із заробітної плати перебуває на постійному контролі не тільки місцевих органів державної влади і місцевого самоврядування, а й регулярно аналізується в Раді міністрів Автономної Республіки Крим. На 3 грудня 2003 р. заборгованість із заробітної плати в усіх галузях економіки порівняно з початком року зменшилася на 11,8%.

Право власності на землю. Гострою залишається проблема надання земельних ділянок. Через низьку платоспроможність населення стримується процес видачі державних актів на землю.

Право на працю. У всіх районах автономії актуальним є питання працевлаштування населення. Рівень безробіття тут, як і раніше, є високим. Так, на 1 листопада 2003 р. тільки офіційній рівень безробіття в автономії становив 3,1%, кількість безробітних – 37,7 тис. осіб. Серед безробітних – значна кількість жінок. Основними причинами виходу жінок на ринок праці, як і раніше, залишаються звільнення їх з підприємств і звільнення за власним бажанням через тривалі затримки виплати заробітної плати.

Право на життя та охорону здоров’я. У деяких регіонах склалася тривожна медико-демографічна ситуація, яка характеризується низькою народжуваністю і порівняно високою смертністю населення. Не знижується захворюваність на туберкульоз. Серед сільського населення в 2002 р. вона становила 37 випадків на 10 тис. осіб, смертність з цієї причини – 29,3 на 10 тис. осіб. Недостатнім залишається показник охоплення флюорографічним обстеженням.

Право громадян на звернення до органів влади. Зросла загальна кількість усних і письмових звернень громадян до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. З урахуванням колективних заяв зі своїми проблемами до Ради міністрів звернулися понад 25 тис. осіб.

У цілому зросла кількість звернень із питань сільського господарства (+15%), житлово-комунального господарства (+44%), охорони здоров’я (+35%), законності й охорони правопорядку (+ 39%), соціального захисту (+34%). Звертаються насамперед найбільш соціально незахищені верстви населення: інваліди, пенсіонери, сім’ї з дітьми і т.д.

Проаналізувавши інформацію, надану Радою міністрів АРК, Уповноважений зазначає, що посадові особи органів виконавчої влади АРК стали конкретніше вирішувати питання забезпечення прав і свобод людини. Водночас, незважаючи на критику, Уповноваженим у доповіді щодо незадовільного стану виконання програми облаштування людей у місцях компактного проживання репатріантів та порушення прав громадян на землю, насамперед прибрежної та заповідної зони півострова, це питання залишається поза належною увагою влади, що може призвести до серйозних конфліктів у суспільстві.

Вінницька обласна державна адміністрація. За повідомленням голови обласної державної адміністрації В.Коцемира, місцеві органи державної влади області приділяли значну увагу своєчасному та об’єктивному усуненню виявлених недоліків та вживали необхідних заходів щодо поліпшення соціального захисту громадян.

Право на соціальний захист. Протягом 2002 р. в області 96,7 тис. сімей отримували допомогу як малозабезпечені. Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримували близько 102 тис. сімей (17% загальної кількості), 96,9 тис. родин були призначені субсидії на придбання твердого палива та скрапленого газу. Рівень бідності зменшено з 35,2% у 2001 р. до 28,3% у 2002 р.

Громадянські права. Проведеними в 2002 р. органами прокуратури перевірками за додержанням і застосуванням законів на виявлені порушення законних інтересів громадян порушено 36 кримінальних справ за невиплату заробітної плати, винесено 546 протестів, приписів, подань, притягнуто 415 посадових осіб до адміністративної відповідальності. Зросла кількість зареєстрованих злочинів загальнокримінальної спрямованості. Кожний другий вчинений злочин є тяжким або особливо тяжким.

Право на життя та на охорону здоров’я. Діяльність медичної галузі в області характеризується розвитком співпраці між державною і приватною медициною. Серйозна увага приділялась організації домашніх стаціонарів, в яких було проліковано понад 50 тис. хворих, що на 5,3 тис. більше порівняно з 2001 р.

Право на працю. У галузях економіки області зайнято 774 тис. громадян (43% наявного населення області), безробітне населення у віці 15–70 років становить 86,4 тис. осіб, рівень безробіття – 3,9%.

У 2002 р. працевлаштовано 37,7 тис. незайнятих громадян, що на 12,8% більше, ніж у 2001 р. Понад 3 тис. безробітних започаткували власний бізнес, отримавши одноразову допомогу по безробіттю на загальну суму 3,9 млн грн, що є одним із найвищих показників в Україні. Чисельність незайнятих громадян, які перебували на обліку в центрах зайнятості, зменшилась на 28,2% і становила 29,6 тис. осіб.

Право на підприємницьку діяльність. У 2002 р. кількість діючих малих підприємств становила 6612 одиниць і зросла на 24,7% порівняно з 2001 р. (по Україні – на 9,7%).

На малих підприємствах області створено понад 3 тис. нових робочих місць, що позитивно вплинуло на скорочення рівня безробіття в області.

Право громадян на звернення до органів державної влади. Позитивне розв’язання проблем соціально-економічного характеру сприяло зменшенню кількості звернень громадян. До обласної держадміністрації звернулися понад 9,1 тис. жителів області, або майже на третину (27,6%) менше, ніж у попередньому році. Найбільше звернень стосувалися питань соціального захисту, забезпечення житлом та житлово-комунального обслуговування, реформування агропромислового сектору економіки. Гострими є проблеми працевлаштування, медичного обслуговування.

Уповноважений вважає, що інформація, надана обласною державною адміністрацією, досить широко розкриває проблеми регіону. Водночас викликає стурбованість зростання кількості зареєстрованих злочинів загальнокримінальної спрямованості. На жаль, не надано інформації про дотримання конституційних прав і свобод у агропромисловому комплексі та усунення порушень економічних і соціальних прав при проведенні реформування колективних сільськогосподарських підприємств.

Волинська обласна державна адміністрація. Відповідь першого заступника голови обласної державної адміністрації В.Панчишина свідчить про те, що в області більше уваги стало приділятися забезпеченню конституційних прав і свобод людини.

Право на працю. Чисельність безробітних волинян на 1 вересня 2001 р. становила 32 937 осіб, на той же період 2002 р. – 25 110 осіб, 2003 р. – 26 381 особа, що засвідчує загальну тенденцію до певної стабілізації незайнятих громадян, які набули статусу безробітних.

Водночас продовжує залишатися високим рівень безробітної молоді, а можливості самого працевлаштування залишаються невеликими. Кількість зареєстрованих молодих безробітних при цьому зростає: 2001 р. – 7490 осіб, а у 2003 р. – 8228 осіб.

Захист прав споживачів. У 2002 р. встановлено 2269 порушень порівняно з 3081 порушенням у 2001 р. З них 93% порушень припадає на сферу торгівлі. Завдяки вчасному втручанню управління у справах захисту прав споживачів та вжитим заходам до споживачів регіону не потрапили неякісні товари на суму 288 тис. грн. у 2002 р., що становить відповідно 48% загальної кількості перевірених товарів.

Свобода пересування. В області має місце таке явище, як нелегальна трудова міграція за кордон, що має маятниковий характер. За приблизними даними, 35% працездатного населення Волині, цілком легально виїхавши за кордон, нелегально заробляє там на прожиття.

Право на освіту. З другої половини 2002 р. призупинено ліквідацію дошкільних установ, намітилися тенденції до зростання відсотків охоплення дітей дошкільною освітою. Уже протягом 2003 р. в області відновлено роботу 20 дошкільних навчальних закладів та додатково на базі функціонуючих відкрито 36 дошкільних груп, що дало можливість охопити дошкільним вихованням 34% дітей.

Мережа загальноосвітніх навчальних закладів області протягом останніх років залишається сталою. Тенденція до скорочення народжуваності дає підстави стверджувати, що малокомплектність сільської школи стає повсякденним явищем. В області 63% шкіл є малокомплектними.

Право на підприємницьку діяльність. За 2001–2003 рр. у області набув розвитку малий і середній бізнес. За 7 місяців 2003 р. зареєстровано 4487 суб’єктів підприємницької діяльності, або на 20,2% більше попереднього періоду минулого року. Проте залишаються проблеми у сфері малого підприємництва, зокрема, відсутність системи їх фінансово-кредитної підтримки, що і стримує їхню діяльність.

Право на працю та соціальний захист, достатній життєвий рівень, соціальний захист інвалідів. В області налічується 25,5 тис. одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, з них 24,5 тис. потребують обслуговування вдома. Функціонує 31 відділення соціальної допомоги вдома, під патронатом яких перебувають 21,6 тис. громадян похилого віку та інвалідів. На базі 16 районів працюють стаціонарні відділення для постійного проживання громадян цих категорій.

Захист прав потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи. Станом на 1 серпня 2003 р. заборгованість із виплати пільг і компенсацій потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи становить 13,3 млн грн. Недостатньо виділяється коштів на житлове будівництво. В області у черзі на поліпшення житлово-побутових умов перебуває 2243 сім’ї, які потерпіли від наслідків аварії на ЧАЕС, а коштів у 2003 р. на будівництво житла виділено лише 2,1 млн грн, або 10% до потреби.

Право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Основними забруднювачами атмосферного повітря в області є підприємства гірничодобувної і будівельної промисловості, цукрові заводи, котельні. Найбільше навантаження по викидах в атмосферу несуть міста Луцьк, Ковель, Нововолинськ, Володимир-Волинський і прилеглі райони до міжнародної траси Варшава – Київ. Якщо в цілому по області щільність викидів на 1 кв. км території становить 1,8 т, то в уже згаданих містах у 181–42 рази більше, від 326 до 77 т на 1 кв. км.

Право власності на землю. Кількість громадян, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у області, станом на 1 липня 2003 р. становить 233 428 осіб. Одразу ж сертифікати стали успадковувати (21 089 осіб), дарувати (282 особи), обмінювати та продавати, що призвело до збільшення потоку звернень громадян за роз’ясненнями чинного законодавства.

Право на свободу світогляду і віросповідання. За роки незалежності релігійна мережа Волині зросла на 834 релігійні організації. Найчисельніші з них – Українська православна церква – 544 організації (44,9% усієї релігійної мережі), Українська православна церква Київського патріархату – 248 (20,4%).

Право на звернення до органів державної влади. В результаті проведеного аналізу спостерігається тенденція до збільшення кількості звернень громадян до обласної державної адміністрації. У своїх листах жителі області порушують питання соціального захисту, сільського господарства, житлово-комунального господарства, забезпечення законності та охорони правопорядку.

Уповноважений зазначає, що обласною державною адміністрацією здійснено детальний моніторинг стану дотримання прав людини, зокрема, в системі охорони здоров’я, освіти та соціального захисту. Водночас привертає увагу велика заборгованість із виплати пільг і компенсацій потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також високий рівень безробітної молоді.

Дніпропетровська обласна державна адміністрація. Згідно з повідомленням заступника голови обласної державної адміністрації П.Кравченка на підставі аналізу інформації, що міститься в доповіді Уповноваженого, у обласній державній адміністрації здійснено відповідний моніторинг з питань дотримання та захисту прав і свобод мешканців регіону.

Право на працю. Чисельність громадян, що мають статус безробітного, на 1 вересня 2003 р. становила 75,8 тис. осіб, що на 3 тис. осіб менше відповідного періоду минулого року. Рівень зареєстрованого безробіття зменшився і становить 3,65%, тоді як на 1 вересня 2002 р. він був 3,8%.

49,8 тис. безробітних одержують допомогу по безробіттю (у 2002 р. – 48,4 тис. осіб). Середньомісячний розмір допомоги за цей період збільшився з 104,75 грн до 128,03 грн.

Громадянські права. Переважна більшість звернень громадян стосується роботи державної виконавчої служби. На виконанні у територіальних відділах державної виконавчої служби області протягом лише І півріччя 2003 р. перебувало 26 960 виконавчих документів про стягнення заборгованості із заробітної плати на загальну суму 43 256 303 грн.

Об’єктивною причиною, що зумовлює невиконання судових рішень та відповідно скарги громадян у зв’язку з цим, є введення мораторію на примусову реалізацію майна державних підприємств та господарських товариств, у статутному фонді яких частка майна держави становить 25 і більше відсотків.

Право власності на землю. Причиною надходження від громадян звернень про захист їх порушених прав під час виділення земельних часток (паїв) у натурі є те, що, попри вжиття державним виконавцем всіх, передбачених чинним законодавством заходів, спрямованих на примусове виконання рішень зазначеної категорії, боржниками – райдержадміністраціями та сільськими, селищними радами надаються довідки про відсутність земель резервного фонду, за рахунок яких виконуються рішення судів, що дає підстави для сумніву у правильності та законності проведеного розпаювання.

Право громадян на судовий захист. У 2002 р. середньомісячне навантаження справ усіх категорій на одного суддю становило 84 одиниці. У І півріччі 2003 р. у середньому на місяць на одного суддю припадало 109,50 справ. Таке зростання не може не впливати на своєчасність їх розгляду. Що стосується питань порушення прав людини місцевими судами області, на які була звернута увага Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, а саме – порушення судами прав громадян на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень, тяганина при розгляді кримінальних та цивільних справ, територіальним управлінням вживається відповідних заходів щодо поліпшення стану розгляду судами справ. Постійно проводяться заходи реагування щодо випадків порушення судами строків направлення справ для розгляду в апеляційну та касаційну інстанції.

Право на забезпечення законності і правопорядку. Криміногенна обстановка в області продовжує залишатися складною, попри те, що в цілому у 2003 р. загальна злочинність у регіоні зменшилася порівняно з 2002 р. Розкрито майже 26,5 тис. кримінальних злочинів, з яких – понад 12 тис. тяжких та 827 особливо тяжких. Ліквідовано 63 організовані злочинні групи, з яких 20 діяли у сфері економіки. Злочинність неповнолітніх зменшилася на 25%.

Органами внутрішніх справ спільно з працівниками місцевих органів соціального захисту населення, житлово-комунального господарства, медичних установ постійно здійснюються заходи щодо обстеження та обліку житла, яке належить особам похилого віку, самотнім, визнаним недієздатними, психічно хворими, та іншим особам, які потребують опіки з метою запобігання фактам знущання над ними, незаконного відчуження їхнього житла. Налагоджена система взаємного обміну такою інформацією.

Попри критику, якій Уповноваженим було піддано роботу органів державної влади в попередній доповіді, облдержадміністрацією надано інформацію переважно про роботу судів, виконавчої служби та правоохоронних органів з наданої інформації. Складається враження, що дотриманням та захистом прав і свобод людини в регіоні займаються тільки посадові особи цих органів.

Донецька обласна державна адміністрація. Заступник голови обласної державної адміністрації О.Третяк поінформував, що облдержадміністрацією ретельно вивчено Щорічну доповідь Уповноваженого про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні та повідомляється про таке.

Право на дотримання законності і правопорядку. У 2002 р. на 9,3% cкоротилася кількість зареєстрованих злочинів. Виявлено і припинено діяльність 99 організованих злочинних груп, кримінальні справи стосовно яких закінчено і направлено до суду. Порушено 32 кримінальні справи за фіктивне підприємництво, 22 – за фактами “відмивання” брудних грошей, 25 – у сфері високих технологій, 23 – інтелектуальної власності, 35 – на ринку підакцизних товарів. На відшкодування матеріальних збитків, заподіяних економічними злочинами, державі повернуто 99,3 млн грн.

Право на особисту недоторканність, повагу до гідності та свободу від катувань. Для забезпечення прав людини на особисту недоторканність, повагу до гідності та свободу від катувань триває робота по вивільненню органів внутрішніх справ від працівників, які порушують службову дисципліну і законність, допускають вчинки, несумісні з перебуванням на службі, безвідповідально ставляться до виконання службових обов’язків, порушують законні права і свободи громадян.

У 2002 р. з органів внутрішніх справ звільнено 1010 працівників, що на 38,9% менше, ніж у 2001 р., у тому числі 80 з них звільнено за негативними мотивами, 162 працівники притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Найпоширенішими порушеннями є приховування злочинів від обліку та незаконна відмова в порушенні кримінальної справи.

Право на громадянство. Свобода пересування. У 2002 р. було розглянуто 960 заяв громадян про набуття громадянства України, з яких по 678 (або 70,6%) було прийнято позитивне рішення, складені й направлені на розгляд Президента України відповідні матеріали.

Паспорти громадян України одержали понад 696 тис. осіб. Розглянуто 65,7 тис. клопотань громадян про видачу закордонного паспорта, з яких 99,8% задоволено. Оформлено 9,8 тис. матеріалів за заявами громадян, які виявили бажання виїхати на постійне місце проживання за межі країни.

Право на працю. Протягом 2002 р. державними інспекторами Територіальної державної інспекції праці у Донецькій області з питання додержання законодавства про працю здійснено 2972 перевірки підприємств, установ, організацій усіх форм власності. Під час перевірок виявлено 9865 порушень вимог чинного законодавства про працю.

Найбільше порушень виявлено у промисловості (3333 порушення). Це передусім стосується підприємств вугільної галузі, де є значна заборгованість із заробітної плати, невиплати компенсацій внаслідок несвоєчасної виплати заробітної плати, несвоєчасні виплати розрахункових коштів.

Право на соціальний захист. В області забезпечується реалізація державних програм підтримки сімей із дітьми, сімей, в яких є інваліди з дитинства і діти-інваліди, хворі на психічні хвороби, малозабезпечених сімей. У 2002 р. відрахування за різними видами соціальної допомоги становили 103 млн грн. Щомісячно кожна з 18,3 тис. сімей отримувала соціальну допомогу в розмірі 43 грн.

Забезпечення виконання судових рішень. У підрозділах державної виконавчої служби області у 2002 р. на виконанні перебувало 850 тис. виконавчих документів, що на 41,4% більше, ніж у 2001 р. Усього провадженням було закінчено 398 тис. документів. Проте реально виконано лише 198 тис. виконавчих документів (27%). Також державні виконавці змогли здійснити виконання лише по 8,5% від залишку сум, що не були стягнуті за минулий рік. У 2002 р. притягнуто до дисциплінарної відповідальності 144 державних виконавці.

Уповноваженим позитивно сприйнято низку заходів, особливо у сфері соціального захисту, проведених облдержадміністрацією щодо забезпечення прав і свобод людини відповідно до критичних зауважень у доповіді Уповноваженого. Проте інформація щодо конкретних дій органу державної влади в регіоні по забезпеченню охорони здоров’я, освіти, дотримання прав у агропромисловому комплексі, а також про стан розгляду звернень громадян до органів державної влади у регіоні, на жаль, відсутня.

Житомирська обласна державна адміністрація. Заступник голови обласної державної адміністрації І.Рафальський повідомляє, що Щорічна доповідь Уповноваженого розглянута на робочій нараді під керівництвом голови облдержадміністрації за участю заступників, керівників ряду управлінь, відділів та служб облдержадміністрації, голів райдержадміністрацій та міських голів. Під час наради було проаналізовано стан дотримання прав і свобод людини у регіоні.

Свобода пересування. У січні–липні 2003 р. у область з інших країн та регіонів України прибуло 4,7 тис. осіб, а вибуло за її межі 4,9 тис. осіб. Внутрішньорегіональна міграція жителів області на території Житомирщини становила 7,6 тис., це менше, ніж у 2002 р., на 2,8%.

Спостерігається більший відтік трудових мігрантів до АР Крим, Дніпропетровської та Чернігівської областей. І, навпаки, найбільшими постачальниками робочої сили для регіону є Вінницька, Закарпатська, Львівська й Тернопільська області.

Право на працю та соціальний захист. Цільову грошову допомогу на початок 2003 р. отримували 98,1 тис. непрацездатних громадян з мінімальними доходами, її середній розмір для однієї особи – 22,19 грн, тоді як рік тому – 18,19 грн. На обліку в органах соціального захисту у січні 2003 р. перебувало 21,4 тис. одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, які потребували різних видів соціальної допомоги. В області діє 27 територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян і 30 відділень соціальної допомоги. Упродовж року цими установами надано допомогу 18,5 тис. осіб.

За сім місяців 2003 р. 55,3 тис. сім’ям області призначені субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та електроенергії, що становить 92,3% загальної кількості сімей, які звернулися за її отриманням. Крім того, впродовж січня–липня 2003 р. 20,4 тис. сімей отримали одноразову державну субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (яка видається одноразово готівкою) на загальну суму 6,1 млн грн.

Пенсіонери, які стоять на обліку в органах Пенсійного фонду, становлять третину жителів області, середній розмір призначених місячних пенсій становив 129,87 грн, або 48,5% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Лише 0,8% загальної кількості пенсіонерів одержували пенсії вище прожиткового мінімуму.

Значною проблемою для області залишається наявність боргів із заробітної плати, що виникла за рахунок коштів державного бюджету, – 8,6 млн грн, або 11,7% загальної суми, з якої 8,2 млн грн – компенсаційні виплати з оплати праці працівникам, постраждалим унаслідок аварії на ЧАЕС.

Право на охорону здоров’я. На початок 2003 р. в області працювала 81 лікарня на 11,1 тис. ліжок. Протягом року в лікарні області госпіталізовано 265,2 тис. осіб, тоді як у 2001 р. – 257,1 тис. Намітилась позитивна тенденція зменшення смертності дітей віком до 1 року. За 7 місяців 2003 р. цей показник зменшився з 12,3 до 10,0 померлих немовлят на 1000 народжених.

Право на освіту. На початок 2003 р. мережа дитячих дошкільних закладів становила 468 установ, де виховувалися 26,3 тис. дітей.

Збережено діючу мережу навчальних закладів, що в свою чергу надає можливість для збереження робочих місць. Реорганізація окремих закладів у заклади нового типу здійснювалася здебільшого із залишенням усього контингенту працюючих.

У 2002 р. працювало 28 професійно-технічних закладів. На перший курс було прийнято 5,4 тис. слухачів, з них 48,9% разом з професією здобувають повну загальну середню освіту.

Уповноважений зазначає, що порівняно з попередніми роками ставлення посадових осіб облдержадміністрації до питань забезпечення прав та свобод людини в регіоні поступово змінюється на краще. Якщо на подання Уповноваженого щодо реагування на першу Щорічну доповідь облдержадміністрація надала відповідь, що питаннями контролю за дотриманням прав і свобод людини відповідно до чинного законодавства займаються правоохоронні органи області, чим фактично проігнорувала це питання, то нині було здійснено конкретний аналіз стану забезпечення та захисту прав мешканців регіону. Проте потрібно зазначити, що органи державної влади області поки що не приділяють достатньої уваги дотриманню громадянських, політичних та особистих прав громадян.

Закарпатська обласна державна адміністрація. Головою обласної державної адміністрації І.Різаком надано інформацію про те, що “...відповідними структурними підрозділами, районними державними адміністраціями і міськвиконкомами проаналізована інформація, що міститься в щорічній доповіді “Стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні”. На її основі здійснено відповідний моніторинг із питань дотримання та захисту прав і свобод мешканців Закарпаття з метою забезпечення неухильного дотримання вимог ст.21–68 Конституції України, ст.38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.25 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, інших нормативних документів, що передбачають захист прав і свобод громадян.

Моніторинг проведено в усіх адміністративних одиницях області. Він засвідчив, що в цілому гарантовані Конституцією України права та свободи громадян, реалізуються. Окремо проведено моніторинг дотримання чинного законодавства стосовно громадян, постраждалих внаслідок повеней на Закарпатті.

Керівництво облдержадміністрації й надалі триматиме на постійному контролі виконання рекомендацій Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з метою неухильної реалізації конституційних прав і свобод громадян.” Більше ніякої додаткової конкретної інформації Уповноваженому не надано.

Уповноважений підтримує наміри облдержадміністрації тримати на контролі питання забезпечення прав людини в регіоні. Це особливо актуально тому, що моніторинг Уповноваженого стану дотримання конституційних прав людини у м.Мукачевому засвідчує, що в Закарпатській області брутально порушувалися Конституція і закони України, зокрема, мали місце переслідування та звільнення громадян за політичною ознакою, залякування та тиск на суддів, вчинення неправових дій правоохоронними органами тощо. Тому Уповноважений сподівається, що посадові особи органів виконавчої влади регіону вживатимуть негайних заходів щодо поновлення порушених прав і свобод мешканців області.

Запорізька обласна державна адміністрація. Заступник голови обласної державної адміністрації А.Стрюк поінформував, що проаналізовано функціонування правозахисних механізмів з громадянських, соціальних, економічних, культурних, політичних, особистих прав і свобод мешканців Запорізької області.

Право на життя та охорону здоров’я. В області збережено мережу закладів охорони здоров’я. З метою максимального наближення медичної допомоги до населення в охороні здоров’я надається пріоритет розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини. На сьогодні все населення Михайлівського району вже отримує медичну допомогу за принципом сімейної медицини. Розпочато реорганізацію ФАПів у селах, де проживає до 1 тис. мешканців, у сімейні амбулаторії.

Право на охорону материнства і дитинства. Упродовж останніх двох років намітилася тенденція щодо стабілізації загальної смертності та зростання народжуваності. Малюкова смертність зменшилась порівняно з 2002 р. майже на 21%. Захворюваність дітей першого року життя зменшилась на 6%.

В області впроваджено альтернативні форми сімейного виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування: прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. В 2002 р. оздоровлено понад 60% дітей з багатодітних сімей, дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, дітей-сиріт та інвалідів.

Право на працю. Поліпшення ситуації на ринку праці характеризується збільшенням обсягів та підвищенням рівня зайнятості економічно активного населення у віці 15–70 років, уповільненням темпів та зменшенням обсягів вивільнення працівників з підприємств, установ та організацій, істотним зменшенням чисельності працівників, які перебували у відпустках без збереження заробітної плати з ініціативи адміністрації підприємств. Рівень зайнятості зріс з 55,7% у 2001 р. до 58,1% у 2002 р. Загальне зростання зайнятості населення зумовлено збільшенням кількості працюючих у приватному секторі економіки.

Чисельність безробітних у області в 2002 р. зменшилася на 16,7% і становила 86,3 тис. осіб. Рівень безробіття у 2002 р. зменшився і становив 9,1% економічно активного населення.

Право громадян на соціальний захист. У 2002 р. заборгованість із заробітної плати зменшилася майже на 6% і на 1 січня 2003 р. становила 50,7 млн грн. Понад 200 підприємств-боржників повністю погасили заборгованість.

Процес скорочення заборгованості відбувається одночасно із зростанням рівня середньої заробітної плати в економіці області. Порівняно з 2002 р. номінальна заробітна плата зросла на 17,5% і становила у серпні 560,15 грн. на місяць, що на 53,5% більше прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 2003 р. по Україні.

Починаючи з 2002 р., субсидії на паливо надаються готівкою. Отримали готівкову адресну допомогу на придбання палива 23 919 сімей, або 94,5% призначених.

В області здійснено комплекс заходів щодо підтримання життєдіяльності ветеранів війни, праці та інвалідів. У 2002 р. у м.Запоріжжі відкрито госпіталь для інвалідів Великої Вітчизняної війни на 120 ліжок, де вже пройшли курс лікування майже 2 тис. ветеранів.

Право громадян на освіту. У регіоні послідовно здійснюється якісний розвиток та інтеграція мережі закладів освіти усіх рівнів, оновлення змісту і технологій освіти; поетапний перехід системи загальної середньої освіти на роботу в умовах 12-річної школи. Забезпечується передача відомчих дошкільних навчальних закладів до місцевої комунальної власності.

Стабільною є мережа загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів і форм власності. За три останні роки у 1,5 раза зросла кількість ліцеїв, у 7 разів – гімназій, більш як удвічі – кількість навчально-виховних комплексів.

78,2% навчальних закладів області функціонують в українськомовному режимі чи перебувають на стадії поступового переходу на навчання державною мовою. У цілому освіту державною мовою здобувають 51,3% загальної кількості школярів.

Право громадян на свободу світогляду та віросповідання. У області налічується 52 релігійних напрями та течії. Зареєстровані як юридичні особи 703 релігійні організації. Зростаюча кількість релігійних течій в області та переважання православ’я зумовлюють збереження міжконфесійної напруженості.

Уповноважений на підставі наданої інформації вважає за необхідне зазначити, що посадові особи органів державної влади області стали конкретніше займатися забезпеченням прав і свобод людини. Заслуговує на увагу проведена робота по зменшенню рівня безробіття та скорочення заборгованості із заробітної плати. Проте викликає стурбованість зростання захворюваності на туберкульоз, особливо у місцях позбавлення волі.

Івано-Франківська обласна державна адміністрація. У своїй відповіді заступник голови обласної державної адміністрації Р.Струтинський звернув увагу на те, що обласною державною адміністрацією приділяється пріоритетна увага питанням, пов’язаним із реалізацією прав мешканців регіону на охорону здоров’я, соціальний захист, забезпечення законності і правопорядку, підприємницьку діяльність та ряд інших.

Питання дотримання прав і свобод громадян систематично розглядаються на колегіях обласної державної адміністрації за участю керівників підприємств, установ та організацій, лідерів політичних партій та громадських організацій.

Право на соціальний захист. 26 074 малозабезпеченим сім’ям нарахована державна соціальна допомога на суму 20 326,8 тис. грн, 31 860 особам призначено державну допомогу сім’ям з дітьми на суму 21 043,9 тис. грн, 1380 інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам на суму 1404,8 тис. грн. 72,4 тис. сімей нараховані субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Виплати зазначених допомог провадяться своєчасно, заборгованості немає. Однак в області є проблеми з фінансуванням субсидій на відшкодування витрат на придбання твердого палива і скрапленого газу (готівкою).

Захист прав потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи. Станом на 1 липня 2003 р. у області мали статус і посвідчення постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 14 904 особи. Заборгованість із соціальних виплат їм станом на 1 липня 2003 р. становила 4901,8 тис. грн.

Однією з найгостріших в області є житлова проблема цих громадян. На обліку для позачергового забезпечення житлом перебуває 312 осіб, з яких 110 віднесені до першої категорії.

Право на забезпечення законності і правопорядку. За результатами перевірок до відповідальності притягнуто 710 посадових осіб, з них за неналежну виплату заробітної плати – 248 осіб. Працюючим виплачено 12,5 млн грн заборгованості із заробітної плати.

За тяганину, поверховий та необ’єктивний розгляд звернень до відповідальності притягнуто 25 працівників органів внутрішніх справ області, з них – 6 керівників.

Дотримання прав і свобод у місцях позбавлення волі. В 10 спецустановах УМВС у області (9 ІТТ і 1 приймальник-розподільник) у 2003 р. загалом утримувалося 4187 осіб, у тому числі 1071 затриманий, 998 заарештованих, 1753 адмінзаарештованих особи, 372 засуджених.

Співвідношення атестованого персоналу і засуджених становить 1 до 6 (європейський норматив 1 до 2), що не дає змоги проводити належну роботу щодо ресоціалізації ув’язнених. Крім цього, на процес комплектування посад та створення професійного ядра негативно впливає віддаленість установ від великих населених пунктів, невирішеним залишається питання забезпечення працівників житлом через відсутність коштів на його придбання чи на будівництво.

Право на підприємницьку діяльність. Створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього підприємництва в області має системний характер. Кількість малих підприємств – юридичних осіб у 2002 р. зросла порівняно з 2001 р. на 4,2%, фізичних осіб – на 14,2%. У сфері малого бізнесу працює 108,3 тис. осіб, що становить 13,6% населення працездатного віку.

Захист прав споживачів. Для запобігання порушенням законодавства про захист прав споживачів відповідними структурами облдержадміністрації постійно здійснюється нагляд за якістю товарів і послуг, дотриманням правил торгівлі й обслуговування. За підсумками перевірок заяв і скарг заявникам відшкодовано 26,5 тис. грн за неякісні товари і послуги, 64 посадові особи притягнуті до адміністративної відповідальності.

Право на безпечне життя і здорове довкілля. Реалізація Програми розвитку водопровідно-каналізаційного господарства надала можливість за 5 років стабілізувати водопостачання міст Івано-Франківська, Городенки, Яремчі та Тисьмениці. Приділяється значна увага підвищенню якості питної води. Рівень благоустрою комунального житлового фонду становить 89–94%.

Право на освіту. В області проведено роботу зі збереження існуючої мережі навчальних закладів. Крім того, до початку нового навчального року в області здано в експлуатацію ще 8 шкіл-новобудов.

Повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати та відпускних педагогічним працівникам області.

Захист прав і свобод громадян в агропромисловому комплексі області. Головним управлінням сільського господарства і продовольства облдержадміністрації постійно проводиться контроль щодо виплати орендної плати за оренду землі та майна. Станом на 1 вересня 2003 р. за оренду землі виплачено 1,5 млн грн, або 14,2%, за оренду майна – 115 тис. грн, або 11,2% плати, визначеної в договорах.

Заборгованість перед працівниками сільського господарства області зменшилася на 13,2 млн грн і на 1 серпня 2003 р. становить 3,4 млн грн.

Уповноважений зазначає, що обласною державною адміністрацією надана конкретна інформація про стан дотримання конституційних прав і свобод громадян в області. Водночас посиленої уваги органів виконавчої влади потребує забезпечення права громадян на соціальний захист із виплати готівкою субсидій на відшкодування витрат на придбання твердого палива і скрапленого газу та заборгованості з різних виплат, особливо працівникам агропромислового комплексу.

Київська обласна державна адміністрація. Згідно з інформацією заступника голови обласної державної адміністрації А.Петренка у райдержадміністраціях, міськвиконкомах (міст обласного значення) періодично готуються інформації про роботу зі зверненнями громадян у районах і містах, які доповідаються керівництву. Практикується проведення перевірок діяльності управлінь, відділів, районних і міських організацій, виконкомів місцевих рад щодо розгляду заяв і скарг громадян.

Право на соціальний захист. Для надання інвалідам медико-соціальної допомоги в районах і містах області створено 14 відділень, у яких стаціонарно можуть пролікуватися сотні хворих. У територіальних центрах обслуговується майже 23 тис. осіб, у тому числі вдома – 17 тис.

Багатьом соціально незахищеним категоріям громадян надається грошова допомога. У цьому році її отримали 7226 громадян на суму 527 278 грн. На гарячі обіди, продукти харчування, медикаменти, промислові товари, паливо територіальними центрами кожного місяця витрачаються значні кошти.

Право на звернення до органів державної влади. З метою створення більш сприятливих умов для громадян організовано проведення виїзних прийомів за місцем їх роботи і проживання.

Посилення уваги до розв’язання життєвих проблем громадян на місцях сприяло тому, що протягом 8 місяців 2003 р. до облдержадміністрації надійшло звернень на 2,9% менше, ніж за відповідний період 2002 р. Громадяни скаржились на недоліки в комунальному обслуговуванні, порушували питання реформування аграрного сектору економіки, соціального захисту, в тому числі надання матеріальної допомоги, забезпечення законності й охорони правопорядку та інші.

Із загальної кількості скарг на дії та рішення органів внутрішніх справ області, що надійшли до органів прокуратури, у 77 випадках за результатами проведених перевірок підтвердилися факти порушення вимог чинного законодавства працівниками міліції.

Органами прокуратури області скасовано 265 постанов працівників МВС про відмову в порушенні справи з одночасним порушенням кримінальної справи. Крім того, скасовано 608 постанов про необґрунтоване закриття та зупинення кримінальних справ, а також виявлено та зареєстровано 268 нових злочинів.

Серед обласних структур регулярно проводять “прямі телефонні лінії” головні управління праці та соціального захисту населення, сільського господарства і продовольства, управління освіти і науки облдержадміністрації та інші.

Попри те, що з області до Уповноваженого кожного року надходить чи не найбільше звернень громадян на порушення їхніх конституційних прав і свобод, на що і зверталася увага у попередній Щорічній доповіді, знову замість ґрунтовного аналізу стану та причин порушень прав людини надано звичайну відписку.

Луганська обласна державна адміністрація. Згідно з відповіддю голови обласної державної адміністрації О.Єфремова обласною державною адміністрацією було здійснено всебічний аналіз наданих у Щорічній доповіді Уповноваженого фактів з питань дотримання та захисту прав і свобод мешканців регіону.

Право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Порівняно з 2001 р. техногенне навантаження на атмосферу зменшилося в цілому по області на 1,104 тис. т. Найбільшу кількість забруднюючих речовин викидають у повітря промислові об’єкти в містах Луганську, Алчевську, Лисичанську, Краснодоні, Стаханові та Красному Лучі. В області існує гострий дефіцит питної води.

Кількість загиблих унаслідок надзвичайних ситуацій зменшилась на 18%, але спостерігається зростання кількості постраждалих. Це зумовлено надзвичайною ситуацією загальнодержавного рівня внаслідок епідемічного спалаху захворюваності на гепатит “А”, через забруднення мереж постачання питної води в м.Суходільську. З цієї причини було госпіталізовано 782 особи, серед яких – 284 дитини.

Небезпечним техногенним процесом на території області є підтоплення населених пунктів ґрунтовими та шахтними водами. Загальна площа підтоплення ґрунтовими та шахтними водами становить понад 51 900 га, у тому числі потенційно підтоплювана – 10 800 га. У зоні підтоплення перебуває 126 населених пунктів з населенням 30,5 тис. осіб. Підтоплення призвело до погіршення стану забудованих територій та санітарних умов проживання населення, зростання захворюваності, забруднення питної води й ґрунтів, заболочення значної площі орних земель.

Право на охорону праці. Лише за 8 місяців 2003 р. територіальним управлінням Держнаглядохоронпраці України по Луганській області виявлено понад 293 тис. порушень вимог законодавства та інших нормативних актів щодо охорони праці.

Особлива увага приділялася нагляду за станом стаціонарного шахтного обладнання. У 2003 р. 8 тис. разів призупинялася робота шахтних об’єктів і обладнання, подальша експлуатація яких загрожувала життю та здоров’ю шахтарів. До адміністративної відповідальності притягнуто понад 3,7 тис. робітників шахт, у тому числі 80 перших керівників, порушено 8 кримінальних справ за фактами порушень правил безпеки на вугільних підприємствах, 9 з яких направлено до суду.

Право на охорону здоров’я. Епідеміологічна ситуація у зв’язку з захворюваністю на туберкульоз за підсумками 2002 р. у регіоні мала тенденцію до стабілізації. Проте в І півріччі 2003 р. вона знову погіршилася. Захворюваність на усі його форми зросла в регіоні на 37,6%: серед осіб, що перебувають у пенітенціарних установах області, – на 21,8% та на 15,8% – серед цивільного населення. Зросла захворюваність на позалегеневий туберкульоз. Має тенденцію до зростання захворюваність серед дітей і підлітків. У І півріччі поточного року смертність від прогресуючого туберкульозу зросла на 16,1% порівняно з аналогічним періодом 2002 р. Показник загальної захворюваності за І півріччя 2003 р. перевищив епідемічний поріг і становив 51,2 на 100 тис. населення.

Складною залишається ситуація щодо укомплектованості фтизіатричних відділень області, яка становить 77,4%. Кадровий потенціал фтизіатричної служби потребує термінового відновлення та поповнення.

Право власності на землю. На базі реформованих КСП, на основі приватної власності на землю, створено 573 агроформування ринкового типу, з них – 272 (47%) товариства з обмеженою відповідальністю, 148 (26%) приватних підприємств, 16 (3%) акціонерних товариств, 19 (3%) сільськогосподарських кооперативів, 118 (21%) інших суб’єктів господарювання. Крім того, 303 фермерських господарства взяли в оренду земельні паї колишніх членів КСП. Самостійно працювати на своїх паях виявили бажання близько 17 тис. власників земельних сертифікатів. За бажанням працівників і пенсіонерів КСП ім. Дзержинського Новоайдарського району господарство не розпайоване. Нереформованим залишається також КСП ім. Кірова цього ж району.

В області постійно провадиться робота щодо дотримання вимог чинного законодавства при укладанні цивільно-правових угод, пов’язаних із зміною права на земельні частки (паї) та договорів оренди землі. Усього по області посвідчено 14 239 переходів права власності на землю, або 8,9% отриманих, у тому числі подаровано 7609 паїв, продано 499 паї.

На даний час прокуратурою області проводиться перевірка щодо викладеного у попередній доповіді Уповноваженого факту порушення прав членів КСП “Войтове” Станично-Луганського району при його реформуванні. Після її закінчення, за наявністю підстав, будуть вжиті заходи прокурорського реагування.

Право на соціальний захист. Станом на 1 вересня 2003 р. заборгованості із виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства немає.

Сума заборгованості із заробітної плати, з часу її утворення у вугільній галузі, становить 510,8 млн грн. Найбільша заборгованість – на вугільних підприємствах ДП “Донбасантрацит” та ДП “Луганськвугілля”.

У 2003 р. при здійсненні нагляду за додержанням законів про заробітну плату органами прокуратури області порушено 41 кримінальну справу. Погашено понад 31,8 млн грн заборгованості із заробітної плати, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 371 посадову особу.

За фактом нецільового використання коштів гуманітарної допомоги сім’ям загиблих на шахті ім. М.Баракова ДП “Краснодонвугілля” прокурором м.Краснодона 6 червня 2001 р. порушено кримінальну справу за ст.861 КК України стосовно заступника голови комісії по наданню та розподілу гуманітарної допомоги В.Фукса, який прийняв незаконне рішення про надання гр. Корнієнку допомоги на суму понад 57 тис. грн. Кримінальна справа за обвинуваченням В.Фукса розглянута Краснодонським міським судом 3 травня 2003 р. За вироком він визнаний винним за ст.366 ч.2 КК України (2001 р.) та звільнений від покарання за ст.48 КК України у зв’язку зі зміною обставин.

За результатами перевірок цільового використання бюджетних коштів, виділених із резервного фонду Кабінету Міністрів України на ліквідацію аварії на шахті ім. М.Баракова ДП “Краснодонвугілля”, прокуратурою області 23 травня 2001 р. порушено кримінальну справу за фактом розкрадання коштів у особливо великих розмірах за ознаками злочину, передбаченого ст.861 КК України.

За вироком Краснодонського міського суду від 27 травня 2002 р. приватний підприємець А.Саргісян визнаний винним у скоєнні злочину за ч.2 ст.367 КК України і засуджений на 2 роки позбавлення волі. Від покарання звільнений за актом амністії від 5 липня 2001 р. Прийняті судові рішення з кримінальних справ у Апеляційному суді Луганської області не оскаржувалися. Крім того, у квітні 2002 р. до Краснодонського міського суду звернулися 19 вдів загиблих гірників шахти ім. М.Баракова ДП “Краснодонвугілля” про стягнення виплати сім’ям загиблих одноразової допомоги в розмірі 105 685 грн відповідно до Постанови Верховної Ради України від 23 березня 2000 р. №1609 “Про виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України”.

Рішенням Краснодонського міського суду від 5 серпня 2002 р. у задоволенні позовних вимог було відмовлено за необґрунтованістю. На вказане рішення 30 вересня 2002 р. позивачами була внесена апеляційна скарга. Ухвалою апеляційного суду Луганської області від 3 березня 2003 р. апеляційна скарга задоволена, а рішення Краснодонського міського суду – скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду м.Краснодона.

Право на звернення до органів державної влади. У 2002 р. до облдержадміністрації надійшло 7117 звернень, що на 2% більше, ніж у 2001 р. Найбільша кількість звернень надійшла від пенсіонерів, учасників Великої Вітчизняної війни та інвалідів. Найчастіше у зверненнях порушувалися питання соціального захисту населення, що становить 21,8% загальної кількості питань. У Луганському обласному управлінні юстиції діє приймальна, куди кожний громадянин може звернутися за необхідною юридичною допомогою чи роз’ясненнями.

Уповноважений зазначає, що в матеріалах облдержадміністрації надано об’єктивний аналіз складного стану з забезпеченням прав і свобод людини в області. Конкретно поінформовано про реагування на факти, наведені у доповіді Уповноваженого. Це свідчить про позитивні зміни у ставленні посадових осіб облдержадміністрації до цих проблем. Проте це не знімає відповідальності з органів виконавчої влади регіону за необхідність вжиття негайних заходів щодо поліпшення забезпечення конституційних прав і свобод людини в регіоні.

Львівська обласна державна адміністрація. Відповідно до подання Уповноваженого Львівською облдержадміністрацією, як повідомив її голова О.Сендега, проаналізовано інформацію, що міститься в Щорічній доповіді, та на її основі здійснено відповідний моніторинг з питань дотримання та захисту прав і свобод мешканців регіону. Координаційним комітетом при облдержадміністрації розробляється регіональна система щорічного аналізу стану дотримання прав та свобод громадян на всіх рівнях галузевих структур і територій.

Захист соціальних прав. Упродовж січня–серпня 2003 р. центрами зайнятості області надавалися соціальні послуги 116,4 тис. незайнятим громадянам. Соціальні послуги надано 65,4 тис. незайнятим жінкам, частка яких серед загальної кількості становила 56,1%. Їх чисельність у січні–серпні 2003 р. зменшилася на 4,1 тис. осіб порівняно з відповідним періодом минулого року.

Право на працю. Показник працевлаштованих службою зайнятості у січні–серпні 2003 р. становив 23,2 тис. осіб і збільшився на 585 осіб порівняно з відповідним періодом 2002 р.

За січень – серпень 2003 р. державною інспекцією праці здійснено 822 перевірки підприємств, організацій та установ щодо дотримання законодавства про працю, в тому числі 193 повторних перевірки. Серед порушень законодавства про працю: заборгованість із виплати заробітної плати працюючим та звільненим працівникам; недотримання мінімальних соціальних гарантій, встановлених державою; неправильне нарахування втраченого заробітку при ушкодженні здоров’я; неправомірність звільнення; встановлення режиму неповного робочого часу без погодження з працівниками та інші. З початку року відбулося погашення заборгованості з виплати заробітної плати 330 підприємствами на загальну суму 12 млн 324,9 грн.

Право на соціальний захист. У області створено інфраструктуру для обслуговування 112 252 ветеранів війни та 131 030 інвалідів усіх категорій.

Починаючи з 2000 р., в області передбачено вводити в дію об’єкти громадського користування, які адаптовані й орієнтовані в тому числі на цю категорію громадян. Найкраще ці питання вирішуються в містах Львові та Трускавці, де для зручності інвалідів обладнані пандусами залізничні вокзали, 138 житлових будинків та всі міські підземні переходи, а також основні медичні заклади, санаторії.

27 територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян через 51 відділення соціальної допомоги вдома щоденно надають різні види соціальних послуг 16,8 тис. особам. Для місцевого бюджету є значно дешевшим утримання територіальних центрів, ніж утримання будинків-інтернатів. Для людей це в середньому становить близько 40 грн на місяць.

Новим напрямом організації соціального обслуговування є створення спеціальних житлових будинків для одиноких людей похилого віку з комплексом безплатних соціально-побутових послуг. Такий будинок на 20 квартир діє при Дрогобицькому міському територіальному центрі.

Станом на 20 вересня 2003 р. надано грошової та натуральної допомоги 6847 особам. Виділялися кошти на придбання продуктів харчування малозабезпеченим, оплачувалось надання медичної допомоги безнадійно хворим інвалідам удома. Через органи праці та соціального захисту населення у 2003 р. проведено виплату одноразової грошової допомоги до дня Перемоги на загальну суму 4006 тис. грн.

Забезпечення права людини на життя, честь і гідність, недоторканність та свободу від катувань. У структурі злочинності загальнокримінальної спрямованості й надалі переважають тяжкі та особливо тяжкі злочини (53,8%). У 2003 р. збільшилася кількість таких видів злочинів, як умисні вбивства, розбої, пограбування, крадіжки державного майна, фактів незаконних заволодінь транспортними засобами. Порівняно з аналогічним періодом минулого року також зросла кількість злочинів, скоєних неповнолітніми та за їх участі.

 

Проведений моніторинг скарг громадян на дії працівників правоохоронних органів дає підстави вважати, що серед них ще поширені такі порушення, як незаконне затримання, незаконне проведення обшуку, незаконне застосування зброї та спеціальних засобів. Результати досліджень свідчать, що заради отримання зізнання чи показань проти інших осіб у перші години після затримання людей у міліції б’ють, принижують їхню гідність, піддають тортурам.

Виявлено випадки порушень вимог закону при адміністративному затриманні громадян у Залізничному, Шевченківському, Галицькому, Золочівському, Жовківському, Миколаївському РВ, Дрогобицькому МРВ УМВС України у Львівській області. Всього у 2002 р. органами прокуратури області до органів внутрішніх справ внесено 592 подання, притягнута до відповідальності 381 посадова особа органів внутрішніх справ за порушення вимог чинного законодавства.

Захист економічних і соціальних прав. Суттєвих зрушень щодо зменшення загальної суми заборгованості із виплати заробітної плати не відбулося, і на 1 травня 2003 р. вона становила 122 млн грн.

Було проведено ряд перевірок додержання вимог законодавства про оплату праці на підприємствах і в організаціях області, в результаті чого притягнуто до відповідальності 325 посадових осіб та відшкодовано понад 19 млн грн.

Право громадян на свободу світогляду та віросповідання. Протягом останніх 10 років у області майже із тисячі релігійних конфліктів невирішених залишилося кілька десятків, в тому числі в селах Жовтанці, Ременів, Желдець Кам’янка-Бузького району, Кошелів Жовківського району, Утішків Буського району, Берездівці Миколаївського району, Дроздовичі Городоцького району, Волиця, Комарнів, Зубків Сокальського району. У м.Хирів Старосамбірського району передача культової споруди громаді Римсько-католицької церкви набула характеру надзвичайно складного вирішення.

Забезпечення права громадян на звернення. Протягом 2002 р. до органів державної виконавчої влади всіх рівнів та органів місцевого самоврядування надійшло 238 795 звернень громадян. Порівняно з минулим роком загальна кількість звернень до облдержадміністрації зменшилася на 18%. Найбільше звертаються соціально незахищені – ветерани праці, пенсіонери, багатодітні сім’ї, одинокі матері, інваліди, учасники війни, учасники бойових дій, вдови загиблих на фронті, особи, які постраждали від аварії на ЧАЕС.

Уповноважений зазначає, що інформація, надана обласною державною адміністрацією, досить широко розкриває проблеми регіону. Особливо слід відзначити проведену роботу щодо забезпечення соціального захисту інвалідів. Водночас викликає занепокоєння зростання загальної злочинності та наявність релігійних конфліктів у регіоні. На жаль, в інформації не проаналізовано проблему, пов’язану з наслідками Скнилівської трагедії та забезпеченням прав потерпілих та сімей загиблих.

Миколаївська обласна державна адміністрація. Як повідомив голова обласної державної адміністрації О.Гаркуша, стан роботи із зверненнями громадян заслухано на двох засіданнях колегії облдержадміністрації та на шести нарадах у голови облдержадміністрації з головами райдержадміністрацій та керівниками структурних підрозділів облдержадміністрації.

Забезпечення права на достатній життєвий рівень, соціальний захист та свободу від бідності. Рівень бідності в Миколаївській області становить 14,8% ( м.Київ – 6,9%, в середньому по Україні – 28,8%).

Протягом 2003 р. відбулося зростання рівня середньої заробітної плати у провідних галузях економіки області. Середньомісячна заробітна плата у липні 2003 р. дорівнювала 493,8 грн (по Україні – 489,5 грн) і збільшилась порівняно з відповідним періодом 2002 р. на 14,5% і на 35,3% перевищувала рівень прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Борг із виплати заробітної плати скорочено на 120,6 млн грн. За цей період питання погашення заборгованості вирішено для 115,5 тис. працюючих.

Рівень безробіття знизився до 10,9% (у 2001 р. становив 11,7%).

Важливу роль для підтримки малозабезпечених громадян мають соціальні виплати. Заборгованості з цих виплат немає.

В області регулярно без затримки виплачуються пенсії. Підвищено розмір пенсій 318,6 тис. осіб.

Забезпечення права на підприємницьку діяльність. У області діє 7581 мале підприємство та 42 083 суб’єкти підприємницької діяльності – фізичних осіб. За кількістю малих підприємств на 10 тис. наявного населення Миколаївська область посідає перше місце в Україні. Частка малого підприємництва у валовому продукті зросла порівняно з 1998 р. більш як удвічі і сягає 10,7% (в Україні – 7,8%).

Однією з перших в Україні область запровадила спрощену процедуру надання дозвільних документів для започаткування підприємницької діяльності. Так, порівняно з відповідним періодом минулого року на 25% більше укладено договорів оренди комунального майна, на 13% збільшено кількість укладених договорів оренди земельних ділянок та на 12% – кількість виданих дозволів щодо розміщення об’єктів побутового обслуговування.

Забезпечення свободи слова та права на інформацію. За роки незалежності України в області не було жодного випадку відмови в державній реєстрації друкованих засобів масової інформації або порушення термінів реєстрації. Всього за цей період зареєстровано понад 300 друкованих засобів масової інформації, з яких на сьогодні систематично виходять 98.

За мовною ознакою видання розподіляються так: 24,2% видання виходять українською мовою, 53,4 – українською та російською, 20 – російською, 6,3% – українською, російською, англійською, французькою. Загальний тираж газет області становить близько 500 тис. примірників.

Забезпечення права власності громадян на землю. На базі реформованих колективних сільгосппідприємств створено 636 нових організаційно-правових форм, а саме: приватних та приватно-орендних підприємств – 181, господарських товариств – 273, сільськогосподарських кооперативів – 32, селянських (фермерських) господарств – 30, інших – 120.

Сертифікати отримали 195 424 члени цих сільгосппідприємств. Середній розмір земельної частки (паю) становить 6,9 га. З власниками земельних часток (паїв) укладено 149 970 договорів оренди земельних ділянок. За останні три роки відбувся перерозподіл земель за формами власності із значним збільшенням земель приватної власності. Станом на 1 січня 2003 р. у державній власності перебувало 1051,0 тис. га земель (42,7%), у приватній – 1403,6 тис. га (57,1%), у колективній – 3,9 тис. га (0,2%). У зазначений період відбувається певний рух земельних сертифікатів: 935 земельних сертифікатів продано, 20 183 – успадковано, 4596 – подаровано, 24 – поміняно.

Забезпечення права громадян на звернення до органів державної влади. Починаючи з 2001 р., намітилася тенденція до зменшення кількості звернень мешканців області, які направлялися на розгляд до облдержадміністрації. Запроваджено практику проведення виїзних прийомів голови облдержадміністрації та голів райдержадміністрацій. З метою більш повного і широкого спілкування з мешканцями області на обласному каналі телебачення запроваджено передачу “Прямий зв’язок” із головою облдержадміністрації.

Уповноважений зазначає, що в обласній державній адміністрації зроблено детальний моніторинг стану дотримання прав людини, зокрема, щодо виконання судових рішень державною виконавчою службою, на що і зверталася увага Уповноваженим у попередній доповіді. Водночас слід відмітити відсутність інформації щодо дотримання прав людини у системі охорони здоров’я та освіти.

Одеська обласна державна адміністрація. Як повідомив голова обласної державної адміністрації С.Гриневецький, облдержадміністрація уважно проаналізувала інформацію, що міститься в доповіді Уповноваженого. В області систематично проводиться аналіз роботи із зверненнями громадян у структурних підрозділах облдержадміністрації, райдержадміністраціях та органах місцевого самоврядування.

Право на охорону здоров’я. В області функціонує 931 лікувальна установа. У сільській місцевості діють 623 фельдшерсько-акушерські пункти, 119 лікарських амбулаторій, 44 дільничні лікарні, 26 центральних районних лікарень. Ліжковий фонд області налічує 21 740 ліжок, що забезпечує потреби населення у стаціонарному лікуванні майже на 87%. Кваліфіковану медичну допомогу населенню надають у області 10,6 тис. лікарів та 22,1 тис. середніх медпрацівників.

Право на працю. Збільшення кількості новоутворених робочих місць у всіх сферах економічної діяльності сприяє зменшенню економічного безробіття на ринку праці. У 2002 р. рівень безробіття становив 6,9%.

Заробітна плата у серпні 2003 р. порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 19,8% і становила 464,46 грн на місяць. Рівень заробітної плати випереджає інфляцію на 13,3%.

Право на соціальний захист. В області діють 15 стаціонарних відділень для постійного перебування одиноких громадян похилого віку на 426 місць. У всіх районах та містах області працюють територіальні центри соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, в яких обслуговуються 17 483 мешканці області, в тому числі більшість з них – ветерани війни та праці. При трьох територіальних центрах працюють відділення соціально-побутової реабілітації, де обслуговують 3170 осіб. Формується Єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.

Право на звернення до органів державної влади. На 1 жовтня 2003 р. до облдержадміністрації надійшло 4268 звернень, на особистому прийомі у керівництва облдержадміністрації побував 641 громадянин. За характером звернень найбільш актуальними є питання про соціальний захист населення, роботи житлово-комунального господарства, забезпечення законності й правопорядку. Особливе невдоволення громадян викликають неправомірні дії працівників правоохоронних органів, невиконання судових рішень, тяганина при розгляді справ у судах та розслідуванні злочинів, безпідставні відмови у порушенні кримінальних справ та порушення законодавства в різних галузях економіки, що призвело до збільшення кількості заяв і скарг.

Уповноваженим зазначається, що надана інформація щодо стану дотримання прав і свобод людини має загальний характер. Щодо конкретних дій органу державної влади в регіоні, попри критику Уповноваженого в доповіді, майже ніякої інформації не надано. Водночас збільшення кількості звернень громадян свідчить про наявність багатьох проблем, пов’язаних із порушеннями прав і свобод людини. Зокрема, потребує ґрунтовного аналізу проблема дотримання прав хворих на ВІЛ/СНІД мешканців регіону.

Полтавська обласна державна адміністрація. Згідно з інформацією, наданою головою обласної державної адміністрації О.Удовіченком, оперативно було проаналізовано стан дотримання прав і свобод людини в області й відповідну роботу облдержадміністрації та підвідомчих органів.

Право на життя. Кількість новонароджених у 2002 р. порівняно з 2001 р. зросла на 410 осіб, або на 3,5%. Кількість смертей у 2002 р. (29 218) порівняно з 2001 р. зменшилась на 172, тобто на 0,6%.

Забезпечення права на житло. На початок 2003 р. 1568 будинків загальною площею 108,0 тис. кв. м, у яких проживає 4848 осіб, рішенням місцевих органів влади віднесені до категорії ветхого, а 267 будинків загальною площею 11,6 тис.кв.м, в яких змушені проживати 126 осіб, – до аварійного житлового фонду.

Попри поступову ліквідацію комунальних квартир, на 1 січня 2003 р. їх кількість в області становила 509 загальною площею 25,4 тис. кв. м, ще 887,5 тис. кв. м, або 15,1% загальної площі державного комунального та колективного житлового фонду, становила площа гуртожитків. Найгостріше стоїть питання перепрофілювання та передачі на баланс органів самоврядування гуртожитків, які не включені до статутних фондів підприємств, що змінюють форму власності. І хоча в містах Кременчуці та Комсомольську гуртожитки прийняті на баланс місцевих територіальних громад, значна їх кількість має невизначений статус.

Забезпечення права власності на землю. 52,1% (1 млн 498 тис. га) земельного фонду передано у власність юридичним та фізичним особам. Майже 345 тис. громадян області реалізували право на земельну частку (пай), отримали сертифікати. Замінили сертифікати на державні акти на право власності на земельні ділянки майже 206 тис. громадян (61%).

Орендна плата за земельні частки (паї) у 2002 р. становила 148,4 млн грн. З переважною більшістю власників паїв орендарі розраховуються систематично і вчасно. Фактично виплачено селянам понад 129 млн грн, або 87,2%.

Понад 39 тис. працівників соціальної сфери та пенсіонерів з їх числа одержали в користування та приватизували 46 403 земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва і сінокосіння загальною площею 33,5 тис. га.

За період земельної реформи на території області продано 712 земельних ділянок несільськогосподарського призначення загальною площею 436,67 га на суму 20 млн 760 тис. грн.

Забезпечення свободи слова та права на інформацію. Зареєстровано 396 друкованих періодичних видань, з них лише 31 (8%) становлять видання, засновниками яких є органи державної виконавчої влади та місцевого самоврядування. Регулярно виходили 180 видань. Разовий тираж цих видань у І півріччі 2003 р. був 191,6 тис. прим.

У практику ввійшло проведення тематичних “круглих столів” за участю керівників обласних структур політичних партій та громадських організацій, регулярними стали виступи у ЗМІ керівників області, начальників управлінь та відділів облдержадміністрації, інших фахівців.

Забезпечення права на мирні збори. Кількість масових заходів громадськості області зменшилася. Якщо у 2000 р. було проведено 91 захід, у якому взяли участь 18 920 осіб, то у 2002 р. – 86 заходів – 11 992 особи.

Забезпечення права громадян на звернення до органів державної влади. У 2002 р. до облдержадміністрації звернулися майже 16 тис. громадян. Кількість звернень порівняно з попереднім роком зросла майже на 20%. 36,1% звернень стосувалися питань соціального захисту, 8,1 – комунальних проблем, 7,1% – працевлаштування, виплати допомоги безробітним, оплати праці, розрахунку при звільнені, призначення та виплати регресу. Значно більше, ніж у 2001 р. (на 67,5%), надійшло звернень щодо повернення грошових заощаджень та вкладів. Громадяни, особливо похилого віку, наполягають на наданні їм можливості розпоряджатися своїми “замороженими” заощадженнями на оплату найнеобхідніших витрат: лікування, погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги та інше.

Уповноважений зазначає об’єктивність підходу облдержадміністрації до аналізу стану забезпечення прав і свобод людини у регіоні. Водночас потрібно наголосити, що проблема поновлення порушених прав громадян є дуже актуальною, про що свідчить і зростання кількості звернень мешканців області до органів влади. Крім того, Уповноважений звертає увагу на гальмування передачі на баланс місцевих територіальних громад гуртожитків. Підтримка держадміністрації у цьому питанні має бути більш активною.

Сумська обласна державна адміністрація. За повідомленням заступника голови облдержадміністрації Л.Латишевої, проведено моніторинг стану дотримання прав і свобод людини в регіоні.

Право на працю. Обласним центром зайнятості надано послуги у працевлаштуванні 71 775 громадянам. Кількість громадян, які отримали роботу в регіоні за направленням служби зайнятості, збільшилася майже на 5%. Найчастіше послугами служби зайнятості користуються жінки.

Право на соціальний захист та охорону здоров’я. В області мешкає 155,5 тис. ветеранів та інвалідів війни, учасників бойових дій, самотніх громадян похилого віку, що становить 12% – усього населення. Для них у лікувальній мережі області на базі лікарень усіх рівнів виділено 1341 ліжко. В обласному клінічному госпіталі для інвалідів війни лікування та інші послуги надаються безоплатно.

В області мешкає 3346 дітей-інвалідів, які згідно з законодавством отримують соціальну допомогу, функціонує 9 будинків сімейного типу, в яких виховується 93 дитини. 130 дітей-інвалідів оздоровлено в санаторних закладах.

Хворі із низьким рівнем матеріального достатку забезпечуються життєво необхідними препаратами та медичними засобами. Всі хворі на цукровий діабет забезпечені інсуліном.

На диспансерному обліку в протитуберкульозних закладах області зареєстровано 20,6 тис. осіб, в тому числі 3190 хворих на активну форму. Вони безоплатно і в повному обсязі забезпечені протитуберкульозними препаратами.

Право власності на землю. На 1 вересня 2003 р. в області видано 173,9 тис. державних актів на право власності на земельну частку (пай), що становить 64,9%.

В області мають місце порушення прав громадян – власників земельних та майнових паїв, причому нерідко їх причинами є кримінально-карані діяння посадових осіб: передача посадовою особою земельних паїв у оренду без згоди громадян-власників, неперерахування коштів відповідно до укладеного договору по виготовленню та оформленню державних актів на землю. Ряд порушень виявлено в діяльності службових осіб районних відділів земельних ресурсів області.

Забезпечення свободи слова та права на інформацію. З метою донесення до громадян достовірної інформації про діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування на 1 вересня 2003 р. у області мали свідоцтва про державну реєстрацію 233 друкованих засоби масової інформації, 43 телерадіокомпанії – ліцензію на право мовлення. Систематично виходять 138 часописів.

Право на забезпечення законності і правопорядку. Обласною прокуратурою та управлінням СБУ в області були виявлені факти грубих посадових зловживань службовим становищем працівниками правоохоронних органів Ковпаківського РВВС Сумського міського відділу УМВС області, які протягом листопада 2002 р. для підвищення показників розкриття злочинів вдалися до підроблення процесуальних документів, безпідставно припиняли розслідування кримінальних справ, порушених за фактами пограбувань, розбійних нападів, крадіжок майна громадян.

Із 373 розглянутих у відділі нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства прокуратури області скарг і звернень громадян з приводу порушення їх прав і свобод 50 – задоволено з поновленням порушених прав.

Забезпечення права громадян на звернення до органів державної влади. За 2002 р. та за 8 місяців 2003 р. від громадян до обласної державної адміністрації надійшло майже на 12,6% звернень менше, ніж у попередні роки. Серед питань, порушених у зверненнях громадян до обласної державної адміністрації, переважають питання соціального захисту населення, комунального та дорожнього господарств, праці, сільського господарства, житлові питання.

Відреагувавши на критику Уповноваженого у доповіді, обласною державною адміністрацією надано інформацію про стан дотримання прав і свобод людини у регіоні. Проте, як засвідчує моніторинг Уповноваженого, стан забезпечення прав і свобод людини в цілому по області незадовільний. Насамперед привертають увагу правопорушення в агропромисловому комплексі, порушення прав людини у правоохоронних органах, нехтування з боку судової влади своєчасним і об’єктивним розглядом позивних заяв мешканців регіону.

Тернопільська обласна державна адміністрація. Згідно з інформацією голови обласної державної адміністрації І.Курницького облдержадміністрація зробила відповідні висновки з критики, висловленої в доповіді Уповноваженого на адресу області, посилила контроль за дотриманням та захистом прав і свобод мешканців регіону.

Також в інформації наголошується, що в області започатковано нову форму вивчення громадської думки щодо дотримання та захисту конституційних прав і свобод людини – спільний прийом громадян головою облдержадміністрації та керівниками обласних правоохоронних служб.

Право на забезпечення законності і правопорядку. В результаті вжитих заходів по запобіганню правопорушенням порівняно з відповідним минулорічним періодом зменшилася кількість тяжких тілесних ушкоджень, зґвалтувань, грабежів державного і колективного майна, крадіжок, фактів незаконного заволодіння транспортними засобами, зберігання зброї, дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками.

Дотримання прав людини в місцях позбавлення волі. Поліпшено умови перебування затриманих правопорушників у спецустановах. В усіх ІТТ проведено поточні ремонти, є достатньо постільної білизни, організовано триразове гаряче харчування спецконтингенту, забезпечуються передбачені законодавством права на прогулянки, побачення з рідними тощо.

У п’яти закритих установах області на 1 жовтня 2003 р. утримувались 2759 осіб. Наявна матеріально-технічна база місць позбавлення волі переважно задовольняє потреби засуджених. Вони забезпечені житловою площею згідно з встановленими нормами.

Право на працю та соціальний захист. У результаті розширення сфери виробництва, розвитку малого і середнього бізнесу в області постійно створюються нові робочі місця, організовано набуття незайнятими працездатними особами нових спеціальностей, на яких є попит на ринку праці, що дало можливість на 1 жовтня 2003 р. порівняно з даними на цю дату в минулому році зменшити рівень безробіття майже на 8%. Однак чисельність безробітних в області залишається значною і на 1 жовтня 2003 р. становила 37 тис. осіб.

У бюджетних галузях заборгованість із виплати заробітної плати працюючим ліквідована повністю, а у виробничій сфері тільки в 2003 р. зменшена з 31 млн грн до 20 млн грн (на 34%).

Захист культурних прав. Органи виконавчої влади постійно працюють над забезпеченням права громадян на відпочинок. Незважаючи на тимчасові економічні та фінансові труднощі, в області вдалося практично повністю зберегти мережу клубів і будинків культури, бібліотек, інших культосвітніх установ, їх кадровий потенціал.

Право на освіту. У семи вищих навчальних закладах здобувають освіту 51,9 тис. юнаків і дівчат. За кількістю студентів на 10 тис. населення (2098 осіб) Тернопільщина посідає одне з перших місць в Україні. Щорічно вищі та середні спеціальні навчальні заклади області випускають у середньому 19,5 тис. дипломованих фахівців. На жаль, частина з них не знаходить роботи за спеціальністю, поповнює ряди безробітних громадян.

Право на охорону здоров’я. В області набуває розвитку надання первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини. Працює 125 сімейних лікарів, з них – 108 у сільській місцевості (86,4%). У Тернопільській медичній академії ім. І.Горбачевського організовано підготовку сімейних лікарів. Створені й функціонують консультативні виїзні бригади фахівців (районного й обласного рівнів).

В області проживає 87 970 ветеранів війни, розроблені та діють програми “Турбота”, “Здоров’я літніх людей”, вирішено питання стаціонарного обслуговування ветеранів війни, які потребують стороннього догляду. Крім 7 будинків-інтернатів, у районах при територіальних центрах відкриті стаціонарні реабілітаційні відділення.

Право власності на землю. У процесі реформування агарного сектору економіки понад 316 тис. селян Тернопільщини отримали сертифікати на земельну частку (пай). На 1 жовтня 2003 р. 107 тис. сертифікатів (34%) замінено на державні акти приватної власності на землю. На базі колишніх колгоспів утворено 744 господарства нового типу, зокрема, 402 приватних орендних підприємства, 250 товариств з обмеженою відповідальністю, 40 фермерських господарств, 19 сільськогосподарських кооперативів, 33 інших суб’єкти господарювання.

При реформуванні колективних сільськогосподарських підприємств допускалися непоодинокі випадки порушення прав громадян на землю. Було виявлено 4502 факти безпідставного невключення громадян у списки тих, хто мав законне право на земельну частку (пай). У результаті вжитих органами влади заходів поновлені права 4491 особи, 75 спірних справ перебувають у судах. В окремих господарствах не погашена заборгованість орендарів земельних паїв з орендодавцями за 2002 р., хоча в цілому по області вона виплачена більш як на 90%.

Забезпечення права на житло. Особливо багато нарікань на невиконання державою обов’язків щодо надання житла надходить від пільгових категорій: інвалідів, ветеранів війни, праці, військової служби, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, молодих спеціалістів та інших. На 1 січня 2003 р. на обліку на отримання житла перебувало 30,1 тис. сімей, з них з часом перебування на обліку понад 10 років – 13,9 тис. сімей.

Забезпечення права громадян на звернення до органів державної влади. У 2003 р. порівняно з відповідним періодом минулого року кількість звернень найменш соціально захищеної категорії населення – ветеранів праці, пенсіонерів, учасників війни, членів багатодітних сімей зменшилась. Цю категорію громадян найбільше турбує забезпечення медикаментами за пільговими цінами, надання гуманітарної та грошової допомоги, збільшення розміру пенсій, неспроможність оплатити за житлово-комунальні послуги.

Уповноважений зазначає, що обласною державною адміністрацією, на відміну від попереднього року, надана детальна інформація про стан дотримання прав людини, зокрема, в системі охорони здоров’я, освіти та соціального захисту. Є позитивні наслідки проведеної роботи у забезпеченні правопорядку та захисту прав людини у місцях позбавлення волі, але залишаються тривожними правопорушення, які допускаються посадовими особами при оформленні громадянами права власності на землю. Викликає подив твердження, що спільний прийом громадян головою облдержадміністрації та керівниками обласних правоохоронних служб є формою вивчення громадської думки стосовно дотримання та захисту конституційних прав і свобод людини.

Харківська обласна державна адміністрація. У відповіді за підписом голови обласної державної адміністрації Є.Кушнарьова повідомляється, що обласна та районні державні адміністрації постійно та послідовно спрямовують свою діяльність на забезпечення конституційних прав і свобод громадян. Внаслідок цього останніми роками в області вдалося дещо поліпшити стан дотримання економічних, політичних, соціальних, культурних прав громадян, посилити їх захист, усунути обставини, що зумовлюють їх порушення.

Право на працю та своєчасну оплату праці. За 8 місяців 2003 р. рівень середньомісячної заробітної плати в області становив 430,81 грн і порівняно з відповідним періодом минулого року зріс на 21,9%. Обсяги заборгованості із заробітної плати у 2001–2002 рр. вдалося зменшити на 208,5 млн грн, або в 3,8 раза, а за 8 місяців 2003 р. – ще на 5,6 млн грн.

Постійно знижується рівень безробіття ( у 2000 р. – 3,57%, за 8 місяців 2003 р. – 3,04%). Чисельність зайнятого населення зросла у 2002 р. на 50,2 тис. осіб і становила 1330,9 тис. осіб. При цьому загальний рівень зайнятості населення області підвищився з 58,2% до 60,4% (по Україні – 56,2%), у працездатному віці – з 64,4% до 66,6% (по Україні – 64,6%).

Право на соціальний захист. Своєчасно і в повному обсязі виплачуються пенсії. Заборгованості із виплати пенсій немає. В області вдалося запобігти надмірному зростанню цін на соціально значущі товари і послуги.

Право на охорону здоров’я та медичну допомогу. В області залишається складною епідемічна ситуація щодо захворюваності на туберкульоз. При цьому спостерігається стабілізація показників смертності як серед населення, так і в установах пенітенціарної системи.

Право громадян на житло. Гострою залишається проблема гуртожитків, які з часом втратили ознаки тимчасового житла і фактично стали місцем постійного проживання їхніх мешканців. Окремі підприємства недержавної форми власності звернулися з проханням вилучити зазначені будинки з числа гуртожитків, надати їм статусу жилих будинків, після чого прийняти їх до складу комунальної власності територіальної громади міста. Здійснена реконструкція деяких гуртожитків з переплануванням їх у жилі будинки. Впродовж останніх двох років шляхом такої реконструкції отримано понад 400 квартир.

Право громадян на судовий захист. Як і в попередні роки, допускається тяганина під час розгляду в судах цивільних і кримінальних справ, у тому числі тих, по яких підсудних тримають під вартою. До затягування судових процесів призводять, зокрема, їх незадовільна організація, недостатня кількість залів судових засідань, надмірне і постійно зростаюче навантаження на суддів. Так, протягом І півріччя 2003 р. на розгляд кожного з суддів місцевих судів припадало в середньому по 177 справ і матеріалів (у 2001 р. – 91).

Стан виконання судових рішень. Рівень виконання судових рішень зріс, але залишається незадовільним. За закінченими у І півріччі 2003 р. виконавчими провадженнями реально стягнуто майна і коштів на суму 294 млн грн, що становить 30,3% загальної суми, яка підлягала стягненню (відповідний середній показник по Україні – 21,0%).

Право громадян на звернення до органів державної влади. За 8 місяців 2003 р. до обласної державної адміністрації надійшло 7406 звернень громадян, що на 2,5% менше, ніж за аналогічний період минулого року. На 18,7% зменшилася кількість колективних звернень. Зменшилася кількість повторних звернень громадян (на 13,8%). Більшість звернень стосувалася питань соціального захисту, комунального і дорожнього господарства, медичного обслуговування, сільського господарства та утримання, ремонту житлового фонду.

Харківська обласна державна адміністрація нарешті відреагувала на подання Уповноваженого і надала інформацію про стан дотримання прав і свобод людини в області. Позитивними є заходи, які проведені по забезпеченню соціальних прав громадян, і водночас викликає тривогу епідемічна ситуація в області щодо захворюваності населення на туберкульоз, а також повільне розв’язання проблеми гуртожитків у містах.

Херсонська обласна державна адміністрація. Відповідно до подання Уповноваженого щодо Щорічної доповіді облдержадміністрацією, як повідомив голова облдержадміністрації А.Юрченко, було проаналізовано стан дотримання прав і свобод людини в області. Діяльність обласної державної адміністрації була спрямована на поліпшення роботи всього господарського комплексу області, стабілізацію соціально-економічного стану і суспільно-політичної ситуації в регіоні, що є основою для забезпечення дотримання та захисту прав і свобод населення.

Право на житло. Відповідно до обласної програми розвитку житлового будівництва у 2003 р. введено в експлуатацію 302 квартири загальною площею 38,9 тис. кв.м. До кінця року передбачається ввести в експлуатацію ще 98,5 тис. кв.м житла.

На підтримку індивідуального житлового будівництва на селі рішенням обласної ради в лютому 2002 р. затверджена програма “Власний дім” на період до 2006 р. За період реалізації програми укладено 200 кредитних договорів на суму 1,8 млн грн. Надано пільгових кредитів сільським мешканцям на 1,4 млн грн. Це дало можливість поліпшити житлово-побутові умови 112 сільським сім’ям, ввести в дію 8,3 тис. кв. м загальної площі житла (67 житлових будинків), газифікувати 45 житлових будинків загальною площею 3 тис. кв. м.

Право власності на землю. В області проведено роздержавлення у всіх господарствах колективної форми власності, що мали на це право. У приватну власність громадянам передано 1425,4 тис. га сільськогосподарських угідь, або 72,5% їх загальної кількості.

На базі реформованих КСП створено 412 господарств ринкового типу, у тому числі 248 (60,2%) господарських товариств, 69 (16,7%) приватних підприємств, 69 (16,7%) сільгоспкооперативів. Зареєстровано 3124 фермерських господарства.

Право на земельну частку (пай) набули 208,6 тис. громадян, з яких 204,0 тис. отримали сертифікати на земельний пай. Основною формою використання земель в області є оренда. За підсумками 2002 р. селяни за рахунок надання в оренду своїх земельних паїв отримали 115 млн грн, за майно – 3,4 млн грн, у тому числі зерном – 156 тис. т або кожен власник отримав додатково до сімейного бюджету 850 грн, у 2001 р. – 640 грн.

Право на працю та соціальний захист. У 2003 р. збільшився розмір заробітної плати на 24,1%, який становить 359,3 грн, заборгованість із виплати заробітної плати скорочено на 1,3 млн грн.

Кількість працівників, яким вчасно не виплачено заробітну плату, на підприємствах базових галузей промисловості становить 12 909 осіб, що на 1673 особи менше цього показника на початок року.

Розмір виплати допомоги сім’ям із дітьми та малозабезпеченим громадянам збільшився на 45%, і вона здійснюється своєчасно. Запроваджено виплату субсидій готівкою на тверде паливо та скраплений газ, на що надана допомога на суму 3,2 млн грн.

Перехід на систему адресної допомоги надав змогу спрямувати 15,1 млн грн на підтримку 42,5 тис. малозабезпечених сімей. Поступово збільшується рівень адресної соціальної допомоги найбільш незахищеним верствам населення. Усі види соціальних допомог у минулому і поточному роках виплачуються своєчасно в повному обсязі, заборгованості немає.

За останні п’ять років рівень пенсійного забезпечення зріс учетверо. Середній розмір трудових пенсій становить 137,7 грн. Заборгованість із виплати пенсій повністю ліквідована.

Право на охорону здоров’я. Збережено мережу закладів охорони здоров’я, розташованих у сільській місцевості. В районах та м.Херсоні діють 16 сімейних лікарських амбулаторій. Порівняно з минулим роком в області у 2,5 раза зросла кількість ВІЛ-інфікованих, на 24% – захворюваність на туберкульоз, набула значного поширення наркоманія серед підлітків. Гостро стоять питання боротьби з туберкульозом, оскільки епідеміологічна ситуація погіршується.

В області організовані диспансерні огляди ветеранів війни, якими охоплено в поточному році 46% ветеранів. Отримали ліки за пільговими рецептами 10,4 тис. ветеранів Великої Вітчизняної війни. Щомісячно оздоровлюється в госпіталі інвалідів Великої Вітчизняної війни до 300 ветеранів війни.

Право на охорону дитинства та освіту. В області на обліку служб у справах неповнолітніх перебуває 27 693 дітей. В обласному притулку для неповнолітніх протягом 9 місяців поточного року отримали соціальну підтримку 355 дітей. Повернуто у сім’ї 922 дітей, до закладів освіти – 186, у тому числі до інтернатів – 49. Зменшено кількість бездоглядних дітей.

Збережена мережа дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів. На 1 вересня 2003 р. до навчальних закладів області не з’явилися 804 дитини. Після проведення спільно зі службою у справах неповнолітніх рейду “Урок” до навчання було повернуто 246 дітей.

Права національних меншин. За даними всеукраїнського перепису населення 2001 р., загальна кількість наявного населення Херсонщини становила 1175,1 тис. осіб, які представляють 115 національностей і народностей. У національному складі населення області близько 82% становили українці. У 1989–2001 рр. серед загальної чисельності населення області зменшилася кількість як росіян, так і білорусів відповідно на 6,1% та 0,3%. Водночас в області зросла кількість вихідців з Центральної Азії та Кавказького регіону: вірмен (у 3,8 раза), корейців (у 2,9 раза), татар (у 2,5 раза), азербайджанців та таджиків (у 1,7 раза).

В області зареєстровано 19 громадських організацій національних меншин, більшість з яких плідно співпрацюють з органами державної влади та місцевого самоврядування.

В області створено мережу закладів освіти з вивченням мов національних меншин у місцях їх компактного проживання, яка з кожним роком розширюється. З жовтня 2001 р. у смт. Високопілля працює німецька гімназія. У с.Зміївці Бериславського району з 2001 р. при загальноосвітній школі факультативно двічі на тиждень дорослі та діти вивчають шведську мову, у Генічеському та Новотроїцькому районах – кримськотатарську мову та літературу. У м.Херсоні працює загальноосвітня школа №59 з поглибленим вивченням івриту, історії, культури та традицій єврейського народу, яка з 2003 р. діє як складова недержавного навчально-виховного об’єднання “Хабад”, до якого ввійшов також дошкільний заклад. В області працюють недільні школи з вивчення мов національних меншин: грецької, польської, німецької, шведської.

Право громадян на звернення до органів державної влади. Неякісний розгляд ряду звернень громадян з життєво важливих для них питань на місцях спричинив зростання кількості скарг до органів вищого рівня та засобів масової інформації майже на 9%. Тому в поточному році здійснено понад 200 виїзних прийомів за місцем проживання громадян у населених пунктах області.

Уповноваженим позитивно сприйнято низку заходів, проведених облдержадміністрацією для поліпшення дотримання прав і свобод людини, згідно зі Щорічною доповіддю, що дасть змогу виявити негативні тенденції та своєчасно вжити заходів для поліпшення ситуації. Зокрема, заслуговує на увагу проведена робота по підтримці індивідуального житлового будівництва на селі та захист прав національних меншин. Проте викликає велике занепокоєння стрімке поширення туберкульозу та кількості ВІЛ-інфікованих.

Хмельницька обласна державна адміністрація. За повідомленням першого заступника голови адміністрації В.Палія, обласною державною адміністрацією проаналізовано Щорічну доповідь Уповноваженого “Стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні” та вжито заходів.

Право на освіту. Зросло охоплення дітей дошкільними закладами до 48,3% у 2002 р., що вище середньодержавного показника. Протягом 2002 р. в області навчанням було охоплено 99,98% дітей шкільного віку. Практично здійснено перехід на 12-річний термін навчання. Всі першокласники з початку 2002/2003 навчального року навчаються за програмою 4-річної початкової школи (з шести років).

При реформуванні позашкільних навчальних закладів збережено їх мережу. Кількість школярів, охоплених позашкільними закладами, зросла до 16,2%.

Право на життя та охорону здоров’я. Впроваджується один із перспективних та сучасних напрямів розвитку галузі – сімейної медицини. Під диспансерним наглядом профільних фахівців у 2002 р. перебувало 96 858 дітей, 32 136 — підлітків, 841 382 дорослих. Значна увага приділялась проведенню онкологічних профоглядів. У 2002 р. ними охоплено 542 126 жінок, що становить 90% запланованого (у 2001 р. онкопрофоглядами було охоплено 85% жінок).

Право власності на землю. У результаті перерозподілу земельних ресурсів у державній власності залишилось 845,2 тис. га (41,0%) земельних угідь, 1213,2 тис. га (58,8%) перебуває у приватній власності, 4,5 тис. га (0,2%) – у колективній власності.

З часу проведення земельної реформи 498 тис. громадян приватизували 179,8 тис. га земель для ведення особистого селянського господарства, будівництва та обслуговування житлових будинків, садівництва, дачного і гаражного будівництва. Працівникам та пенсіонерам соціальної сфери надано в користування 29,3 тис. га земельних угідь. Протягом року продано 159 земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею 20,82 га загальною вартістю 2392,3 тис. грн.

Право на соціальний захист та достатній життєвий рівень. На 1 січня 2003 р. заборгованість із державних соціальних допомог становила: сім’ям з дітьми – 12,3 млн грн, малозабезпеченим сім’ям – 3,6 млн грн.

Надано адресну соціальну грошову допомогу 45 560 малозабезпеченим громадянам на суму 5,8 млн грн, натуральну допомогу 164 549 громадянам на суму 28,7 млн грн.

Право на працю. Протягом 2002 р. створено 13 006 нових робочих місць, що у 1,6 раза більше, ніж у попередньому році. Водночас до послуг служби зайнятості звернулися протягом року 47,1 тис. громадян, не зайнятих трудовою діяльністю, що на 6,6% більше порівняно з попереднім роком. Працевлаштовано 26,3 тис. незайнятих громадян, що на 7,9% більше, ніж у 2001 р.

Право людини на особисту недоторканність, повагу та гідність. Зберігається тенденція для зниження злочинності, поліпшення стану розкриття злочинів, зменшення їх негативних наслідків. Рівень злочинності на 10 тис. населення залишається одним із найнижчих у державі. Зменшилась кількість злочинів у громадських місцях, серед неповнолітніх, раніше судимих та в стані сп’яніння. Розкриття злочинів загальнокримінальної спрямованості становить 83,2%. На території області менше скоєно умисних убивств, тяжких тілесних ушкоджень, крадіжок державного майна, незаконних заволодінь транспортними засобами.

Право на інформацію та свобода слова. На 1 жовтня 2003 р. зареєстровано 270, перереєстровано 26 видань, з них – 266 газет, 4 – журнали. Регулярно виходить друком 77 газет та 1 журнал загальним разовим накладом майже 600 тис. примірників. Не зареєстровано жодного російськомовного видання, переважна більшість видань, навіть тих, що зареєстровані як двомовні, виходить українською мовою. У 2002 р. жителі області за передплатою отримували понад 475 примірників періодичних видань, уперше за останні декілька років – більше одного примірника на сім’ю.

Право громадян на звернення до органів державної влади. У 2003 р. порівняно з відповідним періодом минулого року кількість звернень зменшилася на 14%, звернень, що надійшли через вищестоящі органи влади, – на 28%. Особлива увага керівництвом звертається на позитивне вирішення питань, з якими звертаються інваліди та учасники Великої Вітчизняної війни, вдови загиблих, багатодітні сім’ї, інші соціально незахищені категорії населення.

Враховуючи те, що у Щорічній доповіді Уповноваженого область піддавалася критиці за поверховий підхід посадових осіб державної адміністрації до забезпечення конституційних прав громадян, потрібно зазначити, що облдержадміністрацією здійснено поглиблений аналіз стану дотримання прав людини, зокрема в системі освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, проблемних питань прав інвалідів, учасників Великої Вітчизняної війни та багатодітних сімей.

Черкаська обласна державна адміністрація. Як повідомив заступник голови обласної державної адміністрації А.Риженко, за фактами, викладеними в щорічній доповіді Уповноваженого “Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні”, проведені перевірки. Значні зусилля були спрямовані на дотримання та зміцнення громадського порядку.

Право на дотримання законності і правопорядку. У 2003 р. до органів внутрішніх справ області надійшло 18 380 заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини. В результаті їх розгляду порушено 10 387 кримінальних справ. Вжитими заходами не допущено зростання скоєних тяжких тілесних ушкоджень, розбійних нападів, а також хуліганств, крадіжок майна. Триває робота з питань профілактики та боротьби з наркоманією. Підрозділами міліції виявлено 537 злочинів у сфері обігу наркотичних засобів.

За 2003 р. службами у справах неповнолітніх здійснено 784 перевірки дотримання чинного законодавства щодо охорони прав та інтересів неповнолітніх. Виявлено 943 неповнолітніх, які потребували соціально-правового захисту. У ході проведення заходів щодо захисту майнових та житлових прав неповнолітніх виявлено 71 порушення. У результаті відновлено право на житло 33 дітей, попереджено 49 випадків незаконного продажу житла, майна, що належить неповнолітнім. Усього захищено 346 житлових, майнових прав неповнолітніх.

Право на працю та соціальний захист. Головним фактором виникнення соціальної напруженості в суспільстві є заборгованість із виплати заробітної плати, яка на 1 серпня 2003 р. становила 59,9 млн грн, у тому числі по підприємствах, що припинили діяльність, – 17,6 млн грн. Так, прокурором Придніпровського району м.Черкас порушено кримінальну справу за фактом безпідставної невиплати заробітної плати службовими особами ТОВ “Черкаський ДОК” за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.175 КК України, які при заборгованості із заробітної плати на суму 188,6 тис. грн. витрачали кошти на розрахунки з постачальниками та погашення банківського кредиту.

На 1 червня 2003 р. в органах праці та соціального захисту населення на обліку перебувало 85,1 тис. інвалідів різних категорій (7,8 тис. інвалідів війни, 61,8 тис. інвалідів загального захворювання, 2,9 тис. інвалідів у зв’язку з аварією на ЧАЕС). Отримали допомогу 69,1 тис. ветеранів війни на загальну суму 1010,1 тис. грн. Надана допомога в ремонті осель 292 ветеранам війни, безоплатно та на пільгових умовах зорано городи майже 30,7 тис. осіб, оздоровлено в санаторіях 285 ветеранів.

Допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” призначено 11 288 сім’ям, з початку 2003 р. нараховано 12,0 млн грн.

163 645 громадян області постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Через недостатність фінансових ресурсів Держбюджету в області несвоєчасно виплачуються щомісячні компенсації за продукти харчування громадянам І та II категорій, не забезпечується в повному обсязі пільгове медичне обслуговування за рецептами лікарів, не виконується чорнобильська будівельна програма щодо забезпечення житлом громадян.

Право на охорону здоров’я. Збережена мережа закладів охорони здоров’я, доступність як стаціонарної, так і позалікарняної медичної допомоги. В системі охорони здоров’я області функціонують 5 дитячих санаторіїв на 855 місць для дітей 3–14 років. У 2003 р. у зазначених санаторіях оздоровлено 9970 дітей, у тому числі 6225 пільгових категорій.

Право громадян на свободу об’єднання в політичні партії та громадські організації. Зареєстровано та діє 83 обласних осередки політичних партій та 519 громадських об’єднань, у тому числі благодійних фондів, усього в області понад 125 500 членів партій, що становить близько 11% виборців.

Право на звернення до органів державної влади. В облдержадміністрації звернень громадян розглянуто на 0,6% більше порівняно з відповідним періодом 2002 р. Уперше за тривалий час намітилася позитивна тенденція щодо зменшення повторних звернень. Як свідчить аналіз, найбільша кількість звернень стосувалася питань соціального захисту, сільського господарства, охорони здоров’я, комунального та дорожнього господарства.

Уповноважений вважає, що надана інформація про стан дотримання та захисту прав і свобод людини у області зроблена поверхово і складається враження, що цією проблемою займаються лише органи внутрішніх справ та прокуратура. Відсутність комплексного аналізу дотримання конституційних прав людини у області свідчить про недостатність усвідомлення цієї проблеми та відсутність дієвого механізму запобігання порушенням прав і свобод людини в регіоні.

Чернівецька обласна державна адміністрація. Як свідчить надана на виконання подання Уповноваженого інформація за підписом заступника голови обласної державної адміністрації М.Гайнічеру, реагування посадових осіб облдержадміністрації звелося до повідомлення про міграцію та свободу пересування громадян області, а також стану забезпечення права на працю та її оплату.

Право на працю. Вжиття заходів щодо стабілізації економіки краю, нарощування обсягів виробництва, розширення малого та середнього бізнесу сприяє щорічному зростанню кількості створених нових робочих місць. У 2002–2003 рр. в області створено 14,7 тис. робочих місць, кількість яких зросла на 23%.

Право на оплату праці. Проводиться робота щодо підвищення рівня оплати праці. Здійснюється постійний контроль за дотриманням чинного законодавства про оплату праці. У І півріччі 2003 р. порівняно з відповідним періодом 2002 р. розмір середньої заробітної плати в області зріс на 20%.

Більше ніякої інформації не надано.

Уповноважений вважає, що посадові особи Чернівецької облдержадміністрації фактично проігнорували подання щодо аналізу стану дотримання та захисту прав людини в регіоні, обмежившись цією відпискою.

Чернігівська обласна державна адміністрація. За повідомленням голови обласної державної адміністрації В.Мельничука, питання щодо дотримання та захисту конституційних прав і свобод людини систематично розглядалися на засіданнях колегій обласної, районних державних адміністрацій. Зусилля зосереджувалися на забезпеченні реалізації програм соціально-економічного розвитку та бюджету області, задоволенню першочергових потреб населення, передусім соціально незахищених категорій громадян.

Право на працю. Починаючи з 2002 р., в області визначилася тенденція до стабілізації рівня безробіття (з 12,1% у 2001 р. до 11,9% у 2002 р.) та зменшення загальної чисельності безробітних (з 71,0 тис. осіб у 2001 р. до 68,8 тис. осіб у 2002 р.). Чисельність безробітних, залучених до підприємницької діяльності, зросла в 1,3 раза. За сприяння служби зайнятості роботу отримали 18,8 тис. незайнятих громадян, з них 6,5 тис. – молодь до 28 років.

Право на соціальний захист. В області 160,8 тис. ветеранів Великої Вітчизняної війни мають право і отримують пільги.

21,1 тис. непрацюючих жінок отримують допомогу на дітей із моменту їх народження до повноліття, надано допомогу цим сім’ям на загальну суму 7192,4 тис. грн 955 інвалідам з дитинства та на дітей-інвалідів виплачено допомоги в 2002 р. 953,6 тис. грн. Усі призначені допомоги виплачені повністю і в установлені законодавством терміни.

У 2003 р. заборгованість із заробітної плати порівняно з відповідним періодом минулого року зменшилась на 7,6 млн грн, або на 21,9%, у тому числі працівникам сільського господарства – на 4,6 млн грн, промисловості – на 2,9 млн грн.

З початку 2003 р. на 21,2 тис. осіб (29,4%) зменшилась загальна чисельність працівників, яким своєчасно не виплачено заробітну плату, та на 92 одиниці (з 743 до 651) зменшилась загальна кількість підприємств-боржників. Середньомісячна заробітна плата одного працюючого по області поступово підвищується – порівняно з минулим роком вона зросла на 23,1% і становить 362 грн.

Право на освіту. Через скрутне матеріальне становище багатьох сімей школи-інтернати постійно поповнюються дітьми, які переходять під опіку держави. Дітей, позбавлених батьківського піклування, з малозабезпечених та багатодітних сімей забезпечує мережа шкіл-інтернатів, яка налічує 19 навчальних закладів.

В обласному центрі функціонує притулок для неповнолітніх “Надія”. З початку 2003 р. у ньому перебувало 160 неповнолітніх, з яких 26 дітей повернуто у сім’ю, ще 64 дітей направлено до державних навчально-виховних та спеціальних закладів. Фінансування притулку у 2003 р. порівняно з 2002 р. збільшено на 45,5 тис. грн.

Право на звернення до органів державної влади. У 2002 р. органами виконавчої влади та місцевого самоврядування області розглянуто 188 тис. звернень, у тому числі обласною державною адміністрацією 4468. Аналіз документів прокурорського реагування засвідчує, що порушення вимог Закону України “Про звернення громадян” найчастіше допускається органами місцевого самоврядування, підприємствами приватної форми власності.

Найбільша кількість звернень у минулому році вирішена з питань нагляду за додержанням і застосуванням законів (45% загальної кількості).

Уповноважений зазначає, що обласною державною адміністрацією вжито конкретних заходів для поліпшення соціального захисту населення, зокрема, яке постраждало від аварії на ЧАЕС, стабілізації безробіття, погашення заборгованості, створення мережі освіти для соціально незахищених дітей. Водночас Уповноважений звертає увагу на відсутність інформації про стан охорони здоров’я та екологічну ситуацію у області.

Київська міська державна адміністрація. За наданою інформацією заступника голови міської державної адміністрації М.Поживанова, міською владою ведеться послідовна та цілеспрямована робота щодо недопущення у м.Києві порушень у сфері прав людини.

Право на соціальний захист. Створено Центр роботи з жінками, який надає соціальний захист жінкам із малозахищених сімей, безоплатні послуги юриста і психолога, працює телефон “Довіра”, а також “Молодіжна гімназія” та “Школа молодої сім’ї”. За час роботи Центру до нього по допомогу звернулися 20 159 громадян, 70% їх звернень стосувалися проблем насильства в сім’ї. В районах міста розпочали роботу районні центри у справах сім’ї та жінок.

У 2003 р. додатково до виплат, передбачених державною допомогою, надавалася щомісячна матеріальна допомога одиноким матерям (1750,6 тис. грн), щомісячна доплата до пенсій інвалідам І групи для оплати житлово-комунальних послуг (1743,9 тис. грн), одноразова матеріальна допомога окремим категоріям малозабезпечених громадян з нагоди відзначення державних свят (на суму 22,0 млн грн) тощо. Проведено значну роботу по організації грошової і натуральної допомоги одиноким особам похилого віку (51 тис. осіб) та дітям (1,4 тис.), які проживають у складних умовах.

Дієвою формою соціальної допомоги населенню залишається програма адресних безготівкових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, якою у 2003 р. користувались 82,8 тис. сімей (9,0%) на загальну суму 26,2 млн грн. Ще майже 200 тис. громадян користувалися пільгами на оплату житлово-комунальних послуг (на суму 47,9 млн грн).

Право на працю. Рівень зареєстрованого безробіття на кінець червня 2003 р. становив 0,46% до працездатного населення працездатного віку і є найнижчим показником у країні. Київ посідає перше місце серед регіонів України за рівнем оплати праці, який у 1,6 раза перевищує середній.

У січні–травні 2003 р. середньомісячний номінальний рівень заробітної плати становив 678,0 грн, що на 18,4% більше, ніж у відповідному періоді торік. Реальна заробітна плата зросла на 8,1%. Підвищення рівня оплати праці відбулося на підприємствах майже усіх видів економічної діяльності. При цьому понад 60% працівників міста отримували заробітну плату вище прожиткового мінімуму (по Україні – 33%).

Кількість працівників, яким своєчасно не виплачено заробітну плату – 21,8 тис. осіб, і становить стосовно загальної кількості працівників 2,5%, що є найнижчим показником серед регіонів України (всього в Україні своєчасно не виплачено заробітну плату 1937,6 тис. осіб – 16,5%.

Право на дотримання законності і правопорядку. За 6 місяців 2003 р. органами внутрішніх справ розглянуто близько 36 тис. звернень громадян щодо порушень їхніх прав, з яких майже 23,9 тис. звернень визнані обґрунтованими та їх питання вирішені позитивно. Розкрито 9,6 тис. злочинів, з них 9,0 тис. загальнокримінальної спрямованості, в тому числі 1367 злочинів, скоєних у минулі роки. Виявлено 3,5 тис. фактів, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків; до кримінальної та адміністративної відповідальності притягнуто 1286 та 596 осіб; із незаконного обігу вилучено 318 кг наркотичних засобів.

Право на звернення до органів державної влади. У 16 471 зверненні громадян, яке надійшло до Київської міської державної адміністрації у І півріччі 2003 р., 23,5% стосуються проблем забезпечення житлом; 22,8% – щодо комунальних послуг, утримання будинків та прибудинкових територій у належному санітарному та технічному стані, інших питань житлово-комунального господарства; 22,1% – соціального захисту та охорони здоров’я; 4,3% – транспортного обслуговування і зв’язку. Від інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни надійшло 16,4% загальної кількості звернень.

Київський міський голова та його заступники, голови районних у м.Києві державних адміністрацій проводять зустрічі із мешканцями міста безпосередньо за місцем їхньої роботи, проживання, відпочинку чи лікування.

Уповноважений зазначає, що заходи, проведені в місті по забезпеченню соціальною допомогою малозабезпечених громадян та осіб похилого віку, своєчасної виплати заробітної плати громадянам, дали певний ефект. Проте необхідно звернути увагу на те, що до міської держадміністрації надходить найбільше звернень щодо забезпечення житлом та житлово-комунальними послугами громадян, а аналіз цієї інформації відсутній.

Севастопольська міська державна адміністрація. Головою міської державної адміністрації Л.Жунько Уповноваженому надано довідку про стан дотримання та захисту прав і свобод мешканців міста, згідно з якою міська державна адміністрація, її структурні підрозділи приділяють значну увагу своєчасному та об’єктивному усуненню виявлених недоліків та вживають заходів щодо поліпшення соціального захисту громадян, забезпечення конституційних прав та свобод відповідно до чинного законодавства України.

Право на освіту. Охоплення дітей дошкільною освітою становить 72% (середній по Україні 40%) і має позитивну тенденцію до збільшення.

Повністю збережено мережу закладів освіти. Якщо до 1998 р. у закладах освіти міста українська мова не викладалася, то нині 100% учнів шкіл міста вивчають державну мову як обов’язковий предмет. Для соціального захисту дітей пільгових категорій – сиріт, чорнобильців, із малозабезпечених сімей – безоплатно фінансується харчування 1600 школярів. Є позитивна тенденція у зростанні охоплення шкіл та учнів міста гарячим харчуванням.

Водночас щорічно збільшується відтік висококваліфікованих педагогічних кадрів в інші галузі через низьку заробітну плату та недостатній соціальний захист педагогів (щорічно 50–60 вакансій вчителів, які закриваються за рахунок перевантаження працюючих педагогів). Існує проблема забезпечення підручниками: забезпечено підручниками учнів 1–4 класів на 93%, 5–9 класів – на 63%, 10–11 класів – на 82%.

Право на охорону здоров’я. Дитяча смертність зменшилася на 41,2%. На 1000 народжених живими за 9 місяців 2003 р. припадало 7,34 випадку (аналогічний період 2002 р. – 12,48).

Залишається в місті актуальною проблема туберкульозу. Має місце зростання захворюваності на туберкульоз: із 38,1 до 40,4 на 100 тис. мешканців (на 6%) та зростання смертності від туберкульозу з 11,1 до 13,8 на 100 тис. осіб (на 24,3%). Забезпечено пріоритетне фінансування медикаментозного лікування і харчування хворих на туберкульоз. Так, за середньоміських відрахувань на продукти харчування з розрахунку на одного хворого на добу – 1,31 грн, у протитуберкульозному диспансері – 4,36 грн; уперше виявлені хворі на туберкульоз, що перебувають на амбулаторному лікуванні, забезпечені продовольчими пайками. Усього видано 471 пайок на суму 9420 грн.

У місті тривала робота лікувально-профілактичних закладів щодо своєчасного виявлення ВІЛ-інфікованих. Медикаментозне забезпечення для лікування ВІЛ-хворих в інфекційній лікарні становило 6 грн 20 коп. на 1 ліжко-день за рахунок бюджетних асигнувань. За 9 місяців 2003 р. народжено 13 дітей ВІЛ-інфікованими матерями (за весь 2002 р. – 12 осіб).

Хворі на цукровий діабет забезпечені інсуліном і глібенкламидом на 100%.

Право на працю. Рівень зареєстрованого безробіття на 1 жовтня 2003 р. становив 0,70% і зменшився порівняно з початком року на 0,13%. За 9 місяців 2003 р. до міської служби зайнятості з різноманітних питань, пов’язаних із працевлаштуванням, звернулися 41,6 тис. осіб. Найбільша частка серед тих, хто шукає роботу – 67,5% жінки (4318 осіб), 35% – молодь до 28 років (2245 осіб), практично кожен шостий (1084 осіб) потребував особливого соціального захисту.

Номінальна заробітна плата на 1 вересня 2003 р. становила 505,15 грн, що на 140,15 грн більше розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 2003 р. У вересні 2003 р. заробітну платню нижче прожиткового мінімуму отримували 26,2 тис. людей, або 41,1% зайнятих у всіх сферах економічної діяльності.

Заборгованість із виплати заробітної платні зменшилась з початку року на 2,7 млн грн і на 1 вересня 2003 р. становила 10 995 тис. грн. Заборгованість минулих років становить 7497,6 тис. грн, або 68,2% загальної суми заборгованості.

Право громадян на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації. На 1 вересня 2003 р. у місті офіційно зареєстровано 565 об’єднань громадян і 87 міських відділень політичних партій. Для налагодження конструктивної взаємодії міської держадміністрації з політичними партіями і громадськими організаціями, для найбільш повного урахування їхніх позицій при розробці регіональної політики, при Севастопольській міській державній адміністрації створено Політичну раду, робота якої регламентується відповідним положенням.

Право громадян на свободу світогляду та віросповідання. У м.Севастополі зареєстровані статути 93 (у 2002 р. було 79) релігійних організацій. У цілому релігійна ситуація за минулі роки змінилася убік підвищення толерантності і порозуміння як між самими релігійними організаціями, так і щодо різних державних органів.

Захист прав національних меншин. Створено Раду представників громадських об’єднань національних меншин при голові Севастопольської міськдержадміністрації. Кількість національно-культурних товариств зросла (з 18 до 26). Усі товариства об’єдналися і співробітничають у складі Асоціації національно-культурних товариств міста Севастополя. Міжетнічна ситуація в місті стабільно спокійна.

Право на звернення до органів державної влади. Приділяється велика увага щомісячному прийому не тільки безпосередньо в міській та районних держадміністраціях, а й з виїздом у райони, сільські і селищні ради, у заклади, організації, на підприємства міста. За 9 місяців 2003 р. проведено 40 прийомів із виїздом на місця. Крім звичайного порядку проходження скарг, заяв і пропозицій громадян, при Севастопольській міськдержадміністрації цілодобово функціонує служба інформації і допомоги населенню “063”, що дає змогу вживати заходів оперативного реагування в аварійних та надзвичайних ситуаціях.

Уповноважений зазначає, що в матеріалах міської державної адміністрації надана конкретна інформація про роботу органів державної влади по забезпеченню прав і свобод людини в місті. Заслуговує на увагу проведена робота по захисту права на працю та зменшенню безробіття (рівень безробіття в м.Севастополі поряд з м.Києвом є найнижчим у країні), а також зменшення показника дитячої смертності у 2003 р. до 7,34 (по Україні – 10,7), який є найнижчим в Україні. Водночас викликає занепокоєння зростання захворюваності та смертності серед хворих на туберкульоз.

 
<< Назад

На початок сторінки    ^^